• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Büyükşehirlere yol haritası

Büyükşehirlere yol haritası
Giriş Tarihi: 12.9.2019

Başkan Erdoğan, büyükşehir belediye başkanlarıyla bir araya geldiği toplantıda halka hizmet için parti ayrımı gözetmeksizin birlikte çalışma mesajı verdi. Erdoğan, başkanları çalışanları işinden, ekmeğinden etme yoluna gitmemeleri konusunda da uyardı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde büyükşehir belediye başkanlarına hitap etti. Konuşmasında 31 Mart yerel seçimlerinde elde ettikleri başarı nedeniyle belediye başkanlarını kutlayan ve çalışmalarında başarı dileyen Erdoğan, özetle şunları söyledi:

BİRLİKTE HAREKET EDEBİLİRİZ

Seçildiğiniz gün itibarıyla size oy versin vermesin herkese aynı yaklaşımda bulunacağınıza inanıyoruz. Bizler de sizlere aynı samimiyet ve hüsnü niyetle yaklaşıyoruz. Yaklaşacağız. Siyasi olarak farklı düşüncelere sahip olabiliriz. Ancak milletimizin ali çıkarları söz konusu olduğunda birlikte hareket edebileceğimizi düşünüyorum. Ülkemizin, birliğe, beraberliğe, kardeşliğe en çok ihtiyaç duyduğu bir dönemde burada ortaya koyduğumuz fotoğrafı çok önemli görüyorum. Özellikle de terörle, terör örgütleriyle, hukuksuzlukla arasına mesafe koymayı başarmış belediye başkanlarımızla birlikte olmaktan memnuniyet duyuyorum.

MİLLETİMİZİN İSTEDİĞİ GÖRÜNTÜ

Bildiğiniz gibi her fırsatta tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet derken tam da şu anda buradaki manzarayı ifade etmek istiyorum. Milletimizin de bizlerden istediği görüntünün bu olduğuna eminim. Büyük bir sorumluluğun altına girmiş bulunuyorsunuz. Belediye Başkanlığından gelmiş biri olarak sizleri en iyi anlayacak kişi benim. 1994 yılında kazandığım İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına ömür boyunca unutamayacağım bir onurlu görev olarak baktım. Belediye başkanlığımızın ardından üstlendiğimiz başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı görevleriyle masanın her iki tarafında da bulunmuş olduk. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle devletin başı olma sıfatı yanında yürütmenin de temsilcisi konumuna gelmiş bulunuyoruz. Dolayısıyla sizlerin her biriyle şehirlerimizin sıkıntıları, beklentileri, çözüm yolları ve yatırımları konusunda yakın mesai içinde olmamızın gereğine inanıyorum.

KİMSENİN PARTİSİNE BAKMAYIZ

Hizmet söz konusu olduğunda hiçbir belediye başkanının partisine bakmadım. İzmir'den Van'a, Muğla'dan Diyarbakır'a kadar hangi şehrimizin ne gibi bir ihtiyacı varsa buna koşmayı görev bildik. Parti ayrımı yapmaksızın Büyükşehir Belediyelerimizin durumlarını yakından izliyorum. Siyasi çekişmelerin geçici, buna karşılık ülke ve şehirlerimize yapılan hizmetlerin kalıcı olduğunu hiç unutmadık. Bundan sonra da aynı şekilde hareket edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Önemli olan, tüm belediye başkanlarımızın ve partilerimizin bu samimi sürece destek vermesidir.

'POLEMİK DEĞİL ESER SİYASETİ ÜRETELİM'

Hükümet olarak ülke ve milletin menfaatleri söz konusu olduğunda toplumun farklı kesimlerini aynı noktada buluşturma konusunda samimi bir gayret gösterdiklerini söyleyen Erdoğan, "Belediye hizmetleri gibi ülkemiz nüfusunun tamamını yakından ilgilendiren bir konuda bu yönde göstereceğimiz ortak çaba milletimize umut verecektir. Bu toplantının hedeflediğimiz bu yaklaşımın ilk adımı olmasını temenni ediyorum. Hepimizin bulunduğu yerler polemik siyaseti değil, eser siyaseti üretme yerleridir" dedi.

'KİMSEYİ AŞINDAN EKMEĞİNDEN ETMEDİK'

Konuşmasında belediyelerde yaşanan işten çıkarmaları da değerlendiren Erdoğan, "Kapının önüne konan, canları yanan, yuvaları başlarına yıkılan insanların ahı üzerine ne siyaset ne adalet ne de hizmet bina edilemez. Son aylarda bazı belediyelerimizde yaşanan hadiseleri üzüntü ile takip ediyoruz. Bizler İBB'nin başına geldiğimizde bir tek kişinin dahi ekmeğiyle oynamadık. Kimseyi ekmeğinden aşından etmedik. Ne araçlarla ne personelle uğraşmadık. Sizlere mevladan başarılar diliyorum. Teşrifleriniz için her birinize başarılar diliyorum.

KÜLLİYE'DEN AÇIKLAMA YAPILDI

Cumhurbaşkanlığı, Başkan Erdoğan'ın Külliye'de Büyükşehir Belediye Başkanları ile ilgili yaptığı toplantıya ilişkin bilgilendirme yaptı. Buna göre, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın mazereti dolayısıyla katılamadığı toplantıda, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan ile Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu üyeleri de yer aldı.

'MÜKEMMEL BİR TOPLANTIYDI'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Başkan Erdoğan'ın düzenlediği toplantıyı 'Mükemmel' sözüyle değerlendirdi. Toplantının çok 'umut verici' olduğunu dile getiren Soyer, "Bir yanda 30 belediye başkanı diğer yanda da bakanlar vardı. Taleplerimizi hem Cumhurbaşkanımıza hem de ilgili bakanlara aktarma fırsatı bulduk. Cumhurbaşkanımız da toplantıda anlatılanları tek tek dinleyip notlar aldı" diye konuştu. Kendisinin de Erdoğan'a İzmir'le ilgili talepleri içeren bir dosya sunduğunu kaydeden Soyer, "Büyükşehir Meclisi AK Parti Grubu ile yapacağımız Ankara ziyareti için hazırladığımız dosyayı kendisine sundum. Ayrıca toplantıda bu dosyada yer alan Çiğli tramvayı, Bostanlı balıkçı barınağının gemiler için barınak olarak kullanılması, Çamlı Barajı gibi konuları dile getirdim. Sayın Erdoğan konulara hakimdi" ifadelerini kullandı. Alsancak'taki eski Elektrik Fabrikası'yla ilgili bekledikleri onayı da gündeme getirdiğini anlatan Soyer, "Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yasal bir engel yoksa çözeceklerini söyledi" dedi.

ERHAN GÜLENÇ

Büyükşehirlere yol haritası haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN