• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İşte kıyağın belgeleri

Agra Kent Hizmetleri şirketinin sahibi CHP’li Özgür Aktepe’ye yapılan kıyağın belgeleri ortaya çıktı. Belgelerde şirkete 3 ayda 7 hakediş ödemesi yapıldığı görüldü

İşte kıyağın belgeleri

16.7.2019

Yeni Asır, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden üst üste aldığı işlerle dikkatleri üzerine çeken Agra Kent Hizmetleri şirketinin sahibi CHP Ankara İl eski Başkan Yardımcısı Özgür Aktepe'ye yapılan 'kıyağı' ortaya koyan belgelere ulaştı. Belgeler, son 4 yılda Büyükşehir Belediyesi'nin ihale ettiği önemli yatırımlarda alt yüklenici olarak yüzmilyonlarca liralık iş alan Agra Kent Hizmetleri şirketine hakediş ödemelerinde bile nasıl 'kıyak' yapıldığını ortaya koyuyor.

AYDA BİR YAPILMALI

Hakedişler ayda bir kez yapılması gerekirken Agra firmasına Narlıdere Metrosu inşaatında Ekim 2018 ve Ocak 2019 arasında 3 ayda toplam 7 kez hakediş ödemesi aldığı ortaya çıktı. Yeni Asır, metro inşaatının ana yüklenicisi Gülermak şirketi üzerinden yapılan hakediş ödemelerinin faturalarına ulaştı. Agra Kent Hizmetleri şirketinin 30 Ekim 2018'de iki ayrı hakediş faturası kesmesi dikkat çekti. CHP Ankara İl eski Başkan Yardımcısı Özgür Aktepe, Ankara'dan İzmir'e taşınarak 2015 yılı Ekim ayında Agra Kent Hizmetleri Anonim Şirketi'ni kurdu.

İŞ LİSTESİ SUNDU

2015 yılında zemin stabilizasyonu ile işe başlayan ve 500 bin lira sermaye ile kurulan şirket, Ocak 2018'de sermayesini 15 milyon liraya çıkardı. Şimdiye kadar istinat duvarlarından meydan düzenlemesine, parke taş döşeme işinden bordür döşeme işine kadar tüm işlerin verildiği şirket, son olarak istasyon inşaatı konusunda hiçbir iş deneyimi olmamasına rağmen yapımı devam eden Narlıdere Metrosu istasyonlarının inşaatını üstlendi.

4 YILDA 229 MİLYON TL

Ortaya çıkan belgeye göre istasyonların yapımına talip olan şirket, referans olarak ana yükleniciye, 'Biten ve devam etmekte olan projeler' ana başlığı altında bugüne kadar yaptığı işlere ilişkin liste sundu. Listede yer alan işler için de İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Murat Varlıorpak'ı referans gösterdi. Şirketin kurulduğu Ekim 2015 ile 2019 arasındaki yaklaşık 4 yıllık dönemde sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi ve şirketi İZBETON'a alt yüklenici olarak yaptığı işlerin toplamı ise 229 milyon 553 bin lirayı bulduğu belirtiliyor. Şirketin yeni aldığı metro istasyon imalatları ile birlikte Büyükşehir'in ihale ettiği ana yüklenicilerden aldığı iş miktarının 600 milyon lirayı geçtiği öne sürüldü.ERGENEKON VE GÖKÇE İŞLERİ KOLAYLAŞTIRDI İDDİASI

Ankaralı işadamı Aktepe'ye ait firmanın işlerinin İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe ile Banliyö ve Raylı Sistem Yatırımları Daire Başkanı Mehmet Ergenekon tarafından kolaylaştırıldığı iddia edildi.KILIÇDAROĞLU İLE SAMİMİ FOTOĞRAF

AGRA Kent Hizmetleri A.Ş'nin Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Aktepe bir süre önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile özel uçakta çekilmiş fotoğrafını sosyal medyada paylaşmıştı. İkilinin samimi görüntüsü dikkat çekmişti.

NİDA ALADAĞ

İşte kıyağın belgeleri haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.