• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İşçileri kovup halay çektiler

İşçileri kovup halay çektiler
Giriş Tarihi: 2.5.2019

İZMIR’IN 8 ilçesinde ’li başkanların hışmına uğrayan yüzlerce işçi ve sözleşmeli memur 1 Mayıs İşçi ve ’na işsiz girdi. O ilçelerin belediye başkanları ise, dün kutlamalara katılıp halaylar çekti

MERT ALPDÜNDAR/ NİDA ALADAĞ

31 Mart yerel seçimlerinden sonra belediye başkanlığı koltuğuna oturan CHP'li başkanlar gerçek yüzlerini gösterdi. Göreve gelen CHP'li belediye başkanlarının ilk icraatları işçi kıyımı, sendika değiştirmeye zorlama ve personeli sürgüne göndermek oldu. Önceki dönem CHP'li belediyelerde üst düzey yönetici olan personel statüleri değiştirilerek sürgüne gönderilirken, yerel seçim döneminde ilçelerinden aday gösterilen CHP'li belediye başkanlarını desteklemeyen belediye çalışanları ise mobbinge uğrayarak, sendika değiştirme baskısı ile karşı karşıya kaldı.

ZORLAMA VE BAHANE

Mobbinge uğrayan çok sayıda çalışan 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı öncesi çalıştıkları belediyelerden istifa etmek zorunda kaldı. Önceki dönem görevde olan CHP'li belediye başkanları tarafından işe alınan işçi ve sözleşmeli memurlar, yine aynı ilçeden 31 Mart yerel seçimleri sonrası göreve gelen CHP'li belediye başkanlarınca çeşitli bahanelerle işten çıkartıldı.

ONLAR İŞSİZ KALIRKEN

İzmir'de 24 ilçede göreve gelen yeni dönemin CHP'li belediye başkanları 1 Mayıs'ta belediyelerin önünde davul zurna ile sonrasında da Gündoğdu Meydanı'nda CHP'li Tunç Soyer ile birlikte 'İş, emek ve özgürlük' sloganları atarken, CHP'li belediyelerde kıyıma uğrayan 527 kişi 1 Mayıs'a işsiz girdi. Seçimlerden sonra CHP'li Levent Piriştina'dan görevi devralan CHP'li Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç 10, CHP'li Hasan Arslan'dan görevi devralan CHP'li Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü 14'ü sözleşmeli memur 23, CHP'li Mustafa Tosun'dan görevi devralan CHP'li Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz 100, CHP'li Halil İbrahim Şenol'dan görevi devralan CHP'li Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda 22 kişiyi işten attı.

ŞİMDİLİK 527 İŞÇİ VAR

CHP'li Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar 42, CHP'li Tahir Şahin'den görevi devralan CHP'li Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy 300, CHP'li Abdül Batur'dan görevi devralan CHP'li Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin 29, CHP'li Tunç Soyer'den görevi devralan CHP'li Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ise 1 kişiyi işten kovdu. İzmir'de 30 ilçeden 24'ünü kazanan CHP'nin 8 ilçe belediyesinde toplamda 527 kişi personel kıyımından nasibini alırken, CHP'li belediye başkanlarının 'işten çıkarılacaklar listesi'nde bir o kadar daha çalışanın bulunduğu öne sürüldü.

İşçileri kovup halay çektiler haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN