• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Alman ve Amerikan istihbaratı şirketi Crypto üzerinden yüzlerce ülkeyi dinledi!

Alman ZDF kanalı, , televizyon kanalı SRF ve Barış Politikaları Araştırma Enstitüsü sonrasının en büyük dinleme skandalını ortaya çıkardı. Alman dış gizli servisi BND ile Amerikan gizli servisi CİA, de dahil yüzü aşkın ülkeyi yıllarca dinledi. İki dinleme girirşimini şifreleme tekniği pazarlayan İsviçre şirketi Crypto üzerinden yaptı.

Alman ve Amerikan istihbaratı İsviçre şirketi Crypto üzerinden yüzlerce ülkeyi dinledi!

12.02.2020, 10:02

Bu şirkete yüzde elli ortak olan BND ve CİA, satılan şifreleme tekniklerini manipule ederek, ülkelerin askeri ve diplomatik haberleşmelerini birlikte dinledi. Hürriyet'in haberine göre; Crypto şifreleme tekniğini ülke istihbaratlarına dinlenmeye karşı güvenli iletişim olarak pazarladı. Alman ve Amerikan istihbaratının manipulesinden haberi olmayan bu ülkeler milyarlarca dolar karşılığında bu tekniği satın aldı ve kendi devlet sırlarını çaldırdı.

EN BAŞARILI GİRİŞİM

"Operasyon Rubikon" olarak adlandırılan ortak girişim, CİA ve BND'nin altında imzası bulunan 280 sayfalık belgelerde "İkinci Dünya Savaşı sonrasının en başarılı istihbarat girişimi" olarak nitelendirirliyor. Belgelerde "çok sayıda önemli üçüncü dünya ülkeleri, ama aynı zamanda Avrupa ülkelerinin de diplomatik ve askeri haberleşmeleri birlikte okundu" deniyor. Alman eski başbakanlık müsteşarı Bernd Schmidbauer, 1970'de başlayan ortak operasyonun 1993'te sona erdiğini söyledi.

Belgelere göre BND ve CİA, Şili'de Allende'ye karşı darbe hazırlığından önceden haberdardı ve sessiz kaldı. Ayrıca Arjantin'de askeri cuntanın en ağır insan hakları ihlallerini, binlerce insanın öldürülmesi ve kaybedilmesi olaylarını anında takip etmesine rağmen sessiz kaldı. Aynı teknikle Arjantin deniz kuvvetlerinin 1982'de Falkland adasında telsiz görüşmelerini çözerek, İngiltere'ye verdi ve İngilizlerin başarılı olmasını sağladı.

HANGİ ÜLKELER

Şifreleme tekniğini alan ülkelerin başında Ortadoğu'da Suudi Arabistan, İran, Irak, Suriye, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri geliyor.

Afrika'da ise Mısır, Cezayir, Libya, Fas, Tunus, Etiyopya, Nijerya, Güney Afrika dinlenen ülkelerin başında.

Güney Amerika'da Arjantin, Şili, Brezilya, Kolumbiya, Meksika, Peru, Uruguay, Venezüella var.

Uzak Asya'da dinlenen ülkeler: Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Burma, Filipinler, Malezya, Taylanda, Japonya, Güney Kore ve Endonezya.

Avrupa ülkeleri: İrlanda, İspanya, Portekiz, İtalya ve Türkiye.

Ayrıca eski Yugoslavya.

Alman ve Amerikan istihbaratı İsviçre şirketi Crypto üzerinden yüzlerce ülkeyi dinledi! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.