• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

üretiminde kilit ülke

F-35 üretiminde kilit ülke Türkiye
Giriş Tarihi: 19.7.2019

ABD'NİN müttefiklik ruhuyla bağdaşmayan Türkiye'yi F-35 programından çıkarma açıklaması sonrası gözler Türkiye'nin programdaki rolüne çevrildi. Savunma kaynaklarından alınan bilgiye göre F-35 programına ortak olan diğer ülkeler, Türkiye'nin çıkarılmasının programa zarar vereceğini düşünüyor.

SEKTEYE UĞRATACAK
F-35 için 800 parça üreten Türkiye'nin programdan çıkarılmasının projenin gecikmesine yol açacağı öngörülüyor. Türkiye'nin hava savunmasını güçlendirecek hava savunma sistemini satın almak için önce müttefik ülkelere başvurması, onların sistemi satmaması üzerine Rusya'dan S-400 satın alması yoluna gitmesi program ortağı ülkelerin birçoğu tarafından meşru görülüyor. Türkiye'nin bu gerekçe ile programdan çıkarılması diğer ortakların programa olan güvenini de sarsıyor. Türkiye'den Turkish Aerospace Industries (TAI), Havelsan, Kale Havacılık, Alp Havacılık, Ayesaş, Fokker Elmo, ROKETSAN ve TÜBİTAKSAGE programa destek sunuyor. Firmalar motor parçaları, iniş kalkış sistemleri, uçağın orta gövde parçaları ve füze uzak arayüz ünitesi gibi kilit parçaları üretiyor.

'ABD HUKUK DIŞINA ÇIKAMAZ'
F-35 anlaşmasının hazırlandığı dönemde Milli Savunma Bakanlığı yapan ve anlaşmayı paraflayan Vecdi Gönül, ABD'nin skandal kararını değerlendirdi. ABD Başkanı Trump'un açıklamalarına dikkat çeken Gönül, "Kolay karar veremeyecekler. Trump 'yeni bir satış yapılmayacak' diyor. Hukuki zemine sağlam bastığımızı görünüyoruz. ABD bir hukuk devletidir. Hukuki zeminde herhangi bir keyfi hareketlerini beklemek hukuk devletine yakışmaz" dedi

S-400'LERİN FÜZELERİ DE UÇAKLA GELEBİLİR
TÜRKİYE'NİN hava ve füze savunma ihtiyacının karşılanmasına yönelik Rusya'dan alınan S-400 hava savunma ve füze sistemlerinin teslimatının ilk altı gününde toplam 14 uçak Türkiye'ye geldi. Sevkiyatın yedinci gününde ise 15 ve 16'ncı uçak Ankara Mürted Hava Üssü'ne indi. Uçaklarda bulunan malzemeler indirilerek, askeri araçlarla hangarlara taşındı. Rusya'dan alınan S 400'lerle ilgili malzemelerin sevkiyatında bir hafta geride kaldı. Bugüne kadar komuta, rampa ve radar parçaları getirildi. Sevkiyatın bu hafta sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor. Daha sonra füzelerin sevkiyatına başlanılacak. Getirilecek 192 avcı füzenin deniz yoluyla getirilmesi planlanıyordu. Ancak son gelen bilgiler, sevkiyatın tamamının hava yoluyla yapılması yönünde. Yani deniz yolu yerine füzelerin de aynı şekilde Antonov uçaklarıyla getirilebileceği öğrenildi.

TRUMP: TÜRKİYE'YE YAPTIRIM YOK
ABD Başkanı Donald Trump, (S-400'ler bağlamında) Türkiye'ye şu anda yaptırım arayışında olunmadığını söyledi.

BAŞKAN Trump, Oval Ofis'te Türkiye'nin S-400'leri almasıyla ilgili bir değerlendirmede bulundu. Trump, "Türkiye'ye yaptırım getirecek misiniz?" sorusuna, "Hayır. Şu anda buna bakmıyoruz" yanıtını verdi.

DOLAR DÜŞTÜ
BU açıklamanın ardından düşüşünü sürdüren dolar 5.62'ye kadar geriledi. Türkiye'nin S-400'leri almasına ilişkin Beyaz Saray'dan dün yapılan açıklamada, S-400'lerden dolayı Türkiye'nin artık F-35 projesinin parçası olamayacağı belirtilerek, "ABD, Türkiye ile stratejik ilişkisine halen çok değer vermektedir. NATO müttefikleri olarak ilişkilerimiz çok katmanlıdır ve sadece F-35'lere bağlı değildir" değerlendirmesi yapılmıştı.

ABD, İRAN'A AİT İHA'YI DÜŞÜRDÜ
ABD Başkanı Donald Trump, Hürmüz Boğazı'nda İran'a ait bir insansız hava aracını düşürdüklerini, bunu savunma amaçlı yaptıklarını bildirdi.

F-35 üretiminde kilit ülke Türkiye haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN