• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Dünya basını, ABD ile yapılan anlaşmayı "Erdoğan'ın Trump'a karşı zaferi" olarak gördü

Başkan 'ın, ABD Başkan Yardımcısı Pence'i yaptığı görüşmeden sonra dünyanın merakla beklediği kararlar resmen açıklandı. Türkiye ile ABD arasında varılan anlaşmayla ilgili ABD ve dünya basınında "Erdoğan'ın istediği oldu", "Erdoğan'ın Trump'a karşı zaferi" başlıkları atıldı.

Dünya basını, ABD ile yapılan anlaşmayı Erdoğan'ın Trump'a karşı zaferi olarak gördü

18.10.2019, 09:59 Güncelleme Tarihi: 18.10.2019, 10:01

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile dün sağladığımız mutabakat ile terör örgütü YPG'nin 30 kilometre güneye çekileceği ve Türkiye'ye uygulanan ekonomik yaptırımların kaldırılacağı açıklanmıştı.

Türkiye ile ABD arasında sağlanan Suriye anlaşması, dünya basınında geniş yer buldu.

Washington Post ve New York Times gazeteleri, Türkiye'nin istediğini aldığını söyledi, Erdoğan'ın Trump'a karşı zaferi diye manşet attı.

WASHINGTON POST: ERDOĞAN'IN İSTEDİĞİ OLDU

Washington Post gazetesi "Türkiye, Suriye'nin içine doğru yürüyüşünü askıya alacak ateşkesi kabul etti ve Erdoğan'ın istediği oldu" ifadesini kullanıldı. Haberde mutabakatın şartlarına yer verildi ve söz konusu şartların Türkiye'nin istediğini aldığı anlamına geldiği belirtildi.

Başkan Erdoğan'dan Trump'a cevap


NEW YORK TİMES: ERDOĞAN'IN TRUMP'A KARŞI ZAFERİ

ABD'nin New York Times gazetesi dün ABD ve Türkiye arasında varılan anlaşma sonucu Barış Pınarı Harekâtı'nın 5 gün boyunca durması ve bu süre içinde YPG'nin güvenli bölgeden çekilecek olması kararını "Türkiye için zafer, Erdoğan'ın Trump'a karşı zaferi" olarak nitelendirdi.

GUARDIAN VE FRANCE 24 VE LOS ANGELES TİMES: TÜRKİYE İSTEDİĞİNİ ALDI

Guardian ve France 24, mutabakatın Türkiye'nin lehine olduğu görüşünde Türkiye'nin istediğini aldığı değerlendirmesini yapan bir diğer gazete de Los Angeles Times oldu. Gazete, Amerika Birleşik Devletleri'nin, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyini kontrol etmesini öngören anlaşmayı kabul ettiğini yazdı. Bölgenin kağıt üzerinde Suriye toprağı sayıldığı ancak orada fiili olarak Türk ordusunun yer alacağına dikkat çekildi. İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesi ile France 24 kanalı da mutabakata Ankara'nın istediklerini aldığı değerlendirmesiyle yer verdi.

Türkiye ile ABD'den ortak bildiri

BLOOMBERG: TRUMP'IN ERDOĞAN'I TESLİMİ TAMAMLANDI

BLOOMBERG, Trump'ın Erdoğan'I teslimi tamamlandı diye manşet attı. "ABD ile Türkiye arasındaki ateşkes muhtemelen beklemeyecek ve kesinlikle Suriye'yi daha istikrarlı hale getirmeyecek." diye verdi.

ALMAN DER SPİEGEL: AMERİKA, ERDOĞAN'A İSTEDİĞİNİ VERİYOR

Alman Der Spiegel gazetesi, Amerika, Erdoğan'a istediğini veriyor diye manşet attı. "ABD ve Türk yetkililer Suriye'nin kuzeyindeki bir "ateşkes" için müzakere ettile" diye verdi.

Mike Pence: YPG, 120 saat içerisinde çekilecek

Dünya basını, ABD ile yapılan anlaşmayı "Erdoğan'ın Trump'a karşı zaferi" olarak gördü haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.