• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'te ! Milyonlarca kişi indirdi...

’nın “” () uygulamasını kısa sürede milyonlarca kişi cep telefonlarına indirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden alınacak HES kodu ile seyahat edileceğini açıkladı. HES kodu kullanıma açıldı.

HES'te yeni özellik! Milyonlarca kişi indirdi...

22.05.2020, 09:45

Sağlık Bakanlığı'nın "Hayat Eve Sığar" (HES) uygulamasını milyonlarca kişi cep telefonlarına indirdi.

Geçtiğimiz günlerde vatandaşın işini kolaylaştırmak için uygulamaya yeni özellikler eklendi. İşte Hürriyet'in haberine göre o özellikler:

TEMAS UYARISI: Sisteme kayıtlı olan COVID-19'lu kişilerle temas edilmesi halinde temas edenin cep telefonuna uyarı mesajı gelecek. Böylece COVID-19'lu kişinin de izole olması gereken yerde olmadığı anlaşılacak ve ceza uygulanacak. Uygulama sayesinde kaç kişi ile sosyal mesafenin aşıldığı yine cep telefonundan görülebilecek.

SEYAHAT KODU: Seyahat izni için gereken kod "Hayat Eve Sığar" uygulamasından temin edilmeye başlandı. Uygulamaya öncelikle şehirler arası ulaşımda geçildi. Mobil uygulama üzerinden alınacak kod kullanılarak uçak ve tren seyahati yapılabilecek. Kod sistemi otobüslerde ise gerekli alt yapı oluşturulduktan sonra devreye girecek. PCR testi pozitif çıkanlar, onların temaslıları ve şüpheli vakalar, test sonuçları negatif çıkana kadar seyahat izni alamayacaklar. Seyahatlerde sağlık durumlarının kontrolü, ilgili seyahat firması tarafından sağlanacak ve buna göre tedbir alınacak. Sonradan bir yolcuya eğer virüs bulaştığı tespit edilirse yolculuk esnasında temas ettiği kişilerin takibi yapılacak. HES kodları, kişiye özel üretilmiş tekil kodlardan oluşuyor. Kodun kontrolü ve yönetimi tamamen kişinin kendi elinde olacak.

Türk Hava Yolları'ndan HES kodu hakkında açıklama yapıldı HES kodu kullanıma açıkladı! Seyahat izni için gereken HES kodu nasıl alınır? Seyahatlerde yeni dönem! HES kodu nasıl alınır? HES kodu almak için ne yapılmalı? HES kodu seyahatlerde ne işe yarıyor?

HES'te yeni özellik! Milyonlarca kişi indirdi... haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA