• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’nin S-400 tehditlerine rest

ABD’nin S-400 tehditlerine rest
Giriş Tarihi: 21.6.2019

Başkan Erdoğan, uluslararası basının temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda ’nin S-400 alım sürecinin bittiğini söyledi. Temmuz'da sistemin kurulacağını söyleyen Erdoğan, "'nin iyi düşünmesi lazım. Yaptırım olacağına ihtimal vermiyorum ama olursa bizim de karşı yaptırımlarımız olacaktır, buna evet demeyiz" dedi

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 23 Haziran İstanbul seçimine yönelik anketlerle ilgili olarak, "Seçim anketlerinde manipülasyon var. Sipariş üzerine yapılıyor. Pazar günkü sonuçlar esas anketler" dedi. İstanbul'da yabancı basın kuruluşlarının Türkiye'deki temsilcileriyle yaptığı sohbet toplantısında S-400 alımından ABD ile ilişkilere birçok konuda değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, özetle şunları söyledi: Amerika'nın bir sıkıntısı var, bizim sayın Trump ile olan ilişkilerimiz çok çok farklı, ama sayın Trump'ın altındakilerle olan ilişkilerimiz çok çok farklı. Dolayısıyla yaptırımların filan olacağına hiç mi hiç ihtimal vermiyorum.

S-400 SÜRECİ BİTTİ
S-400 konusu bizim için ve Rusya için bitmiş bir iştir. Yani öyle zannediyorum ki önümüzdeki ayın ilk 15 gününde teslimatlar başlayacak. Teslimatların başladığı andan itibaren nereye yerleştirileceği silahlı kuvvetler tarafından belirlenmiştir, oralara yerleştirilmek suretiyle bu süreci devam ettireceğiz. NATO ve yaptırımlar konusunda ise Amerika'nın herhangi bir NATO ülkesi üyeyi çıkarma yetkisi yok. Dolayısıyla bu yaptırımlar konusunda çok daha hassas davranmaları gerekiyor. Çünkü Türkiye NATO'nun en önemli ve en güçlü ülkelerinden biri. NATO'nun bu kadar dayanışmacı ülkesini yaptırımlara tabii tuttuğu zaman Amerika'nın bunu çok iyi düşünmesi lazım. Bizim de kendimize has karşı yaptırımlarımız olacaktır, biz bunlara evet demeyiz.

BEKLEYECEK HALİMİZ YOK
Türkiye Obama döneminden itibaren Patriotları almak istiyor. O günden bugüne kongre bunlara hep karşı çıktı, engelledi. Şimdi Amerika bize Patriotları vermeyecek, -ki bu bir savunma füzesidir- ben kendi savunmamı halletmeyecek miyim? Bununla ilgili tedbirlerimi almayacak mıyım? Bunun için herhalde bekleyecek halimiz yok. Türkiye'nin etrafında birçok tehdit unsuru var. Dolayısıyla Rusya'yla gayet uygun şartlarda S400'leri almış bulunuyoruz.

'SEÇİLSE BİLE BAŞKANLIĞI DÜŞER'
BAŞKAN Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam sosyal medya ve televizyon ortak yayınında Ahmet Hakan, Işıl Açıkkar ve Salih Nayman'ın sorularını yanıtladı. Türkiye'nin gündemini değerlendiren Başkan Erdoğan'ın değindiği konuların başında İstanbul seçimi ve CHP adayı Ekrem İmamoğlu'nun küfür skandalı vardı. Kararı yargının vereceğini ifade eden Erdoğan, "Bu ülkenin valisine 'it' demenin ne olduğunun yasal olarak kararını verecek yargıdır. Ben İstanbul'un belediye başkanıyken okuduğum bir şiir nedeniyle mahkum oldum, başkanlığımı aldılar. Bu ise bir belediye başkanı olmadan bir ilin valisine küfür ediyor. Ben valime sahip çıkmak durumundayım. CHP adayı başkan seçilse bile, belli bir süreyi aşan cezayı alması halinde başkanlığı düşecektir" dedi. Ortak canlı yayında da büyük haksızlıklar yapıldığını aktaran Başkan Erdoğan, "Ben yayını beğenmedim. Objektif bir yönetim yoktu. Böyle adil olunmaz. O şahıs da güvenilirliğini yitirmiştir" ifadelerini kullandı.

FETÖ'CÜLERİN SANATI
Ortak yayında iki adayın konuşma sürelerinde eşitsizlik söz konusu olduğunu aktaran Başkan Erdoğan, "Sayın Yıldırım'a 4 dakika daha
az süre tanınmış. Yıldırım'ın sözleri hep kesilmiş ama rakibinin böyle bir sıkıntısı olmamış. 10 kez CHP adayının müdahaleye uğradığını görüyoruz, Yıldırım'ın 26 kez sözü kesilmiş. İş ortaya çıktı 45 dakika bunların otelde görüşmesi var. Bütün doneler verilmiş. Bu tamamen soru çalma sanatıdır, bu FETÖ'cülerin sanatıdır. Bunlar dersi 45 dakika çalıştı" açıklamasını yaptı.

'GÖZ YUMMAYIZ'
MISIR'IN seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Mursi'nin ölümüyle ilgili de konuşan Erdığan, "Merhum Cemal Kaşıkçı cinayetinin unutulmasına nasıl rıza göstermemişsek Mursi'nin dramının da unutturulmasına asla izin vermeyeceğiz" dedi.

'SEÇİMDEN ÇIKACAK NETİCE KABULÜMÜZ'
İSTANBUL seçimlerine yönelik anketlerde manipülasyon olduğunu da vurgulayan Erdoğan, "Anketler sipariş üzerine yapılıyor. Asıl anket pazar günü yapılacak, sizlere de en ideal neticeyi verecektir. Sizin bir şeyi görmenizi istiyorum. 31 Mart'ta yapılan seçimlerde İstanbul'da AK Parti 39 belediyenin 25'ini almıştır. Bunun yanında Meclis'in kahir ekseriyetini kazanmıştır. Ortada bir topal ördek vardır. Şimdi bir seçime gidiliyor. Pazar günü yapılacak seçimde de netice tüm netliğiyle ortaya çıkacak ve nihai karar verilecektir. Çıkacak netice bizim zaten kabulümüz olacaktır" diye konuştu.

BAŞKAN'A SEVGİ SELİ
Başkan Erdoğan, İstanbul Bahçelievler'de toplu açılış töreninde halka hitap etti. Konuşma yaptığı alanı tıka basa dolduran vatandaşlar Erdoğan'a sevgi gösterisinde bulundu. Başkan Erdoğan, vatandaşlarla bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

ABD’nin S-400 tehditlerine rest haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN