• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Son çareleri yalan

’nın üst üste harekat ve operasyonlarıyla çaresiz kalan terör örgütü , yine yalana başvurdu. Büyük kayıplar veren örgüt, “TSK sivillere zarar veriyor” iddialarıyla karşıt algı oluşturmaya çalışıyor

Son çareleri yalan
Giriş Tarihi: 19.7.2019

Irak'ın kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik sürdürülen "Pençe Harekatı" ile teröristlere ağır kayıplar verdiriliyor. Hakurk'ta 153 mayın ve el yapımı patlayıcının (EYP) imha edildiği, 177 mağara ve sığınağın da kullanılamaz hale getirildiği bildirildi. Özellikle Irak'ın kuzeyinde yayın yapan terör örgütüne yakın bazı internet siteleri ve basın-yayın organları ise TSK'nın mücadelesini sekteye uğratmak için çaba harcıyor. Bu kapsamda yapılan "Türkiye Irak topraklarını bombalıyor" haberleri ile "Türkiye bölgede yaşayan sivillere zarar veriyor" algısı oluşturulmaya çalışılıyor.


SIKLIKLA YAPIYORLAR

PKK/KCK'ye yakın bazı sözde sivil toplum örgütü üyeleri de TSK'nın operasyonlarına karşı oluşturulmak istenen olumsuz algıya katkı veriyor. Bunun bir örneğinin 27 Haziran'da yaşandığını ifade eden güvenlik kaynakları, TSK'nın yerleşim yerlerine ve sivillere zarar vermeksizin gerçekleştirilen harekatla PKK/ KCK'nın sözde başkanlık ve yürütme konseyi üyelerinden Diyar Garip Muhammed'in etkisiz hale getirildiğini anımsattı. Harekatın söz konusu basınyayın organlarında "4 sivilin öldüğü" ifadeleriyle duyurulduğuna dikkati çeken kaynaklar, terör örgütüne yakın internet sitelerinde de sözde başkanlık ve yürütme konseyi üyesi teröristin öldürüldüğünün açıklandığını belirtti. Bu tür yalan haberlere sıklıkla başvurulduğunu vurgulayan güvenlik kaynakları, Türk ordusunun sivil yerleşim yerlerine ve sivillere zarar vermeksizin harekatlarını icra ettiğini, bu tür haber ve yorumların olumsuz algı oluşturmak, Türkiye'yi uluslararası platformlarda zor durumda bırakmak için maksatlı olarak yapıldığını kaydetti.

ÖRGÜTÜN 'YAYILMACI' POLİTİKASI SONA ERDİ
Irak'ın Türkiye ve İran sınır şeridi üzerinde 29 yıldır 800 köyü işgal eden terör örgütü PKK, Türkiye'nin sözde üst düzey yöneticilerine yönelik düzenlediği nokta atışı operasyonlar karşısında büyük bir telaş ve çaresizlik içinde. TSK'nın Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile Irak içinde örgüte karşı sürdürdüğü operasyonlar sonucu PKK'nın hareket kabiliyeti ciddi bir şekilde azaldı. Yayılmacı politikasında da gerileme yaşandı.

AKAR VE KOMUTANLAR SINIRDA
MİLLİ Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Suriye sınırındaki birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulundu. Sınır birlik komutanları ile bir araya gelerek, çeşitli talimatlar veren Akar, Altınözü Kıyıgören Hudut Karakolu'nu ziyaret etti ve burada askerlerle birlikte yemek yedi. Akar ve komutanlar, Suriyelilerin barındığı Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezi ile Hatay Valiliği'de ziyaret etti.


BABA-OĞUL OMUZ OMUZA

HAKKARİ'NİN Irak sınırındaki Çukurca ilçesinde görev yapan kıdemli uzman çavuş Lokman Sarıaslan ile oğlu piyade sözleşmeli er Mehmet Ali Sarıaslan, teröristlere karşı omuz omuza mücadele veriyor. Alınan bilgiye göre, Türkiye'nin birçok yerinde 27 yıldır görev yapan kıdemli uzman çavuş Lokman Sarıaslan, talebi üzerine oğlunun görev yaptığı Irak sınırındaki Şehit Astsubay Üstçavuş Mekan Şahin Üs Bölgesi'nin bulunduğu dağın yamacındaki Çığlı Jandarma Karakol Komutanlığı'na atandı. Terörün yanı sıra kaçakçılık olaylarının önlenmesi için fedakarca görev yapan baba ile oğlu, gün içinde dürbünle birbirlerini de kontrol ediyor.

KANDİL'E HER GÜN HAVA HAREKATI YAPILIYOR
PENÇE Harekatı ile koordineli olarak Irak'ın kuzeyindeki bölgelere her gün hava harekatı düzenleniyor. Milli Savunma Bakanlığı, son olarak dün Kandil bölgesine bir hava harekatı düzenlendiğini açıkladı. Harekatta terör örgütü PKK tarafından silah mevzisi, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler vuruldu.

Son çareleri yalan haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA