• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

zirvesi öncesi 'ndan açıklama

NATO zirvesi öncesi Milli Savunma Bakanlığı'ndan açıklama
Giriş Tarihi: 3.12.2019

İki gün sürecek NATO zirvesi bugün Londra'da başlayacak. ABD'nin YPG/PYD/PKK'nın da tehdit olarak yer aldığı NATO'nun Türkiye ile ilgili savunma planına itiraz etmesi üzerine, Türkiye'nin de Baltık ülkeleri hakkındaki savunma planına karşı çıkması gündemde yer almıştı.
Güvenlik kaynakları, bu durumun 'Türkiye şantaj yapıyor' şeklinde lanse edilmesinin kabul edilemez olduğuna vurgu yaptı.
Kaynaklar, NATO'nun 29 üyesinin olduğuna değinerek, Türkiye'nin burada önemli bir güç olduğunu ve etkilerini kimsenin tartışamayacağını söyledi.
Türkiye'nin coğrafi olarak NATO'nun güney kanadında yer aldığını ama NATO'nun tam merkezinde olduğunu belirten kaynaklar, Türkiye'nin şantaj yaptığı iddialarına ilişkin, NATO içinde prosedürler olduğu ve bunların normal şekilde işlediğini belirterek, 'Türkiye şantaj yapıyor' gibi ifadelerin kabul edilemeyeceğini dile getirdi.

TAM SİYASİ KONTROL
Milli Savunma Bakanlığı'nda yapılan basın bilgilendirme toplantısında da "NATO hala güvenilir, caydırıcı ve sürdürülebilir bir ittifak olma özelliğini korumaktadır" denildi. Türkiye'nin tam siyasi kontrole sahip olduğu önemli bir siyasi-askeri örgüt olduğunun altı çizildi.

NATO zirvesi öncesi Milli Savunma Bakanlığı'ndan açıklama haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA