• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

: Kadınlar tüm engelleri aşarak üretime katılıyor

Berat Albayrak: Kadınlar tüm engelleri aşarak üretime katılıyor
Giriş Tarihi: 9.3.2019

TİKAD ve işbirliğinde, ’nde ‘’ için düzenlenen törende konuşan Albayrak, “Kadınlar tüm ön yargıların tersine, Anadolu’nun her yerinde üretimde yer alıyor” diye konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Türkiye İş Kadınları Derneği ve Borsa İstanbul işbirliğinde, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde 'Kadın Erkek Eşitliği' için düzenlenen törende bir konuşma yaptı. Kadınların iş gücünde aldığı rolün şaşırtıcı olduğunu dile getiren Bakan Albayrak şu açıklamalarda bulundu:

● ANADOLU'NUN DÖRT KÖŞESİ:
Ülkemizin cesur, özgüvenli ve girişimci kadınları, kalıpların ve peşin yargıların aksine engel tanımadan üretime katılıyorlar. Sadece büyükşehirlerimizde değil. Anadolu'nun dört bir yanında bunu yapıyorlar.

● EKONOMİYE HAKİMLER:
Tüm ziyaretlerde gençlerimiz ve kadınlarımızla muhakkak ayrı ayrı programlar yapmaya devam ediyorum. Tüm bu temaslarda müthiş bir enerji alıyoruz. Ülkemizin daha ileriye gidebilmesi için taşıdıkları heyecan ve farkındalık şahsıma ekstra bir motivasyon sağlıyor. Katıldığım bir panelde hanımlar ev ekonomisi soracaklar sandım. Bir sorular geldi. Eline su dökemeyeceğimiz maliyecilerin soramayacağı sorular sordular. Ekonominin detaylarına ne kadar vakıf olduklarına şaşırdım.

● CİNSİYET AYRIMCILIĞINA SON:
Toplumsal alanlarda kadınlarımızın daha görünür olmasını, cinsiyet ayrımcılığının son bulmasını hedefliyoruz. Türkiye cinsiyet ayrımcılığı ile mücadelede çok önemli bir yere sahip. 15-20 yılda rakamlar ortada, kadınlarımız iş gücüne katılım açısından çok önemli bir mesafe kat etti.

● İŞ GÜCÜNDE BÜYÜK MESAFE:
Aynı zamanda özel sektörde yakaladığımız bu ivmeyi kamu noktasında istediğimiz düzeye çıkaramadık. Hazine ve Maliye Bakanlığı üzerinde konuşuyorum. Kişilik envanteri oluşturduğumuzda, belli pozisyonlara baktığımızda kadınlarımız çok az. Tüm Bakanlıklar ve kamuda kadınlarımızın çekinmeden bu pozisyonlara talip olmalarını bekliyorum. Terfi ettireceğiz, bakıyoruz bulamıyoruz. Bu konuda bizi sıkıştırmalılar.

● KIZLARIN EĞİTİMİ ARTTI:
Yeni Ekonomi Programı'nda, 'nitelikli insan kaynağı' kavramı büyük önem taşıyor. Ülkemiz eğitimli insan gücüne sahip. Son 17 yılda Türkiye Cumhuriyeti devletinin yıllık bütçelerinden en yüksek payı Milli Eğitim Bakanlığı alıyor. Haydi Kızlar Okula gibi projelerle kız çocuklarının eğitimi daha iyi noktaya geldi. Bu katılımı artırırsak cinsiyet adaletsizliğine engel oluruz. Türkiye 16 yıldır her alanda ciddi değişim dönüşüm süreçlerinden geçti.

​"KADINLARIN YÜZDE 41'İ İS GÜCÜNE DAHİL OLACAK"
Törende Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Hiçbir iş, anneliliğin kazandırdığı karar verme yetisini kazandıramaz. Kadınların çocuklar için ayırdığı vakti 'başarının parantezi' olarak görmek yanlış. Önemli olan kadınlara vakit sağlamak. Hükümetimiz bunu yaptı. Kreşlerin yaygınlaştırılması, doğum izni, babalık izni bunlardan bazıları. İyi bir geleceği kadın ve erkek birlikte inşa etmeliyiz. 2023'e kadar kadınların iş gücüne katılım oranında hedefimiz yüzde 41'dir" dedi. Türkiye'de kız çocukların eğitiminin her geçen gün daha çok yaygınlaştığını söyleyen Emine Erdoğan, "Teknoloji her şeyin merkezi haline geldi. Kadınların bilişim sektöründe çok daha fazla yer alması gerektiğini düşünüyorum. Mühendislik ve bilişimle ilgili bölümlere ne kadar yönlendirilirse, gelecekte bu alandaki sektörlerde o kadar söz sahibi olurlar" diye konuştu.

Berat Albayrak: Kadınlar tüm engelleri aşarak üretime katılıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN