• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Fırat’ın doğusu için B ve C planları hazır

Fırat’ın doğusu için B ve C planları hazır
Giriş Tarihi: 13.8.2019

, ’nin ABD ile anlaşmaya varılan ’de kurulmasıyla ilgili çalışmaların aksamasına tahammülü olmadığını söyledi. Akar, “Bazı süreler koyduk, eğer bunlarda herhangi bir aksama söz konusu olursa kendi planımızı devreye koyacağız. Bunun için B ve C planlarımız hazır” dedi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Doğu Akdeniz'de yaşanan sondaj gerilimi için, "Bu konudaki hak ve hukukumuzu koruma konusunda kararlı olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Gücümüzü, maksadımızı kimse test etmesin, bu bir tehdit değil" dedi. Katıldığı televizyon programında gündemdeki Doğu Akdeniz gerilimi ve Suriye'nin kuzeyine yönelik operasyonla ilgili önemli değerlendirmelerde bulunan Bakan Akar, özetle şunları söyledi:

BU BİR TEHDİT DEĞİL

Biz Akdeniz'de barışçıl çözümden yanayız. Türkiye'nin içinde olmadığı hiçbir çözümün yaşama şansı olmadığını tekrarlamak istiyorum. Oldubittiye müsaade edilmeyeceğini herkesin bilmesi lazım. Tüm bu yaklaşımlarımıza rağmen bizim içinde olmadığımız bir kararla buradaki siyasi, askeri, ekonomik sorunları çözmeye kalkışmanın beyhude olduğunu aktarmak istiyorum. Hakkımız, hukukumuz var; komşularımızın bunlara uymasını istiyoruz. Bu konuda kararlı olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Gücümüzü, maksadımızı kimse test etmesin, bu bir tehdit değil. Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulmasına yönelik çalışmalar kapsamında ABD ile müşterek harekat merkezi kısa süre içinde kurulacak. Bazı süreler koyduk, program dahilinde yapılacakları ortaya koyduk. Bu bölgede hiçbir şekilde terör koridoru kurulmasına izin vermeyeceğimizi ortaya koyduk. Müttefikimiz olan ABD ve askerlerinin yaptıkları konuşmalar ve sözler çerçevesinde bu sürecin ilerlemesine gayret göstereceklerine inanmak istiyoruz. Herhangi bir aksilik çıktığı zaman bizim kendi planımızı devreye koyacağımızı belirttik. B ya da C planı, kendi faaliyetlerimiz de olacak.

İZİN VERMEYECEĞİZ

İdlib'de de Rusya nezdinde bize saldırı olursa misli ile mukabele edeceğimizi dile getirdik. Biz burada ateşkesin sürdürülmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tüm bu olumlu niyetlere rağmen Rejim, ahlak dışı saldırılarını sürdürüyor. Yaşlı genç demeden haziran ayından bu yana 400 civarında sivil hayatını kaybetmiş durumda. Zaman zaman 12 gözlem noktamıza saldırılar oluyor. Bize yönelik saldırılara misliyle mukabele edeceğimizi dile getirdik. Bu ızdırabın bitmesi için Rusya'yla görüşmeler sürüyor.

İKİNCİ S-400 TESLİMATI EYLÜL'DE

Amerika, AB ve NATO tarafından tepkiyle karşılanan S-400 teslimat süreci, Eylül ayında da devam edecek. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, S-400'ün ikinci bataryasının Eylül ayında Türkiye'ye teslim edileceğini duyurdu.

Fırat’ın doğusu için B ve C planları hazır haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN