• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Çekmeceden ‘Özkan’ çıkacak

Çekmeceden ‘Özkan’ çıkacak
Giriş Tarihi: 13.1.2019

Genel Başkan Kemal ’nun adayının uzun süredir bu konuda çalışma yapan Genel Başkan Yardımcısı olduğu, ancak gelecek tepkiler yüzünden bu ismi son anda duyuracağı iddia edildi

FATİH ŞENDİL

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyükşehirlerin çoğunda belediye başkan adaylarını açıklayan CHP'de İzmir Büyükşehir adayının kim olacağı merak konusu olmaya devam ederken, bu konuda bomba bir iddia ortaya atıldı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun en yakınındaki partililerden bile sakladığı İzmir adayının Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan olduğu iddia edildi. Kılıçdaroğlu'nun Özkan'ın ismini CHP seçmeninden ve partililerden tepki göreceğini hesapladığı için açıklamadığı ve bu şekilde emrivaki yapmak istediği ifade ediliyor.

TEHDİT İDDİASI GÜNDEMDE

Kılıçdaroğlu'nun örgütten büyük tepki olacağını bilmesine rağmen Özkan isminde karar kılmasının kafalarda ciddi soru işaretleri oluşturduğu belirtilirken Özkan'ın Kılıçdaroğlu'nu elinde olduğunu söylediği bir dosya ile tehdit ettiği iddiaları da kulislerde konuşuluyor. Öte yandan bu iddia Parti Meclisi'ndeki muhalifleri de harekete geçirdi. Muhalif PM üyeleri, Çarşamba günü yapılacak PM toplantısında İzmir adayının kapalı oylama ile belirlenmesi için girişimde bulunma kararı aldı. Yeni Asır'a konuşan bir PM üyesi, "Eğer, Kılıçdaroğlu ve Özkan'ın yüreği yetiyorsa, ismi adaylık için ön plana çıkan ve ankette isimleri sorulan Abdül Batur, Tunç Soyer, Figen Baz gibi isimler de PM'ye çağrılsın ve burada her aday ayrı ayrı oylansın. Bakalım partinin en yetkili organı olan PM'den hangi isim çıkacak?" dedi.

HDP İLE YAKIN İLİŞKİSİ RAHATSIZ EDİYOR

CHP'NIN daha önce düzenlediği sözde Adalet Yürüyüşü'nü HDP'nin PKK'ya destekten hapiste olan eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 'çığlığı' olarak lanse eden açıklamalarıyla gündeme gelen Tuncay Özkan, ayrıca Demirtaş'ı 'kucaklayarak' yola devam edeceklerini söylemişti. Özkan, Demirtaş'ı hapisanede de ziyaret etmişti. Özkan'ın HDP'yle olan bu yakın bağının da İzmir'de büyük tepki çekeceği ifade ediliyor.

ANKET YAPILMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde bir anket şirketine uzak ara birinci çıktığı bir anket yaptıran Tuncay Özkan'ın bu çalışmaları ile ilgili "utanç verici" ifadesini kullanan PM üyesi, "Bu anketten Genel Merkez'in haberi yok. Partinin yaptırdığı anketin sonuçları ise, Genel Başkan'ın çekmecesinde ve içeriğini kimse bilmiyor" diye konuştu.
Bahsi geçen ankette Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur ve işkadını Figen Baz isimlerinin yer aldığı öğrenilmişti.

ÖRGÜT VE KOCAOĞLU KORKUSU

Kılıçdaroğlu'nun Tuncay Özkan ismini, İzmir'de parti örgütü ile mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İl Başkanı Deniz Yücel, 21 ilçe başkanından göreceği tepkiyi hesaplayarak bugüne kadar kamuoyuna duyurmadığı öne sürüldü. Kılıçdaroğlu'nun Özkan'ı tercih sebebi halen çözülemezken, Özkan'ın Kılıçdaroğlu'nu elinde olduğunu söylediği bir dosya ile tehdit ettiği iddiaları konuşuluyor. Konuyla ilgili Yeni Asır'a konuşan bir PM üyesi, "Ankara ve İstanbul dahil bir çok kentte adaylarımız belli iken, en iddialı olduğumuz kentlerden olan İzmir'de adayımızın bu zamana kadar açıklanmaması bunun böyle olduğunun kanıtıdır" diye konuştu. Yaşanan sürecin, CHP Genel Merkezi dahil örgüt tabanında büyük bir kaos ve bilgi kirliliği yarattığı konuşuluyor.

Çekmeceden ‘Özkan’ çıkacak haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN