• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Yeni göç dalgasını göğüsleyemeyiz’

‘Yeni göç dalgasını göğüsleyemeyiz’
Giriş Tarihi: 11.9.2019

ABD Ticaret Bakanı’nı kabulünde Türkiye’nin ’den gelecek yeni bir göç dalgasını göğüsleyemeyeceğini söyleyen Erdoğan, “Vakit kaybetmeden güvenli bölgeyi halletmemiz lazım” dedi. ABD’nin halen ’ye desteğinin sürdüğünü vurgulayan Erdoğan, “Bu mühimmat Türkiye’ye karşı kullanılıyor. Kabullenmemiz mümkün değil” diye konuştu

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross'u kabul etti. ABD'li bakan ve beraberindeki heyeti kabulünde iki ülke arasındaki ticari ilişkileri ve Suriye'de kurulması planlanan güvenli bölgeyle ilgili önemli değerlendirmelerde bulunan Başkan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

İSTİFADE ETSİNLER

Müttefikimiz ile ticaret konusunda ilişkilerimizi ilerletmeye devam ediyoruz. Dostum Trump ile samimi ve güçlü bir diyaloğumuz var. Yakın diyaloğu Trump'ın ziyaretiyle taçlandıracağımıza inanıyorum. Biz daha fazla ABD firmasının ülkemizde yatırım yapmasını, sağladığımız kolaylıklardan faydalanmasını arzu ediyoruz. Ülkemize gelen her ABD'li yatırımcıya gereken desteği vermeye hazırız. Türkiye bölgesinde önemli bir yatırım ve lojistik üssü. Çağrımız sadece bir iyi niyet temennisi değildir. Bunun için güçlü gerekçelerimiz ve çok güçlü avantajlarımız var. Türkiye'nin değerlendirilmesi her iki tarafa da büyük imkanlar kazandıracak. Ülkemizin konumu Akdeniz, Kafkaslar, Orta Asya, Avrupa ve Orta Doğu pazarlarına doğrudan erişim sağlıyoruz. Dünyada Afrika, Asya ve Avrupa'ya bu derece erişim imkanı sunabilen başka bir ülke yoktur. Ekonomimizin sunduğu tüm bu imkanlardan Amerikalı yatırımcıların da istifade etmesini istiyoruz.

GÜVENLİĞİ TEMİN EDİYORUZ

Türkiye sadece ekonomisini geliştirmekle kalmıyor aynı zamanda bölgesel sorunların dünyayı etkilemesinin de önüne geçiyor. Bugün ülkemiz 3,6 milyonu Suriyeli olmak üzere, dünyanın farklı ülkelerinden çeşitli statüde 5 milyona yakın yabancıya ev sahipliği yapıyor. Bu şekilde NATO'daki müttefiklerimiz başta olmak üzere tüm Avrupa'nın güvenliğini biz temin ediyoruz. Ülkemizin yeni bir göç dalgasını göğüslemesi artık mümkün değildir. Sayın Obama döneminde kendilerine teklifim şuydu. 'Gelin süratle güvenli bölgeyi kuralım.' Ama maalesef Obama döneminde bu teklifimi karşılık alamadığım için gerçekleştiremedik. Kendisi de olumlu baktığı halde güvenli bölge olmadı. Sayın Trump olumlu baktı, nitekim son ana kadar da güvenli bölge olayına olumlu yaklaştığını ifade etti. Öyleyse vakit kaybetmeden bunu halletmemiz lazım. Bunu hallettiğimiz anda zaten terör örgütlerine karşı mücadelemiz kolaylaşacak. Mülteciler, düzensiz göç sıkıntısını da aşmış olacağız.

BİZİ RAHATSIZ EDİYOR

Bugünlerde güvenli bölge çalışmalarına başladık. Amerika'dan beklentimiz, terörle mücadelemizde ve sığınmacıların huzurla eve dönecekleri güvenli bölge oluşturma çabamızda yanımızda olmalıdır. Şu anda 50 bine varan TIR'la, terörist gruplara araç gereç, mühimmat bu şeylerin gönderilmesi bizleri ciddi manada rahatsız etmektedir. Bu araç gereç mühimmat kime karşı kullanılıyor? Türkiye'ye karşı. Bunu kabullenmemiz de herhalde stratejik olarak mümkün değildir.

CİDDİYETİMİZİN GÖSTERGESİ

Konuşmasında ABD Başkanı Donald Trump'la yaptığı konuşmaları anlatan Erdoğan, "Türkiye ile ABD arasındaki 20 milyar dolarlık ticaret hacmi potansiyelin çok altında. Trump ile ilk görüşmemizde bu rakamın 100 milyar dolara çıkarttık. Bu hedef için somut adımlar atmaya başladık. Trump ile yaptığımız telefon görüşmesi sonrası sayın bakanı buraya göndermesi de bu işteki ciddiyetin göstergesidir" ifadelerini kullandı.

‘Yeni göç dalgasını göğüsleyemeyiz’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN