• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Devlet'ten ! Kimlere elektrik desteği verilecek? Destek nasıl uygulanacak?

Devlet'ten 80 TL elektrik desteği! Kimlere elektrik desteği verilecek? Destek nasıl uygulanacak?

06.02.2019, 12:49

Düzenli alan 2.5 milyon haneye verilecek 80 TL'lik elektrik desteği verilecek. Milyonlarca vatandaşı rahatlatacak olan elektrik desteğinin ne zaman başladığı ve ne şekilde uygulanacağı merak ediliyor. Peki elektrik desteği ne zaman uygulamaya geçiyor? Destekten kimler faydalanacak? İşte merak edilenler...

Dar gelirli vatandaşın yüzünü güldürecek olan elektrik desteği hayata geçiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın düzenli sosyal yardım alan ailelere 80 TL elektrik desteği müjdesi vermesi sonrası bu desteği ne zaman hayata geçeceği ve ne şekilde uygulanacağı merak ediliyor. Peki kimlere elektrik desteği verilecek? Elektrik faturası desteği nasıl uygulanacak? İşte merak edilenler...

ELEKTRİK DESTEĞİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşların aylık 150 kilovatsaate kadar elektrik tüketimlerini devletin karşılayacağına yönelik müjdesi, 15 Şubat'ta uygulamaya geçiyor. Geçtiğimiz günlerde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri ile bir araya gelen elektrik şirketi yöneticileri destek uygulamasıyla ilgili çalışmaları tamamladı. Edinilen bilgiye göre, 15 Şubat'tan itibaren düzenli sosyal yardım alan aileler için elektrik desteği uygulaması başlayacak.

ELEKTRİK DESTEĞİ NE ŞEKİLDE ALINACAK?
2.5 milyon hanede 10 milyon kişinin yararlanacağı destek için her bir haneden birer kişi belirlenirken elektrik destek miktarları bu kişilerin adına her ay düzenli olarak PTT'ye yatırılacak. Destek miktarı hanede yaşayan kişi sayısına göre belirlenirken, her ay sabit olarak PTT'ye elektrik bedel kontörü adı altında vatandaşın yararlanabileceği destek kadar kontör yatırılacak.

Ödeme yöntemi ise şu şekilde planlandı: 15 Şubat sonrası faturası kesilen ve yardım alma kapsamına giren vatandaşlar ödeme noktası olarak PTT'yi tercih ederek destekten faydalanabilecekler. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu tarihten sonra faturası kesilen vatandaşların hak ettiği destek miktarı kadar PTT'ye ödeme yapacak. Faturası kesilen vatandaş PTT'ye faturasını götürdüğünde gişede yararlanacağı destek miktarı söylenecek ve kalan miktar kendisinden tahsil edilecek. Vatandaşın yararlanacağı destek miktarı haneden yaşayan kişi sayısına göre 40-80 lira arasında değişecek. Desteklenen miktar ise daha sonra PTT tarafından elektrik perakende şirketlerine ödenecek.

Devlet'ten 80 TL elektrik desteği! Kimlere elektrik desteği verilecek? Destek nasıl uygulanacak? haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN