• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kültür-sanat beka meselesi

Diplomasi, askeri ve ekonomik güçle kazanılamayacak birçok başarının müzik, edebiyat ve sinema eserleriyle kazanıldığını söyleyen Başkan Erdoğan, “Kültür-sanat meselesi en az terörle mücadele, dış politika, temel hizmet alanları kadar önemli bir beka meselesidir” dedi

Kültür-sanat beka meselesi
Giriş Tarihi: 11.1.2019

2018 Yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Törende yaptığı konuşmada kültür ve sanat alanlarındaki gelişmelerin önemini vurgulayan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, şöyle devam etti:
Eski musikimizi öğrenmek, anlamak ve icra etmek çok emek istediği için nadide bir mücevher gibi korumamız gereken değerlerimiz arasında yer alıyor. Tek parti döneminde ecdadın pek çok mirası gibi müziğimiz de köhnemiş bir zihniyetin ürünü olarak yaftalanarak yok edilmeye çalışılmıştır.
Rahmetli Menderes müziğimiz üzerindeki yasakları kaldırarak milletin adamı olduğunu göstermiştir.
Bir milletin eğer estetik zevki yoksa o ülkedeki diğer çalışmaların arzu edilen neticelere ulaşması mümkün değildir. Bir toplumda sanat ve edebiyat felç olmuşsa o toplumda ortak değerlerin yaşatılması zordur. Yine bir ülkenin gelişmiş bir mimari anlayışı yoksa o ülkedeki üst yapının özgün bir kimlik yansıtması beklenemez.
Buna karşılık insanlarının manevi doyumunu ihmal etmiş toplumların tarihte kalıcı izler bırakamadığını görüyoruz.

ECDADA LAYIK, EVLADA ÖRNEK

Bize düşen görev devraldığımız bu büyük medeniyet hazinesine yakışır davranmak kültür, sanat ve mimari alanda altına imza atacağımız yeni eserlerle ecdada layık, evlada örnek olmaktır. Milletler için bazen diplomasiyle, askeri ve ekonomik güçle kazanılamayacak başarılar müzik, edebiyat, sinema eseriyle kazanılmaktadır. Gençliğinde kültür ve sanat faaliyetleri çok önemli bir yer tutmuş birisi olarak sorumluluk üstlendiğimiz her yerde bu konuya ehemmiyet verdik. Kültür ve sanat insanlarımızla istişare halinde olmaya ihtimam gösterdik. Buna rağmen 16 yılda kültür ve sanatta yeteri kadar mesafe kat edememiş olmamızdan dolayı hep hayıflanırım. Kültür- sanat meselesini en az terörle mücadele, en az dış politika, en az temel hizmet alanları kadar önemli bir beka meselesi olarak görüyorum.
İnşallah yeni dönemde bu eksiğimi gidereceğiz. Bu alanda Sayın Bakanımızın ekibiyle ülkemize tarihi bir hamle yaptıracağına inanıyorum. Cumhurbaşkanı olarak attığınız her adımda yanınızdayım

TERÖR KORİDORUNA İZİN VERMEYİZ

Başkan Erdoğan başkanlığında önceki gün toplanan AK Parti MKYK'da dış politika konuları ele alındı. Toplantıda Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un Türkiye ziyareti ile ilgili bilgi veren Erdoğan, "Zaten görüşmeden bir sonuç beklemiyorduk. Ziyarete gelenler bizim muhatabımız değildi, İbrahim Bey'e havale ettik" dedi.

Türkiye'nin Suriye konusundaki tavrının arkasında durduğunu net bir şekilde ortaya koyan Erdoğan, "Türkiye'nin tavrında bir değişiklik yok. Kararlılığımızı sürdüreceğiz, terör koridoruna asla izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

Kültür-sanat beka meselesi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA