• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Mayıs sonu sağlık baharı’

‘Mayıs sonu sağlık baharı’
Giriş Tarihi: 27.3.2020

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Yeni Asır'a yaptığı özel açıklamada, 'Tek tek hepbirlikte' sloganına topyekün uyulması durumunda Mayıs sonunda dünyayı saran korona virüs salgınında önemli bir rahatlama olacağını umduğunu belirtti. Kendi yakınları dahil herkesin virüs tehlikesinin ne zaman sona ereceğine ilişkin sorular sorduğunu belirten Özlü, "7'den 70'e tüm vatandaşlarımız Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı'nın ve devletin diğer kurumlarının aldığı tedbirlere harfiyen riayet edilirse, evden çıkılmazsa, hastalığın başladığı günden itibaren yapılan çizelgelere göre benim tahminim Mayıs ayı sonu Haziran ayının ilk haftaları önemli bir rahatlama olacak" dedi.

ZAMAN KAZANDIK
Alınan tedbirler sayesinde virüsün Türkiye'ye diğer ülkelere göre daha geç geldiğini, bundan dolayı da çok önemli bir zaman kazanıldığını söyleyen Prof. Dr, Özlü, "Ellerinizi sık sık yıkayın, olmuyorsa el dezenfektanı kullanın, kolonyayla temizleyin. Kalabalık yerlere girmeyin, aranıza mesafe koyun" diye konuştu.

Zincir kırılacak
İnsandan insana bulaşma zincirinin bir araya gelmemekle, evden çıkmamakla başladığını belirten Prof. Dr. Özlü, "Korona virüse karşı mücadelede bütün ülkeler vaka sayısının hızla artarak tıbbi kapasitenin üstüne çıkmasını engellemek için çalışıyor. Biz Türkiye olarak zamanında tedbir aldık. Ancak Avrupa almadı. İtalya'da, İspanya'da olan bu. Hasta sayısı birden patlayınca sağlık sistemi çöktü, çamaşırhanelere, spor salonlarına hasta yatırmak zorunda kaldılar. Bizim bütün derdimiz ilk etapta artıştaki bu dikliği kırmak. Bunu sağlamanın tek yolu da vatandaşın evden çıkmaması" ifadelerini kullandı.

FATİH ŞENDİL

‘Mayıs sonu sağlık baharı’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA