• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’a yaptırım desteği

İran’a yaptırım desteği
Giriş Tarihi: 10.6.2019

Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanı ’yle yaptığı telefon görüşmesinde ABD’nin İran’a karşı uyguladığı tek taraflı yaptırımları eleştirdi. Bu yaptırımları tasvip etmediklerini söyleyen Erdoğan, ’nin İran’la işbirliğine devam edeceğini ifade etti

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yle bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre görüşmede, Başkan Erdoğan, ABD'nin İran'a karşı uyguladığı tek taraflı yaptırımları eleştirerek, bunu tasvip etmediklerini ve Türkiye'nin İran'la işbirliğine devam edeceğini ifade etti. Görüşmede, İran halkı ve devletinin Ramazan Bayramı'nı kutlayan Erdoğan, İran ve Türkiye'nin bölgede iki kardeş ülke olduğunu söyleyerek, ikili ilişkilerin geliştirilmesinin iki ülke halkı ve bölgenin yararına olacağını belirtti. Başkan Erdoğan, bölgenin ve İslam dünyasının karşı karşıya kaldığı sorunlara değinerek, İran ve Türkiye'nin ikili işbirliğini genişleterek, bölgenin istikrarı ve güvenliği konusunda büyük rol üstlenebileceğini kaydetti. Başta ekonomi olmak üzere çeşitli sektörlerde işbirliğinin genişletilmesi için çabaların arttırılmasının altını çizen Erdoğan, ikili ticarette ulusal para biriminin kullanılmasının önemine değindi.

RUHANİ: İŞBİRLİĞİ ARTMALI
Görüşmede, Türk halkı ve devletinin bayramını tebrik eden Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise İslam dünyasının iki güçlü ve etkili ülkesi olan Türkiye ve İran arasındaki ilişkilerinin geliştirilmesinin bölge istikrarı ve güvenliği için önemli olduğunu söyledi. Ruhani, bölgedeki terörizmle mücadele ve ortak sınırlarda güvenliğin arttırılması konusunda işbirliğinin arttırılmasının gerekliliğinin altını çizdi. Sudan, Libya, Yemen ve Afganistan'da insanların öldürülmesinden üzüntü duyduğunu ifade eden İran Cumhurbaşkanı, İran ve Türkiye'nin diğer dost ülkelerle birlikte İslam dünyası ve bölge ülkelerinin sorunlarını çözebileceğini kaydetti.

İran’a yaptırım desteği haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN