• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Korsan’ anketten Özkan birinci çıktı

‘Korsan’ anketten Özkan birinci çıktı
Giriş Tarihi: 11.1.2019

’de ’li Milletvekili ’ın yaptırdığı gizemli ankette ilk sırayı açık ara Özkan aldı. Sosyal medyada yayınlanan anket sonuçlarında ise İzmirlilerin Özkan’a tepki gösterdiği görüldü

FATİH ŞENDİL

CHP'nin İzmir milletvekili Tuncay Özkan tarafından yaptırıldığı ileri sürülen ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun büyük öfkesine neden olan 'korsan' anketin sonuçları ortaya çıktı. Ankette belediye başkanlığı adaylığı için ön plana çıkan isim ise anketi yaptırdığı ileri sürülen Tuncay Özkan oldu. Yeni Asır'ın 'Korsan Anket' başlığı ile okuyucularına özel haberle 2018'in son günlerinde duyurduğu ankette Özkan'a en yakın isim olan ve birlikte hareket ettiği ileri sürülen Tunç Soyer ikinci çıktı.
Soyer'i aday olarak görmek isteyenlerin oranının yüzde 8,3'te kalması ise dikkatlerden kaçmadı.
Ankette Aziz Kocaoğlu 5.4'te kalırken, İzmir için adı geçen diğer isimlerin ise sonuçlarda esamesi bile okunmadı.

GENEL MERKEZ KIZMIŞTI

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı'nın halen açıklamaması ve Ocak ayının ortalarına bırakıldığı iddiaları nedeniyle CHP'de bir türlü sular durulmuyor. Partide aday adayları ve yandaşları gerek sosyal medyada gerekse sözlü olarak hemen hemen her gün tartışıp kavga ederken, Tuncay Özkan'ın kendi kendini lanse etmek için hazırlattığı ileri sürülen ve Genel Merkez'in büyük tepkisini çeken anket haberini ilk kez Yeni Asır vermişti. CHP'lilere ve İzmirlilere telefon açtırdıkları ve algı yaratmak için 5 bin kişiye sorulduğu iddia edilen anketin sonuçları, haberin doğruluğunu gözler önüne sermeye yetti. Tunç Soyer'e mi oy verirsiniz, Tuncay Özkan'a mı diye soru sorulması yeni bir krize yol açan ankette, diğer 3 adayın da isminin olması dikkat çekerken, sonuçlarda Özkan ve Soyer'in ilk iki de olması kendileri yaptırdığı iddialarını gündeme tekrar getirdi.

BİRLİKTE Mİ YAPTILAR?

Bu işin arkasında CHP İzmir milletvekili Tuncay Özkan'ın olduğunu iddia eden CHP'liler, Özkan'ın Tunç Soyer'le birliktelik içinde olduğunu ve 'Ya sen ya ben başkan olalım' mantığı ile bu anketi organize ettiklerini ileri sürmüştü.
İzmir'de CHP'yi karıştıran korsan anket, İzmirlilerin art arda çalan telefonları ile ortaya çıkmıştı.
Korsan olarak dizayn edilen ve Ankara Genel merkezin yaptırıldığı gibi gösterilen ankette kendisini kamuoyu araştırma şirketi yetkilisi olarak tanıtan kişilerin telefon açtıkları kişilere soru sorarak yönlendirme yaptırdıkları ileri sürülmüştü.

FARKLI ŞEKİLDE ÖNDE

Bir araştırma şirketinin 7 gün süren araştırmasında, 5 bin kişiyle yüz yüze görüşmeler sonucunda yapılan anket sonucunda, ilk sırada çıkan isim Tuncay Özkan oldu. Özkan'ın istenme oranı yüzde 47,3 olurken, ona en yakın isim Tunç Soyer'in istenme oranı yüzde 8,3'te kaldı. Mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yüzde 5,4'te kalması dikkat çekti. Öte yandan, adaylık için ismi geçen Abdül Batur ve Murat Bakan'ın istenme oranının oldukça düşük olduğu ve sonuçlarda esamesinin bile okunmadığı iddia edildi.

VATANDAŞLAR TEPKİLİ

Mert Murat: Tuncay Özkan'dan da ne başkan olur ha:) Ne tecrübesi varsa artık :)

Görengöz: Bakalım hangi odun kazanacak :)

Her bakan görmez: Şöyle bir baktım da eğer sadece bu kişiler varsa, en iyisi Kocaoğlu.

Yorumsuz: Batı'nın en büyük köyü İzmir'de belediyecilik sıfır, alt yapı rezalet, üst yapı söylemeye gerek yok. İzmir halkı hizmete değil sadece siyasi görüşe önem veriyor.

‘Korsan’ anketten Özkan birinci çıktı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN