• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

20 mil pazarlığı

20 mil pazarlığı
Giriş Tarihi: 16.8.2019

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye’nin kuzeyinde kurulması planlanan güvenli bölgeye ilişkin Trump’ın 20 mil sözü olduğunu hatırlattı. Bölgeden YPG/PKK’nın çıkarılması gerektiğini de vurgulayan Çavuşoğlu, “ silah yardımını sürdürüyor. Artık oyalama sürecinin tarafından tolere edilmeyeceğini anlamaları lazım” dedi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sierra Leone Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Nabeela Tunis ile ortak basın toplantısı düzenledi. ABD ile kurulması planlanan Müşterek Harekat Merkezi ile ilgili açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, "ABD Başkanı Donald Trump'ın 20 mil sözü var. Bölgeden YPG'nin çıkartılması gerekiyor" dedi. Çavuşoğlu, özetle şunları söyledi: Geçenlerde teknik düzeydeki çalışmalardan sonra açıklamalarda bulunmuştuk. Bunun ön mutabakatın bir başlangıcı olduğunu söylemiştik. Detaylandırılması gereken birçok konu var. Bugün ABD'li komutan Şanlıurfa'ya gelecek. Trump'ın 20 mil sözü var. Burada amaç Güvenli Bölge'den YPG/ PKK'nın çıkarılmasıdır. ABD'nin oyalama taktiğinin geçerli olmayacağıdır. Münbiç'te böyle bir oyalamaya gittiler, sözlerini tutmadılar. ABD silah yardımını devam ettiriyor. Samimi olmaları ve oyalama sürecinin Türkiye tarafından tolere edilmeyeceğini anlamaları gerekiyor.

F-35 PROGRAMI

Türkiye'nin F-35 programından resmi olarak çıkarılması söz konusu değildir. Karşılıklı anlayış çerçevesinde biz bu işleri yoluna koyabileceğimizi düşünüyoruz. Aksi takdirde iki ülke karşılıklı adımlar atar ve ilişkiler gerilir. Biz bu aşamada bunları konuşmak yerine var olan sorunları çözmeye odaklanıyoruz.

TÜRKİYE'NİN GÖRÜŞLERİNDE BİR DEĞİŞİKLİK YOK

Milli Savunma Bakanlığı, ABD ile koordineli tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölge'ye ilişkin Türkiye'nin daha önce açıklanan ve halen geçerliliğini koruyan görüşlerinde herhangi bir değişiklik olmadığını bildirdi. Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Güvenli Bölge'ye yönelik olarak, ABD ile koordineli yürütülen faaliyetler MSB tarafından yeri ve zamanı geldiğinde kamuoyuna açıklanmaktadır. Bu kapsamda Türkiye'nin daha önce açıklanan ve halen geçerliliğini koruyan görüşlerinde herhangi bir değişiklik mevcut değildir" ifadesine yer verildi.

AFRİKA ÜLKELERİYLE İŞBİRLİĞİ POTANSİYELİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün Sierra Leone Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Nabeela Tunis ve Nijer Dışişleri, İşbirliği, Afrika Entegrasyonu ve Yurtdışında Yaşayan Nijerliler Bakanı Kalla Ankourau ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantılarda Afrika ülkeleri ile işbirliği potansiyeline vurgu yapıldı.

AMERİKAN ASKERİ HEYETİ AKÇAKALE'DE

Suriye'nin kuzeyinde Güvenli Bölge uygulamasına ilişkin ABD ile Türk askeri heyetlerinin Müşterek Harekat Merkezi'nin kurulması görüşmeleri kapsamında askeri heyet, dün Şanlıurfa'nın sınırdaki Akçakale ilçesinde incelemelerde bulundu. ABD'nin Avrupa Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korgeneral Stephen Twitty başkanlığında askeri heyetin gelişi öncesi ilçede hareketlilik yaşandı. Şanlıurfa yönünden dün öğle saatlerinde gelen askeri heyet, güvenlik önlemleri arasında ilçeye ulaşarak 3'üncü Hudut Alay Komutanlığı'na giriş yaptı. İki ülkenin askeri yetkilileri, incelemelerin ardından bölgeden ayrıldı.

UZLAŞI SAĞLANDI

Öte yandan ABD ve Türk askeri heyetleri arasındaki görüşmelerde Müşterek Harekat Merkezi'nin altyapısının önemli ölçüde tamamlandığı belirtildi. Görüşmelerde uygulamanın kapsamı, ABD ve Türk askerlerinin yürüteceği faaliyetler ile koordinasyon konularında uzlaşı sağlandığı kaydedildi. İki ülke arasında belirsizliğin sürdüğü tek konu ise güvenli bölgenin derinliği.

20 mil pazarlığı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN