• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’li Kaftancıoğlu’na 17 yıla kadar hapis

CHP’li Kaftancıoğlu’na 17 yıla kadar hapis
Giriş Tarihi: 19.7.2019

Başkanı ’nun sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılandığı davanın duruşmasında savcı mütalaasını açıkladı. Kaftancıoğlu’nun 5 ayrı suçtan 17 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi

Sosyal medyadaki paylaşımları büyük tepki çeken ve bu nedenle hakkında soruşturma açılan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun, 'Cumhurbaşkanına hakaret', 'Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret', 'Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin askeriye veya emniyet teşkilatını aşağılama', 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' ve 'Silahlı terör örgütü propagandası yapmak' suçlarından yargılandığı davaya devam edildi. Mahkeme heyeti, 15 Temmuz Gazi ve Şehit Yakınları ile MHP Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Yıldırım'ın davaya katılma taleplerini 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' suçu yönünden zarar görme ihtimalleri olduğu gerekçesiyle kabul etti.

'HAKARET ETMEDİM' DEDİ
Sanık Kaftancıoğlu savunmasında Cumhurbaşkanı'na hakaret etmediğini ileri sürerek, "Hiçbir kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret etmediğim gibi saygınlığını rencide edebilecek nitelikte herhangi bir somut isnadım olmamıştır" ifadelerini kullandı.

KENDİ PAYLAŞIMINI HATIRLAYAMADI!
MAHKEMEDE CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu Kaftancıoğlu'nun verdiği ilginç cevaplar dikkat çekti. Hakimin sorusu üzerine, Ermenilerle ilgili yapılan paylaşımın kendisine ait olmadığını iddia eden Kaftancıoğlu, konuyla ilgili bir başka Twitter paylaşımını da 'hatırlayamadım' diyerek geçiştirdi.

HAKİM TWEETLERİ SORDU
Kaftancıoğlu'nun savunmasının ardından mahkeme başkanı, davaya konu olan tweetleri kabul edip etmediğini sordu. Soruyu cevaplayan sanık Kaftancıoğlu, Ermenilerle ilgili yapılan paylaşımın kendisine ait olmadığını, bir tane tweeti de hatırlayamadığını belirtti. Savunmanın ardından esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet savcısı, zincirleme şekilde olmak üzere 'Cumhurbaşkanına hakaret', 'Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret', 'Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin askeriye veya emniyet teşkilatını aşağılama', 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' ve 'Silahlı terör örgütü propagandası yapmak' suçundan 4 yıl 10 aydan 17 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme heyeti, sanık Kaftancıoğlu'nun ve avukatlarının mütalaaya karşı savunma yapması için duruşmayı 6 Eylül tarihine erteledi.

DOKTORLUK YERİNE SİYASETİ SEÇTİ
1972 Ordu doğumlu olan Canan Kaftancıoğlu, 1995 yılında İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Sivas Suşehri Devlet Hastanesi'nde hekimlik yaptı. 1997 yılında yine İstanbul Tıp Fakültesi'nde Adli Tıp ihtisasına başladı. Örgütsel çalışmayı çok iyi bilen Kaftancıoğlu'nun doktorluk yerine siyaseti seçmesi de bir hayli ilginç. 12 Eylül 1980 askeri darbesi öncesi öldürülen Ümit Kaftancıoğlu'nun oğlu olan Ali Naki Kaftancıoğlu ile evlenen Canan Hanım, şimdi CHP İstanbul İl Başkanı olarak görev yapıyor. Bir dönem PKK'ya övgüler düzen, sözde Ermeni soykırımını savunan ve 31 Mart'ta yapılan İstanbul seçimlerinde de gündemden düşmeyen Canan Kaftancıoğlu'nun şu günlerde ortada görülmemesi de dikkat çekti. Bu durum, "Acaba Kaftancıoğlu'nu birileri mi uyardı?" yorumlarının yapılmasına neden oldu. Öte yandan Ümit Kaftancıoğlu'nun kızı Pınar Kaftancıoğlu da Koç, Şahenk ve Ülker gibi Türkiye'nin güçlü ailelerinin doğal gıda temin ettiği İpek Hanım Çiftliği'nin sahibi.

CHP’li Kaftancıoğlu’na 17 yıla kadar hapis haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN