• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'’in hikayesini birlikte yazacağız'

'İzmir’in hikayesini birlikte yazacağız'
Giriş Tarihi: 13.1.2019

’nin Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı , katıldığı televizyon programında projelerini anlattı. Nihat Zeybekci, “İzmir’in hikayesini STK’larla, odalarla, gençlerle, çocuklarla, pazar tezgahındaki kardeşimizle birlikte yazmamız lazım” dedi

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, İzmir için hazırladığı projelerin bir bölümünü katıldığı bir TV programında açıkladı. İzmir'i dünya kentleri arasında en üst seviyeye getireceklerini belirten Zeybekci, "31 Mart'ta İzmir kazanacak.31 Aralık 2019'da bir kez daha program yapalım. 9 aylık süreçte İzmir'i güzelleştireceğiz" dedi.

9 ay içinde İzmir'in çehresini değiştirme sözü veren Zeybekci, "İzmir'in estetiğe ihtiyacı yok, küçük bir makyajla 9 ay içerisinde İzmir'i tanıyamayacaksınız. İzmir'e 3 yıldır gemi gelmiyor. Ancak İzmir'e artık gemi geldiğinde insanların gemiden göreceği başka bir İzmir oluşturacağız" diye konuştu.

"ANKARA'YI GEÇMELİYİZ"

Zeybekci, "İzmir şu anda Türkiye'nin 3. büyük şehri ama kesinlikle 2. sırada olmalı. Ankara bürokrasi şehri, İzmir ekonomisi Ankara'yı geçmeli" dedi. "Muhteşem İzmir'de 4 tane yüzme havuzu var" diyen Nihat Zeybekci, İzmir'de her çocuğun kolayca ulaşabileceği havuz projeleri olduğunu söyledi. Zeybekci ayrıca 2020 sonunda İzmir'i denizden kaynaklanan kötü kokudan da kurtaracaklarının sözünü verdi.

YENİ TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ

İzmir'de yeni bir teknoloji enstitüsü kuracaklarını açıklayan Zeybekci, "Karaburun bölgesinde 30 bin ARGE çalışanının olduğu, en büyük teşviklerin, avantajların verildiği, bilim insanlarının, akıl insanlarının yer aldığı bir enstitü kurulacak. Bununla ilgili de 27 dönümlük bir alan ayrılacak. Tabiat olarak dünyanın en güzel yerinde, doğanın içinde yer alacak. Yapının görünmediği, betonlaşmanın görülmediği bir yapılaşma mutlaka olacak. Asıl orada inşa edilecek şey; hukuki altyapı. Çok farklı bir serbest bölgeden bahsediyorum" dedi.

Zeybekci, projenin ayrıntılarını 20 Ocak'tan sonra açıklayacağını söyledi.

20 BİN KADINA İSTİHDAM

"İzmir'le ilgili hayalimiz sadece yüksek teknoloji ile ilgili değil" diyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı, 20 bin kadına istihdam sağlayacaklarını da duyurdu. Zeybekci, "Kadınlarımızı halı ve geleneksel sanatlarla ilgili istihdam edeceğiz. Kırsaldaki yerlerde, kenar mahallelerde el işçiliğine yönelik istihdam yaratmak istiyoruz. Halı üretimi yapan kadınlara alan açacağız" dedi.

DEV MEDENİYETLER MÜZESİ

"İzmir'de dev bir medeniyetler müzesi düşünüyoruz" diyen Zeybekci, projesini şu sözlerle anlattı:

"Batı Anadolu dünyanın en zengin medeniyetler merkezi. Bunun en zengin olduğu yer de Büyük Menderes Küçük Menderes Gediz havzaları. Bulunabilen 10 bin sene, insanlık tarihiyle birlikte burada. Oradaki antik şehirlere baktığınız zaman 50 km'lik antik kalıntıların tamamı Yunanistan'daki tüm kalıntılardan fazla. Hedefimiz, Türkiye'nin en büyük ve dünyanın en gözde medeniyetler ve arkeoloji müzesini oluşturmak."

"DESTEK OLMAYACAĞIZ BİZZAT YAPACAĞIZ"

İzmir'de çok güçlü bir şehir tiyatrosu kurmak istediklerini de ifade eden Nihat Zeybekci, "Yerel yönetimlerin üzerine düşen görevlerden bir tanesi sanata destek vermektir. Konservatuarlar, modern sanat ve bale ile ilgili 'Destek olacağız değil, yapacağız' diyorum" ifadelerini kullandı.

"SEL MANZARALARINI DENİZLİ'DE GÖREMEZSİNİZ!"

İzmir'i olumsuz etkileyen şiddetli yağmur görüntülerini de yorumlayan Nihat Zeybekci, "Sel konusunda geçmişten gelen bir ihmal var. Yağmur suları kanalizasyon suları ile birlikte tahliye edilmesi yanlış. Biz çözümleri Denizli'de ürettik. Denizli'de bu manzarayı göremezsiniz. Yaşamın 24 saat devam ettiği devasa bir şehrin altyapısını değiştirmek zordur ama ben bunu Denizli'de yaptım. Ne kadar yağmur yağarsa yağsın, yağmur suları ayrıştırılarak bir şekilde şehrin dışına deşarj edilir" dedi.

GÖNÜLLER YAPMAYA GELDİK...

Nihat Zeybekci, İzmir'de seçim süreci için slogan olarak "Gönüller yapmaya geldik" ifadesini belirlediklerini aktararak, "Seçmenin kafasında siyaset değil, İzmir olacak. İzmir'de yapının çok farklılaştığını, İzmirli sandığa giderken oyunu İzmir'e, oyunu kendine vereceğine inanıyorum" diye konuştu. "İzmir'in bir tercih noktasına geldiğine inanıyorum" diyen Zeybekci, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bundan 15 sene önce İzmir'in sorunlarını çözmek kolaydı. 10 sene önce eh kolaydı. 5 sene önce zordu. Şimdi çok zor. Belki 5 sene sonra imkansız olacak."

"ZEYBEKCİ VAGONUNA BİNMEMİZ LAZIM"

tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çeşme'de düzenlenen Uluslararası Yörük Türkmen Çalıştayı'nda yaptığı konuşmada, "Binali Yıldırım'ı İzmir seçmedi ama seçseydi 5 sene kazanmış olacaktı.
Ama trene son anda atlamalıyız. Yıldırım vagonuna binemedikse, Zeybekci vagonuna binmemiz lazım" ifadelerini kullandı. İzmir'e en büyük hizmeti AK Parti'nin yaptığını söyleyen Pakdemirli, "İzmir istediğimiz seviyede değil, İzmir'in aş ve iş sorununu çözmemiz gerekiyor" dedi.

'İzmir’in hikayesini birlikte yazacağız' haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN