• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Konuşan kendini disiplinde buluyor

CHP’de parti içi eleştirilere tahammül iyice azaldı. Özellikle İzmir’de Genel Merkez’den sonra il yönetimi ve belediye başkanlarına yönelik eleştiride bulunan kendini disiplinde buluyor. Yıllarca parti için çalıştıktan sonra disiplinlik olan bu isimlere Menemen Belediyesi eski Başkanı Tahir Şahin ve Bayraklı Belediye eski Başkanı Hasan Karabağ da eklendi

Konuşan kendini disiplinde buluyor

8.8.2019

CHP'de neredeyse ağzını açan disipline gönderiliyor. İzmir'de Deniz Yücel başkanlığındaki İl Yönetim Kurulu'nun içlerinde çok sayıda tanınmış ismin bulunduğu partililerin disipline gönderilmesinin ardından şimdi de Bayraklı Belediye eski Başkanı Hasan Karabağ ile Menemen Belediye eski Başkanı Tahir Şahin hakkında disiplin soruşturması açıldı. 'İhracı' istenen iki eski başkan, il yönetimi tarafından oluşturulan komisyona ifade verecek.

DİSİPLİN FIRTINASI

Özellikle 31 Mart seçimlerinden sonra İl Yönetim Kurulu, il örgütünde adeta 'disiplin' fırtınası estirmeye başladı. Kurul en son Menemen Belediyesi eski Başkanı Tahir Şahin ile Bayraklı Belediyesi eski Başkanı Hasan Karabağ için disiplin soruşturması başlattı. Geçtiğimiz günlerde İlçe Danışma Kurulu toplantısında Tahir Şahin'in seçim döneminde gazetelere verdiği demeçlerden bazı bölümleri okuyan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, bu yapılanın partiye ihanet olduğunu ve hiçbir ihanetin cezasız kalmaması gerektiğini belirterek Şahin'in partiden ihracını talep etmişti. Bunun üzerine İl Yönetimi Şahin için disiplin komisyonu kurdu.

'TAHİR ŞAHİN 2 FİLMİ'

Tahir Şahin, dün çarpıcı bir açıklama yaparak hakkında alınan karara isyan etti. "Biz bu filmi daha önce de gördük" diyen Şahin, şöyle devam etti:

"CHP kimsenin babasının malı değildir, Atatürk'ün partisidir. Benim hakkımda disiplin süreci isteyenler dün farklı bugün farklı konuşan karakterde bireyler. Biz hiçbir zaman öyle olmadık. Menemen halkı herşeyi görüyor. Madem öyle tüm kamuoyu Tahir Şahin 2 filmini görmeye hazır olsun."

'PARSEL PARSEL SATACAKLAR'

Ayrıca seçim öncesi halka hitap ettiği konuşmada, "İzmir ve Bayraklı'ya sahip çıkın, yoksa bu kenti parsel parsel satacaklar" diye uyarıda bulunan Bayraklı Belediyesi eski Başkanı Hasan Karabağ hakkında da disiplin süreci başlatılmıştı. Bayraklı İlçe Örgütü tarafından hazırlanan dosya önce İl Yönetimine oradan da MYK'ya sevk edilmişti. Karabağ'ın MYK'dan geri gelen dosyası için il yönetimi disiplin komisyonu oluşturdu.

DAHA ÖNCE DİSİPLİNE GÖNDERİLEN İSİMLER

OKTAY GÖKDEMİR (Öğretim üyesi): Başta İl Başkanı Deniz Yücel olmak üzere il yönetimini eleştirdi. Ödülü 2 yıllığına partiyle ilişiğinin kesilmesi oldu.

FAİK TÜTÜNCÜOĞLU (Çeşme Belediyesi eski Başkanı): Seçim döneminde partinin belediye başkan adayı aleyhine çalışmakla suçlandı. Suçsuzluğunu zor ispatladı. Sonunda Tütüncüoğlu'nun dosyasında ihracı gerektirecek bir unsur olmadığına karar verildi.

KEMAL KARATAŞ (İl eski Başkanı): İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer'i tarihi Şato Restoran binasını lojmana çevirmeleri nedeniyle eleştirdi. Hakkında disiplin soruşturması başlatıldı. Karataş 'kınama' talebiyle İl Disiplin Kurulu'na sevk edildi. Ancak, Karataş, CHP Urla İlçe Yönetimi tarafından oy birliğiyle kesin ihraç istemiyle bir kez daha disipline sevk edildi. Kararı görüşen İl Yönetim Kurulu, Karataş'ı bu kez kesin ihraç istemiyle İl Disiplin Kurulu'na sevk etti.

ERDOĞAN ATILMIŞ (İzmir İl Disiplin Kurulu üyesi): İl Başkanı Deniz Yücel'in kendisini ilgilendiren veya kişisel hesabı olan isimlerle ilgili disiplin dosyalarına öncelik verdiğini söyledi. Bunun üzerine bir ilk yaşandı. Bir İl Disiplin Kurulu Üyesi hakkında disiplin dosyası hazırlandı. Atılmış, Merkez Yürütme Kurulu'na (MYK) sevk edildi.

'ASIL İL BAŞKANI DİSİPLİNE GÖNDERİLMELİ'

CHP Karşıyaka İlçe eski Delegesi Orkide Peksev, kendisiyle ilgili alınan karara isyan etti. Haksız yere partiden ihraç edildiğini söyleyen Peksev, "Ben partide Muharrem İnce'ye verdiğim destekle tanınıyorum. Karşıyaka Belediye eski Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ve İlçe Başkanı Uğur Yıldırım'ın parti suçu sayılacak birçok yanlışını sosyal medyadan eleştirdim. Bu yüzden hakkımda disiplin dosyası hazırlandı. Benimle ilgili 25 sayfalık dosyanın 24 sayfasında hep Akpınar ve Yıldırım'a eleştirilerim vardı. Bir sayfasına ise, paylaşımlarımın içinden cımbızla çekilmiş ifadelerle Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na hakaret ettiğim öne sürülüyordu. Fakat ben kesinlikle hakaret etmemiştim. Bana kumpas kuruldu. Suçsuzluğumu ispatlamama bile izin verilmedi. Savunmam dikkate alınmadı. Bu kadar kişi eleştirileri nedeniyle disiplin kuruluna sevk ediliyor. Peki neden bir belediyenin tahsis ettiği makam aracını aylarca kullandığı ortaya çıkan İl Başkanı Deniz Yücel'e dokunulmuyor. Niye onun hakkında disiplin süreci başlatılmıyor. Nerede hukuk, nerede adalet" diye konuştu.

ERHAN GÜLENÇ

Konuşan kendini disiplinde buluyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.