• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Ege’yi ihmal yaktı

Ege’yi ihmal yaktı
Giriş Tarihi: 19.8.2019

Bölgenin birçok farklı noktasında aynı gün başlayan orman yangınlarının insan kaynaklı olduğu ortaya çıktı. Rüzgarın söndürme çabalarını zorlaştırdığı Karabağlar’daki yangında çalışmaları Bakan bizzat denetledi

ADEM ÜLKER / NİDA ALADAĞ

Ege Bölgesi'nin birçok noktasında aynı gün çıkan orman yangınları korkuttu. Sert rüzgar nedeniyle kontrol edilmesi zorlaşan yangınların sebebi araştırılırken, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangınlarla ilgili açıklamasında, 'Yangınların çoğu dikkatsizlik ve ihmalden' dedi. Pakdemirli, yangınların büyük oranda kontrol altına alındığını belirtti.

DEMİRCİLİ'DE TAHLİYE
Dün İzmir'in beş ilçesinde orman yangını çıktı. Bornova, Karabağlar, Urla, Gaziemir ve Menderes'te yükselen alevler korkuttu. Bornova'da Sabuncubeli mevkiinde dumanları gören çevredekiler, durumu ekiplere bildirdi. Bölgeye 3 helikopter, 5 arazöz ve çok sayıda orman personeli sevk edildi. Yangın kontrol altına alındı. Ekipler, bölgede havadan ve karadan soğutma çalışması başlattı. Menderes'in Gümüldür mahallesinde de orman yangını çıktı. Karabağlar'daki orman yangınına 4 helikopter ve 15 arazözle müdahale edildi. Tırazlı mahallesindeki ormanlık alanda nedeni henüz belirlenemeyen yangında, rüzgarın alevleri kontrol altına alma çalışmalarını zorlaştırdığı öğrenildi.

Urla Demircili'deki yangınına da ekipler müdahale etti. Orman Genel Müdür Yardımcısı Şahin Aybal, saatte 70 kilometre hızla esen rüzgarın, orman yangınlarının kontrolünü güçleştirdiğini söyledi. Demircili'de 2 ev yandı, mahalledeki evler tahliye edildi.


HAVAİ FİŞEK TEHLİKESİ

İzmir Cumhuriyet Meydanı'nda geçtiğimiz günlerde dilek balonunun bir ağacı yakmasının ardından bu kez havai fişek faciası yaşandı. Gaziemir'deki bir düğünde atılan havai fişekler ormanlık alanda yangına sebep oldu. Alevler büyümeden söndürüldü. Ölen ya da yaralananın olmadığı yangın, çevrede paniğe sebep oldu. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

MİLAS MAHŞER YERİ
Muğla'nın Milas ilçesindeki orman yangını ise rüzgarın etkisiyle büyüdü. Gökyüzü siyaha boyandı, yerleşim yerleri dumanlar altında kaldı. Milas- Bodrum havaalanına uçaklar inemedi. İlçe merkezine 7 kilometre mesafedeki Akgedik Barajı yakınlarında saat 11.00'de orman yangını çıktı. Bölgeye 9 helikopter yönlendirildi. Yangın karadan ve havadan müdahaleye rağmen şiddetli rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüdü ve tarım arazilerine sıçradı. Yangın 200'e yakın orman işçisi, 9 helikopter, iş makineleri, itfaiye ekipleri ve vatandaşın yoğun çabasına rağmen kontrol altına alınamadı. Ekipler, alevlerin yerleşim yerlerine yaklaşmaması için yoğun çaba sarfediyor. Yangının 100 hektarda etkili olduğu sanılıyor. Bodrum Mumcular mahallesinde çıkan orman yangınında da söndürme çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

PAKDEMİRLİ
DENETLEDİ
TARIM ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Yangınların çoğu dikkatsizlik ve ihmalden" diyerek, alevlerin büyük oranda kontrol altına alındığını belirtti. Karabağlar Tırazlı'daki yangında havadan müdahalenin rüzgar nedeniyle zor olduğunu belirten Pakdemirli, "Helikopterle yangın bölgesine inerken ufak bir tehlike geçirdik. Saatte 70 km'ye varan rüzgar çalışmaları zorluyor" dedi. Yangına müdahaleyi havadan denetleyen Bakan, Sabuncubeli'ndeki yangının söndürüldüğünü aktardı, Urla'daki yanında ise çalışmaların sürdüğünü söyledi. Vali Erol Ayyıldız ve Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey de söndürme çalışmalarını izledi.

Bodrum'un Mumcular mahallesinde çıkan yangına ilk müdahaleyi çevredeki vatandaşlar yaptı.

Ege’yi ihmal yaktı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN