• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Başkan , ve 'nde düzenlenen ’nda hitap etti. Erdoğan, "Üretimi, ihracatı, istihdamı güçlendirerek, Akdeniz başta olmak üzere uluslararası alandaki haklarımıza sahip çıkarak yeni şahlanış döneminin kapılarını açıyoruz." dedi. Öte yandan Erdoğan, "Bu yıl Konya Karatay, İstanbul İkitelli, Tekirdağ, Kocaeli ve İzmir Bayraklı Şehir Hastanelerinin açılışlarını yapacağız." açıklamasında bulundu. Öte yandan Erdoğan, "PKK'ya karşı gerçekleştirilen operasyonlarda 1250 terörist etkisiz hale getirilerek pek çok eylem engellendi." ifadelerine yerdi. Ayrıca Başkan Erdoğan konuşmasında, "Kanal İstanbul Projesi’ni çok yakında başlatacağız. Boğazdaki deniz trafiğini engellemek hukuki, ekonomik ve sosyal olarak mümkün değildir. Tek çare, alternatif bir su yolu inşa etmektir." ifadelerine yer verdi.

Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar

16.01.2020, 11:38 Güncelleme Tarihi: 16.01.2020, 13:55

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı'nda hitap etti.

Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

2011 yılında 2023 hedeflerimizi milletimizin takdirine sunmuştuk. O günden bugüne tüm çalışmalarımızda bizim için pusula görevi görmüştür. 2023 hedefleri içte ve dışta pek çok kişiyi rahatsız etmiştir. Tüm saldırıların hepsini boşa çıkardık. Sokaklarımızı kaosa teslim etmedik. Meydanı darbecilere bırakmadık. Ekonomik tetikçilere de teslim olmadık. Çok büyük bedeller ödedik. Sinsi tuzaklarla karşılaştık ama hepsinin üstünden de gelmeyi başardık.


"YENİ BİR ŞAHLANIŞ DÖNEMİNİN KAPILARINI AÇIYORUZ"
2019 yılı işte bu sıkıntıları ağırlığıyla hissettiğimiz bir yıl oldu. Türkiye için 2019 yılı 'yıkılış yılı' olarak öngörülmüştü. Biz 2019'u tekrar yükseliş yılına dönüştürdük. Ekonomimize kurulan tuzakları bozarak, hedeflerimize yöneldik. Yeni bir şahlanış döneminin kapılarını açıyoruz.

"ONLARI HÜSRANA UĞRATMAYI SÜRDÜRECEĞİZ"
2020 yılında her alanda çok daha fazlasını gerçekleştirerek, milletimize bize verdiği destek için borcumuzu ödemeye çalışacağız.

Türkiye'nin tökezlemesini ve yere kapaklanmasını bekleyenleri hüsrana uğratmayı sürdüreceğiz.


"1451 EYLEMİN 1161'İ TAMAMLANDI"
2019'u zor ama bir o kadar da verimli olarak tamamladık. Genel tabloya baktığımızda 1451 eylemin 1161'ini tamamladığını görüyoruz. Bütçe konusundaki sıkıntılara rağmen ilk yarıda %98, ikinci yarıda ise %89 gerçekleşme oranı yakaladık. Yaklaşık 68 milyar TL bütçe kullandık.

"ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİ SAYISI 8 MİLYONA TIRMANDI"
Eğitim ile başlıyoruz. Geçtiğimiz 17 yılda eğitim öğretimde alt yapı eksikliklerini gidermenin gayreti içinde olduk. Çocuklarımız için kolları sıvadık. Öğretmen sayısını 652 bin ilave ile 940 bine çıkardık. Derslik sayısına 316 bin ilave yaptık. Üniversite sayısını 207'e ulaştırdık. Üniversitelerimizdeki öğrenci sayısı ise 1.6 milyondan 8 milyona tırmandı. Birileri şunu söyleyebilir, 'Bu rakamlar iyi de kalite.' Onların tespiti de doğru olabilir. Şuan öğrenci adaylığımızda 10 öğrenciden 1'i girerken, şimdi hamdolsun 10'da 10 üniversiteye girer oldu. Bu şuan keyfiyet itibariyle sıkıntımız olabilir ama biz keyfiyeti de yakalayacağız. Bu öğrencilerimiz batı ile yarışır hale gelecektir.

Üniversite harçlarını kaldırdık. Gençler bu harçlarla ilgili protesto yapıyorlardı. Bunu kaldıran AK Parti iktidarıdır.

