• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Misyoner öğretmen açığa alındı

’nda din kültürü öğretmeni Hıristiyan olduğu ve öğrencilerine de bunu aşıladığı iddiaları üzerine hakkında başlatılan soruşturma nedeniyle Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un talimatıyla açığa alındı

Misyoner öğretmen açığa alındı
Giriş Tarihi: 8.11.2019

Yeni Asır Gazetesi'nin dün okurlarına 'Bu nasıl öğretmen' başlığıyla duyurduğu haber büyük yankı uyandırdı. Daha önce FETÖ yüzünden görevden alınan Kuşadası Hasan Fatma Önal Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Esma Bağcı Kaya'nın sosyal medya hesaplarından misyonerlik içerikli paylaşımlar yapmasının yanı sıra dersine girdiği öğrencilere de Hıristiyanlığı aşıladığı iddiası Milli Eğitim Bakanlığı'nı harekete geçirdi.

BAKANLIKTAN TALİMAT

Aydın Valiliği'nin iddianın araştırılması için görevlendirdiği Milli Eğitim Müdürlüğü müfettişlerince tamamlanan ön inceleme raporu doğrultusunda hakkında idari soruşturma başlatılan Kaya, soruşturmanın selameti açısından Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un talimatıyla açığa alındı. Din dersinde misyonerlik iddiasıyla ilgili açıklama yapan Aydın Valiliği, sürecin hassasiyetle takip edildiğini duyurduğu açıklamada, "Adı geçen öğretmenin 'Derslerde misyonerlik faaliyetleri yürüttüğü' yönündeki ihbarın Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ulaşmasının ardından Maarif Müfettişi görevlendirilerek inceleme başlatılmış olup dosya safahatı devam etmektedir. Tüm yasal süreç hassasiyetle takip edilmektedir" denildi.

AVUKATI İDDİALARI YALANLADI

Açığa alınan din kültürü öğretmeni Esma Bağcı Kaya, hakkındaki iddialarla ilgili avukatının kendisine konuşma yasağı getirdiğini söyledi. Müvekkili üzerinde algı oluşturulmak istendiğini dile getiren Can Kurtulan ise, "Müvekkilim ne misyonerlik faaliyeti yürütmektedir ne de din dersi müfredatına aykırı ders anlatmaktadır. Bu süreç müvekkilimin psikolojisini olumsuz etkilemiştir" diye konuştu.

FETÖ NEDENİYLE GÖREVDEN ALINMIŞ

İlahiyat Fakültesi'nden mezun olduktan sonra özel okullarda öğretmenlik yapan Esma Bağcı Kaya, 8 yıl önce atanmıştı. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası FETÖ bağı olduğu iddiasıyla görevden alınan Kaya, 2 yıl boyunca hakkında devam eden soruşturmanın ardından örgütle bağlantısı bulamadığı için göreve iade edilmişti. Kaya, hakkında ortaya atılan misyonerlik iddiaları sonrası sosyal medya hesaplarını kapattı.

KAZIM YÖRÜKCE

FETÖ’den atılan öğretmen misyoner çıktı

Misyoner öğretmen açığa alındı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA