• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İYİ Parti ile ittifakı bitiyor mu? CHP yeni ittifak arayışı içine girdi!

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve yerel seçimlerde İYİ Parti ile ittifak kuran , ’nın siyasi uzantısı olan ile yakınlığı ve “Beştepe’de bir CHP’li” yalanı ile ittifakı iyice zora soktu. İYİ Parti’nin kendisine mesafeli olduğunun farkına varan CHP yeni ittifak arayışına girdi. Kulislerde, ittifakın dağılma olasılığının çok yüksek olduğu dile getiriliyor.

İYİ Parti ile CHP ittifakı bitiyor mu? CHP yeni ittifak arayışı içine girdi!

02.12.2019, 09:41

"Bir CHP'linin Külliye'ye gittiği" yalanının CHP Genel Merkezi kaynaklı olduğunun ortaya çıkmasının ardından bu kumpası soğutma taktiğiyle aşma çabasındaki CHP yönetimi, bir yandan da önümüzdeki sürece ilişkin siyasette olabilecek gelişmelerle ilgili taktik arayışına girdi.

İttifak ortakları İYİ Parti, Saadet Partisi ve gizli ittifak ortağı HDP gibi son dönemde erken seçimi sık sık dillendiren CHP yönetimini, şimdiden ittifak korkusu da sardı. Siyasetteki olası gelişmeler CHP'yi ittifakın geleceği konusunda endişeye sevk ederken, yönetim kurulması olası yeni partilerle ittifakı da değerlendiriyor.

Partide yapılan değerlendirmelerde seçimlere kadar Millet İttifakı'nın korunması olasılığının zorluğuna dikkat çekilirken, yeni siyasi partilerin kurulmasıyla ittifakın dağılma olasılığının da yükseleceğine işaret ediliyor.

YENİ İTTİFAK HESAPLARI
24 Haziran ve 31 Mart seçimlerinde HDP'yle de gizli ittifak yapan CHP yönetimi, aradan geçen sürede ittifak ortaklarından gelen olumsuz açıklamaları dikkatle takip ederken, parti yönetimi bu açıklamalara aynı tutumla yanıt vermemeyi tercih ediyor. Yanıtların 'yumuşak' olmasında da ittifakı bozacak adım atmama çabasının etkili olduğu kaydediliyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun önceki gün İstanbul'da katıldığı toplantıda Ahmet Davutoğlu'yla birlikte verdiği görüntü ve Davutoğlu'na yönelik sözlerinde de olası 'ittifak' hesaplarının etkili olduğu kaydediliyor.

İYİ Parti ile CHP ittifakı bitiyor mu? CHP yeni ittifak arayışı içine girdi! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.