Okullarımızın hangi alanda desteklenmesi gerektiğini gösterecek okul profili değerlendirme sistemini 2019 yılında oluşturduk. 3 ay içinde hayata geçiriyoruz. 2019'da ezberlemeyi değil, tasarlamayı, analitik düşünmeyi, 5000'den fazla tasarım atölyesini okullarımızda açtık. 2000 adet ve izleyen dönemde 10 bin adet beceri atölyesi kurmayı planlıyoruz. Bu okullarda çıraklık, kalfalık, ustalık eğitimi vererek, lise diploması almanın önünü açıyoruz.

SAĞLIKTAKİ ATILIMLAR
Sağlık en büyük reformları gerçekleştirdiğimiz alanların başında geliyor. Vatandaşlarımızı hastane kapılarında eziyet çekmekten kurtaracak insanca sistem kurmaya çalıştık.

Hastane ve diğer yataklı kurumlarımızı 2600'den 5500'e yükselttik. Yatak kalitesinden, odaların kalitesine varıncaya kadar...

Hastanelerimizin toplam sayısını 240 bine, nitelikli yatak sayısını 145 bine çıkardık. Doktor sayısını 161 bine, toplam sağlık çalışanını ise 1 milyon 25 bine çıkardık.


ERDOĞAN MÜJDEYİ VERDİ
Bu yıl Konya Karatay, İstanbul İkitelli, Tekirdağ, Kocaeli ve İzmir Bayraklı Şehir Hastanelerinin açılışlarını yapacağız.

Kişi başına yapılan sağlık harcamasını, 19 TL'den 140 TL'ye çıkartırken, vatandaşlarımızın ceplerinden harcama oranını %20'den %17'ye gerilettik.

İnşaatı devam eden 64 adet sağlık sektörünü hizmete açacağız.

2019 yılı itibariyle anti-serum üretimine başladık.

Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar! 'Onları bu sigara belasından kurtarmak istiyorum'

"ONLARI BU SİGARA BELASINDAN KURTARMAK İSTİYORUM"
Ülkemize gelen hasta sayısı Kasım 2019 itibariyle yıllık 470 bine ulaştı. Bu sayıyı önce 750 bine, ardından 1.5 milyona yükseltmeyi umuyoruz.

Sigara başta olmak üzere, tütünle mücadele konusunda, tek tik sigara paketi uygulamasıyla bu alanda 7. ülke olduk. Tüm milletime sesleniyorum, gelin kendi kendinizin düşmanı olmayın. Artık bu sigaraları ayaklarınızın altına alın, içmeyin. Kimde sigara paketi yakalarsam almaya çalışıyorum. Zira onları bu beladan kurtarmak istiyorum. Dumansız hava sahası uygulamasında mevzuaattaki boşlukları ortadan kaldırarak daha etkin bir mücadele yürüteceğiz.

Yerli ilaç ve plazma üretimiyle yerli cihaz geliştirilmesi konusunda engel çıkaranların yaptıkları vatana ihanetle eşdeğerdir.


"YARGININ İŞLEYİŞİNİ KOLAYLAŞTIRDIK"
Hakim-Savcı sayımızı 20 bin 629'a çıkardık. Mahkeme sayılarını artırdık. Yargının işleyişini kolaylaştırdık.

Önemli bir çalışma olan İnsan Hakları Eylem Planı'nı da birkaç ay içinde tamamlamayı planlıyoruz. İnfaz düzenlemesi birkaç haftaya Meclis gündemine gelecek.

Yargı bağımsızlığının güçlendirilmesini hukukun üstünlüğü temel şartı olarak görüyoruz.

'Geç gelen adalet adalet değildir' yaklaşımıyla, hedef süre uygulaması başlattık. Soruşturmalarda %70, yargılamalarda %80'in üzerinde hedef sürelere uyulduğu görülüyor. Bu uygulamayı Adli Tıp'ta da hayata geçiriyoruz.

"DİYARBAKIR ANNELERİNİN DURUŞU ÖRGÜTTE ÇÖZÜLMEYİ ARTIRDI"

PKK, YPG'den DEAŞ'a, FETÖ'ye kadar, ne kadar örgüt varsa hepsini başını ezdik, eziyoruz ve ezeceğiz.

Organize suç örgütlerine de göz açtırmıyoruz. PKK'ya karşı gerçekleştirilen operasyonlarda 1250 terörist etkisiz hale getirilecek pek çok eylem engellendi.

Diyarbakır annelerinin kararlı duruşu örgüt içindeki çözülmeyi artırdı. Fakat entresan olan bir şey var. Diyarbakır anneleri, malum siyasi partinin önünde aylardır dururken, dağa kaçırılan evlatlarının resimleri ile dik duruşlarını sürdürürken, bir bakıyorsunuz ki ana muhalefet heyeti ve o parti ile birlikte bir teröristin yazmış olduğu kitabın sahnelendiği tiyatroda tiyatro izliyorlar. İnanıyorum ki benim aziz milletim vakti geldiğinde bunlara da gereken dersi verecektir.

15 Temmuz'da milletimize kurşun sıkanFETÖ'yü temizleyene kadar mücadelemiz sürecektir.

Şuanda polisimiz, jandarmamız, korucularımız... Hiçbir ayrım yok. El ele omuz omuza terörle mücadeleyi sürdürüyor.


"MİT'İN İSTANBUL ŞUBESİNİN DE AÇILIŞINI YAPACAĞIZ"

Yeni hizmet binasının açılışını yaptığımız MİT ülkenin gururu haline gelmiştir. Yakında MİT'in İstanbul şubesinin de açılışını yapacağız.

Sınır fiziki güvenlik sistemleri projesi kapsamında Suriye sınırımıza güvenlik duvarı inşaa ettik.

211 elektro optik kulenin kurulum çalışmalarına da bağladık.

"KANAL İSTANBUL PROJESİNİ DE ÇOK YAKINDA BAŞLATIYORUZ"

17 yılda 250 milyar TL'nin üzerinde ulaşım yatırımı yaptık.

Geçmişteki yollarımızın halini düşünün. Cumhuriyet tarihi boyunca 6000 km bölünmüş yol yapılmıştı. Ondan sonrası tamamen bize ait. Bazı yerlerde 3 gidiş 3 geliş, bazı yerlerde 4 gidiş 4 geliş.

Bu yollar ülkemizdeki trafiğin yüzde 82'sine hizmet veriyor.

Yol projelerimizin kapsamında dikimi yapılan ağaç sayısı 68 milyonu aştı ey çevreciler.

Ülkemizin ticaret turizm merkezlerini 426 km'lik İzmir-İstanbul otoyolunu hizmete açtık.

Başkan Erdoğan: Kanal İstanbul projesini de çok yakında başlatıyoruz

İzmir'i Çavdarlı Limanı'na bağlayan otoyolun 90.5 kilometrelik kısmını geçtiğimiz ekim ayında hizmete açmıştık. Kalanını da önümüzdeki günlerde trafiğe açacağız.

40 km uzunluğa sahip 171 köprü, viyadük ve kavşağı tamamlayıp hizmete açtık.

İstanbul Boğazı yılda ortalama 45 bin geminin geçtiği günde üzerinde 500 bin kişinin taşındığı yere dönüştü. Deniz trafiğini engellemek mümkün değildir.

Mega projelere yenilerini ekliyoruz. Ülkemizin gücüne güç katacak Kanal İstanbul projesini de çok yakında başlatıyoruz.

Kanal İstanbul'a karşı çıkanların hiçbirinin bu projenin ne olduğuna dair en küçük bir fikri yok. Ne açıkladıkları rakam, ne gösterdikleri yer doğru.

Kanal İstanbul projesi bir anda çıkmış değildir. Bu kanal Büyükşehir Belediye Başkanlığımız döneminden beri savunduğumuz, 2011 yılında da milletimize taahhüt ettiğimiz projedir.

Kanal İstanbul projesinde 2 liman, bir yat limanı, 2 demiryolu hattı ve 500 bin kişilik konut alanı yer alacak.

Kanal İstanbul projesinin finansmanı ve inşasında herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Tüm demiryollarımızda 2019'da 245 milyona yakın yolcu taşıdık.

Yüksek hızlı tren işletmesinde dünyada 8., Avrupa'da 6. sıradayız.

Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattında mart ayında test sürüşleri başlayacak.

Türkiye'nin zafer anıtı İstanbul Havalimanı'nda 2019'da toplamda 51 milyonu aşkım yolcu trafiğe çıktı.

İstanbul Havalimanı'nın ilk etabının ikinci fazını haziran ayında hizmete sokmayı planlıyoruz.

Yeni uydu projelerinin üretimine başladık. Türkiye, haberleşme uydusu üretebilen 10 ülkeden biri olacak.

Türksat 5A uydusunu 2020 yılının üçüncü çeyreğinde fırlatıyoruz.

Bayındırlıkta yerleşim yerlerinin tamamını insanlarımızın ihtiyaçlarına uygun hale dönüştürmeyi hedefliyoruz.

Amacımız 100 bini İstanbul'da olmak üzere her yıl 300 bin konutun dönüşümünü sağlamaktır.

TOKİ vasıtasıyla 4 milyondan fazla vatandaşımızın yaşadığı 725 bin güvenli konutu tamamlayıp sahiplerine teslim ettik.

Zorunlu depozito uygulamasına bu yıl başlatıyoruz.

ENERJİ YATIRIMLARI
Kalkınmanın temel unsuru olan enerji konusunda 17 yılda Cumhuriyet tarihini kat be kat aşan başarılar yakaladık.

Enerjide kurulu gücümüzü 91 bin 267 megavata yükselttik.

Rusya'dan gelen doğalgazı Karadeniz'in altından topraklarımıza getiren ve oradan Avrupa'ya ulaştıracak olan Türk Akım'ın vanalarını açtık.

Türk Akım'ın patent hakkı Sayın Putin'e aittir.

Akkuyu Nükleer Santrali inşaatı hızla ilerliyor. 244 Türk öğrencimizin 88'i geçen yıl eğitimini bitirip işbaşı yaptı.

2019 yılı itibarıyla 81 ilimizin tamamına doğalgaz arzı sağlamış durumdayız. Hedef, ilçelerimizin tamamına ulaşmak.

Bor madenini ileri teknoloji ile işlemeye ve değerlendirmeye önem veriyoruz.

Bu yıl bor satışında 820 milyon dolar gelir elde etmeyi hedefliyoruz. Artık bunda milyarlarca doları yakalamak zorundayız.

2 tane sondaj gemimiz olduğu gibi, 2 tane de sismik araştırma gemimiz var. Bunlar bizim kendi malımız. Şimdi inşallah, birileri duymasın, 3.'yü almanın gayreti içindeyiz.

"ET İTHALATINI 2022 YILINDA TAMAMEN SIFIRLAYACAĞIZ"

Son 17 yılda tarım, orman ve hayvancılıkta da ülkemizi ilklerle tanıştırdık.

Çiftçilerimize bugüne kadar 138 milyar TL tutarında tarımsal destek verdik.

Tohum üretimimiz 1 milyon tonu geçti. Tohum ihtiyacımızın yüzde 96'sını yerli olarak karşılıyoruz. Ülkemizin orman varlığını artırdık.

Orman varlığımızı 2020'nin sonunda 22.9 milyon hektara ulaştıracağız.

Bu yıl 6.6 milyar TL hayvancılık desteği vereceğiz. Bu yıl et ithalatını iyice azaltacak ve inşallah 2022 yılında tamamen sıfırlayacağız.

21 bin yaşlı vatandaşımızın günlük bakımlarını ve temel ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

Sosyal yardımları, medeniyetimizin en önemli değeri olarak görüyoruz. Sadece geçtiğimiz yıl 55 milyar TL sosyal yardım ödemesi gerçekleştirdik.

Geçtiğimiz yıl 26 bin 284 şehit yakını, gazi ve gazi yakınımızın kamu kurum ve kuruluşlarında istihdamını sağladık.

Sosyal yardımları, medeniyetimizin en önemli değeri olarak görüyoruz. Sadece geçtiğimiz yıl 55 milyar TL sosyal yardım ödemesi gerçekleştirdik.

Çalışma hayatımızda da önemli iyileştirmeler sağladık. İş gücümüz 33 milyonu aşmış durumda.

İş verenlerin yükünü hafifletmek için asgari ücret desteğini bu yıl da sürdüreceğiz.

Emeklilik sonrası çalışmaya devam eden emeklilerin aylıklarındaki kesinti oranını kaldırdık.

Bu yılın ilk yarısında 15 yeni spor tesisini açacağız. 10 gençlik merkezi ve bir gençlik külliyesini gençlerimizin kullanımına sunacağız.

Siyasette, bürokraside gençlerimize daha fazla görev verdik. 2019 yılını 'gönüllülük yılı' ilan ettik.

Tüm illerimizdeki gençlerimizi sivil toplum faaliyatlerine teşvik ettik.

Mavi bayrak sıralamasında, dünya sıralamasında 3. olduk.

2020 yılı sonuna kadar 10 kütüphanemiz daha hizmete girecek.

Uluslararası ölçekte ses getiren 57 müzeyi hizmete açtık.

Göbeklitepe'yi ziyarete açtık. 2019 yılını Göbeklitepe yılı ilan ettik.

Ülkemize gelen ziyaretçi sayısı 2019'da yüzde 12 arttı, 51.5 milyonu buldu.

Dizi sektörümüz 2019'daki 350 milyon dolarlık ihracatla ABD'nin ardından dünyada ikinci sırada yer alıyor.

Son dakika haberleri... Cumhurbaşkanı Erdoğan Beştepede konuşuyor.

"ÜLKEMİZ YENİDEN BÜYÜME DÖNEMİNE GİRDİ"

Milli gelirimizi 236 milyar dolardan 950 milyar dolarlara kadar çıkartarak 4 kat artırdık.

Kararlı ve güçlü bir duruş sergileyerek döviz kurunu istikrarlı bir çizgiye oturttuk.

Faizin kademeli olarak inmesi için ihtiyaç duyulan adımları attık. İnmesi gerekir dedik ve hamdolsun, indi, iniyor ve bugün de yine bir açıklama yapılacak.

2003 yılı öncesin 16 yılda, yıllık enflasyon ortalaması, faiz itibariyle söylüyorum, 68.7 seviyesindeyken, 2003'ten bu yana ortalama %10.3 olarak gerçekleşti.

Yeni ekonomi programında enflasyonun bu yıl %8.5'e, program sonunda da %4.9'a düşmesini hedefliyoruz.

Ülkemiz yeniden büyüme dönemine girdi.

Merkez Bankası'nın toplam rezervleri 105 milyar doların üzerine çıktı.

Birileri konuşuyor, her şey ortada. Ekonomik göstergelerin tamamı önümüzdeki dönem için olumlu gelişmeler olacağını gösteriyor.

Uluslararası yatırımlarda ülkemiz oldukça iyi konumda yer almayı sürdürüyor. Doğrudan yatırımlar 217 milyar doları aşmış bulunuyor.

Türkiye iş yapma kolaylığı endeksinde 10 basamak yükseldi.

Dış ticaretimiz 180.6 milyar dolara yükseldi. Dış ticaret açığımız %44.9 oranında azaldı.

SANAYİ VE TEKNOLOJİ

Milli Teknoloji Hamlemize hız verdik.

Türkiye'nin ilk yerli ve milli otomobil prototipini milletimizin takdirine sunduk. Türkiye'nin 60 yıllık hayalinin gerçeğe dönüşmesine bir adım daha yaklaştık. Gemlik ilçemizde ilk etapta 1 milyon metrekarelik alana kurulacak fabrika ile üretim orada yapılacak.

Yatırım teşvikleri sayesinde toplamda 212 binin üzerinde ilave istihdam oluşturacağız.

KOBİ'lerimize KOSGEB aracılığıyla 2.3 milyar TL'lik destek sağladık.

Türkiye Uzay Ajansı'nı 2018 aralık ayında kurduk.

Milli Uzay Programı'nı bu yılın ilk yarısında ilan edeceğiz.

Teknofest'i bu sene Gaziantep'te yapacağız.

Başkan Erdoğan, Şehir Hastanesi müjdesini verdi: İstanbul, Konya, Kocaeli, Tekirdağ, İzmir...

SAVUNMA SANAYİİ ATILIMLARI

Savunma Sanayiinde yerlilik oranını yüzde 20'lerden yüzde 70'ler seviyesine çıkardık.

800 zırhlı aracımızı güvenlik güçlerimize teslim ettik.

MİLGEM projesinin dördüncü gemisi Kınalıada'yı Deniz Kuvvetleri'ne teslim ettik.

Milli gemisavar füzemiz Atmaca'yı da Kınalıada korvetimize yerleştirdik.

İnsansız hava, kara, deniz araçları ve roket projeleri süratle ilerliyor. Onlar yapar da biz yapmaz mıyız? Gidiyorduk kapılarına kongre müsaade etmiyordu. Şimdi hepsi bizde var.

Şimdi Akıncı geliyor. Donanımlarıyla çok güçlü. Dünyada bu sınıfta en iyi aracı üreten 3 ülkeden biri olduk.

Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.