• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İstanbul’da sandıklarda oylarımız iç edilmiştir

Başkan adayı , seçimlerde yaşanan usulsüzlükler ve sonuca yönelik itirazlarla ilgili konuştu. Yıldırım, “Oylar sandıkta iç edilmiştir. Bizim oylarımız karşı adaya yazılmıştır. Bu başlı başına murdar olmuş bir seçimdir” dedi

İstanbul’da sandıklarda oylarımız iç edilmiştir
Giriş Tarihi: 16.4.2019

Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, seçim sonuçları itiraz süreci ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 31 Mart gecesi önce CHP adayının 29 bin 500 oy farkıyla kazandığını ifade ettiğini, kendisinin de ellerindeki verilerle seçimi kazandıklarını ifade ettiğini hatırlatan Yıldırım, özetle şunları söyledi:
YSK Başkanı 27 bin 889 oy ile Ekrem İmamoğlu'nun daha önde olduğunu ifade etti. Sandık sonuçlarında ilk bilgilerle beraber seçim esnasında, seçim tamamlandıktan sonra ortaya çıkan anormallikler, şaibeler, yolsuzluklar gibi anormalliklerin de gündeme geldiğini hep beraber gördük. Seçim sonrası itirazların değerlendirildiği yargısal süreç şu an devam ediyor.

ANLAŞILIR GİBİ DEĞİL

İtiraza tahammülsüzlük anlaşılabilir değildir. Biz vatandaşlarımızın verdiği oyun sandıkta iç edilmesinin önüne geçilmesini istiyoruz. Bunu da kısmen başardık. 27 bin olarak açıklanan rakamlar 12 bin 200 seviyesine gerilemiştir.
Bir şeye dikkatinizi çekmek isterim. İki aday birbirine yakın oy aldığı halde neden aramızdaki fark benim lehime artmaktadır?
Bu sorunun cevabını bekliyorum.
Normalde yanlışlık varsa iki aday için de aynı şekilde olması icap eder. Bu oyların sandıkta iç edildiğini gösteriyor. Bu kadar açık. Bizim oylarımız karşı adaya yazılmıştır. Bugüne kadar oyların sadece yüzde 10'u sayılabilmiştir. Tamamı sayılmış olsaydı, bu fark tersine dönecekti.
Tabi İstanbul gibi memleket büyüklüğünde bir şehri yönetecek başkanın şaibeler ve sakatlanmış bir seçim sonucuyla başkan olması hoş bir şey olmaz.

YSK İŞİN PATRONUDUR

Başkanın güçlü şekilde görev yapması ve İstanbulluların özlediği hizmetleri yerine getirebilmesi herkesin arzusudur.
Biz başından beri hukuk vurgusu yapıyoruz.
YSK işin patronudur.
Sona yaklaşmış bulunuyoruz. Maltepe'deki sayım tamamlandığında bu süreç tamamen bitmiş olacak.
Ama 'Seçimi kazandık verin mazbatayı' diyorlar.
Ya kardeşim seçimi kazandığının kararını sen mi vereceksin?
Bugüne kadar bu ülkede onlarca seçim yapıldı. Kararı veren YSK'dır. Bugün böyle verilmiş bir karar var mı? Belediye Başkanıyım diye kart bastırırsan, Anıtkabir defterine imza atarsan ve miting yaparsan, YSK'nın vereceği kararı etkilemekten başka ne iş yaparsın? Hukuk devletinde baskılarla, hakimleri, karar vericileri etkilemek mümkün değildir. Bize düşen sonucu sükunetle beklemektir.

20'DEN FAZLA USULSÜZLÜK VAR

Bu seçimde ittifaklardan dolayı sandık başındaki görevlendirmelerde bazı farklılıklar olduğunu hatırlatan Yıldırım, "Ancak bizim gözden kaçırdığımız veya fark edemediğimiz bir şeyi, eğer bu bir hileyse, organize kötülükse bunu masum göstermez. Esas olan işi düzgün yapmaktır. Maalesef iş düzgün yapılmamıştır. Sandık günü ve sandıktan sonraki sayım süreci içerisinde de 20'den fazla usulsüzlük tespit edilmiştir" diye konuştu.

İMAMOĞLU'NA SONUCU BEKLE ÇAĞRISI YAPTI

Türkiye'yi bu konuda başka ülkelere şikayet etmenin Türk hukuk sistemine yapılabilecek en büyük kötülük olduğunu söyleyen Yıldırım, "Ben Sayın İmamoğlu'nun, bu tecrübesiz davranışlara son vermesini ve sükunetle YSK'nın vereceği kararı beklemesini tavsiye ediyorum" dedi. Mansur Yavaş'ın bütün süreçler tamamlandıktan sonra Anıtkabir'e gittiğini de hatırlatan Yıldırım, "Tebrik ediyorum. Sorumluluk bu. Keşke Sayın İmamoğlu da bunu yapsaydı. Tribün tribün dolaşacağına oturup benim gibi sonuçları bekleseydi" dedi.

SAHTEKARLIK 1 YIL ÖNCE PLANLANMIŞ

Seçim ile ilgili usulsüzlüklerin yanlışlıklar, şaibeler ve oy hırsızlıklarıyla sınırlı olmadığını vurgulayan Yıldırım, "Büyükçekmece'deki olay büyük sahtekarlık. Kendi iradenizle seçmen nakli yapmıyorsunuz. Bilgisayarın başında belediyeden aldığınız numaratajı kullanarak seçmen girişi yapıyorsunuz. Ne kadar hazin bir durum ki MHP İlçe Başkanı evine 6 tane seçmen yazılmış haberi yok. Bu arkadaş CHP'li, belediyeden nüfusa geçici görevlendirilen biri. Bu iş 1 sene önceden planlanmış. Sahtekarlığın son kullanma tarihi olmaz. Yapılmışsa sonuna kadar da devam eder. Seçimlerin bu hale gelmesini körükleyen rakip adaydır" diye konuştu.

'BU SEÇİM MURDAR OLMUŞ BİR SEÇİMDİR'

Sayımlardaki yanlışların, hilelerin, eksikliklerin, özensizliklerin kendisini hayrete düşürdüğünü vurgulayan Yıldırım, "Bu seçim başlı başına murdar olmuş bir seçimdir. Organize kötülük yaşanmıştır. Bunun açığa çıkarılması gerekiyor. Biz İstanbullunun verdiği oyun iç edilmemesi için mücadele veriyoruz. Başka amacımız yok" ifadesini kullandı.

İstanbul’da sandıklarda oylarımız iç edilmiştir haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA