• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’de işçi kıyımı devam ediyor

İzmir’de işçi kıyımı devam ediyor
Giriş Tarihi: 18.5.2019

Yerel seçimlerin ardından özellikle ’deki ’li belediyelerde başlayan işçi kıyımı devam ediyor. Daha önce 23 personeli çıkaran şimdi de 45 kişinin işine son verdi. Bornova’da ise 15 işçi kapının önüne kondu

Yaklaşık 400 milyon lirayla İzmir'in en borçlu belediyelerinden olan Çiğli Belediyesi'nde CHP'li Başkan Hasan Arslan'ın ardından göreve yine CHP'li olan Utku Gümrükçü geldi. Gümrükçü'nün ilk yaptığı iş ise personel kıyımı oldu. İlk etapta Çiğli Belediyesi'ne bağlı şirkete seçim öncesi alınan 110 işçiden 10'u çıkarıldı. Geçtiğimiz günlerde yaşanan bu olayın ardından bir araya gelen çalışanlar, sorunlarının çözülmesini istedi. Gözyaşı döken işçileri dinleyen Çiğli Belediye Başkan Yardımcısı Ali Rıza Koçer, kimseyi mağdur etmeden sorunu halledeceklerinin sözünü verdi.

KILIÇDAROĞLU'NUN SÖZLERİ

Ancak bu sözün tutulması bir yana, kıyım yeniden başlatıldı ve 14'ü işçi, 9'u memur olmak üzere 23 sözleşmeli personel daha işten çıkarıldı. Bu çıkarmaların üzerinden çok geçmeden 14'ü sözleşmeli memur daha kapının önüne kondu.
İşten çıkarıldıklarını telefonla öğrenen personeller belediyenin önünde toplandı. İşlerini geri istediklerine dair taleplerini dile getirdikten sonra çıkarılan çalışanlar belediye önünde oturma eylemine başladı. Gerekçe olarak özlük dosyası hazırlanırken bazı evrakların eksik olmasının gösterildiğini kaydeden işçiler, "Geçen çıkarılmalarda gerçekleşen bahanelerin aynısı tekrar önümüze çıktı. Biz CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 10 maddesini Çiğli Belediyesi'ne hatırlatmak istiyoruz. O maddelerin içerisinde "Belediye personellerine ayrımcılığa uğramayacakları, özlük haklarının korunacağı, görevlerini sürdürecekleri" ifadeleri geçmekte. Ama bugün bizim işimiz ve aşımızla oynanıyor. Bizler işlerimizi geri alana kadar oturma eylemine devam edeceğiz" diye konuştular.

BORNOVA'DA DA AYNI TABLO

Bornova'da ise, 19-29 Mart tarihleri arasında işe alınan 11 kişinin iş akdi sonlandırıldı.
Konuyla ilgili konuşan Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, "Seçimlere 10 gün kala işe alınan arkadaşlarla yolumuzu ayırdık.
İşe alınmamaları gerekiyordu.
Ocak'tan bu yana 50'ye yakın kişi işe alınmış. En doğal hakkımı kullanıyorum" dedi.
Bornova Belediyesi'nde işe alınan personeller Kültür, Mali Hizmetler, Spor İşleri, Sosyal Yardım İşleri müdürlüklerinde görevlendirilmişti.

BAŞKAN İDUĞ: BENİM DOĞAL HAKKIM

Bornova'da 11 kişinin iş akitleri geçtiğimiz gün tek taraflı sonlandırıldı. Konuyla ilgili konuşan Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, "Ocak'tan bu yana işe 50'ye yakın kişi alınmış. 19-29 Mart arasında ise 11 kişi alınmış. Bunun olmaması gerekiyordu. İl başkanlığımızı ve genel merkezimizi konuyla ilgili bilgilendirdim. Seçimden 1 gün önce işe alınan olmuş. Bu 11 kişinin dışında 4 kişi de yönetim kurulu kararı alınmadan, mevzuata aykırı bir şekilde iş başı yaptırılmış. Bunu fark ettik. Bu arkadaşlarla da yolları ayırdık. Bu benim en doğal hakkım" dedi.

İzmir’de işçi kıyımı devam ediyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN