• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Başkan Erdoğan ve Abdulmehdi'den önemli açıklamalar

Başkan Erdoğan ve Abdulmehdi'den önemli açıklamalar

15.05.2019, 21:34 Güncelleme Tarihi: 15.05.2019,21:59

Başkan ile Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi Beştepe'de basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, "Irak'ın yeniden imarı konusunda, DEAŞ işgalinden en çok zarar gören bölgelerin kalkındırılmasına ve Irak'ın güneyine uzanan bir ticaret koridoru tesis edilmesine öncelik verdiğimizi teyit ettik." dedi. Erdoğan ayrıca "DEAŞ tarafından tahrip edilen Kerkük-Ceyhan petrol boru hattının bir an önce faaliyete geçirilmesinin önemine işaret ettik." ifadelerine yer verdi.

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

Türkiye ve Irak ilişkilerini tüm boyutlarıyla değerlendirdik.

DEAŞ ile mücadelede başarılı olan Irak'ı tebrik ediyorum. Abdulmehdi ile bölgesel konuları ele alma fırsatı bulduk.

Irak'ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin korunması, istikrarında sağlanması Irak siyasetinin temelini oluşturuyor. İki ülke arasına 20 milyar dolarlık ticaret hacmi yeterli değil. Kerkük Ceyhan petrol boru hatının bir an önce hayata geçirilmesini görüştük. Gerekli bölgelere barajlar yapılmasın konusunu gündeme getirdik.

Türk yatırımcılar Irak'tan vazgeçmedi, işçilerimiz, mühendislerimiz bu uğurda canlarını da verdi. Çalışma grubumuzun Irak'ı en kısa zamanda ziyaret etmesi konusunda mutabık kaldık.

Türkiye-Irak arasında bir askeri işbirliği ve güven anlaşmasının yapılmasının isabetli olacağına karar verdik.

Irak'ın yeniden imarı konusunda, DEAŞ işgalinden en çok zarar gören bölgelerin kalkındırılmasına ve Irak'ın güneyine uzanan bir ticaret koridoru tesis edilmesine öncelik verdiğimizi teyit ettik.

Irak Başbakanı Abdülmehdi'nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

Bugün ki görüşmelerimiz yoğun ve verimliydi. Çok önemli konuları ele aldık. İki ülke arasında bir ticaret hacmi hedefimiz var. 20 milyar dolarlık. Fakat biz bunun daha da ileri taşımak istiyoruz. Türkiye'nin birçok alanda gelişmekte olduğunu biliyoruz.

Türkiye eskiden de olduğu gibi Irak'ın yakınında yer almaktaydı. En zor zamanlarında dahi Irak'ın yanında oldu. Özellikle canlarını feda eden Türk kardeşlerimiz oldu. Bundan dolayı bizler minnettarız ve müteşekkiriz.

Başkan Erdoğan ve Abdulmehdi'den önemli açıklamalar haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN