• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Başkan Erdoğan'dan ’nin temel atma töreninde önemli mesajlar

’daki için temel atma töreni 'ın katılımıyla gerçekleştirdi.. 'ın kalfalık eseri olan Süleymaniye'den esinlenerek inşa edilecek cami, bölgenin en büyük ibadethanesi olacak. Ayrıca deprem gibi afet durumlarında acil toplanma alanı olarak da kullanılabilecek. Erdoğan, "Dedik ya Levent'ler buradan geçti. Öyleyse baş Levent'in adını koyalım. Dedik ki, adı Barbaros Hayrettin Paşa Camii olsun" ifadelerini kullandı. Erdoğan Sakarya Hendek'teki havai fişek fabrikası patlaması ile ilgili, "Sakarya'daki patlamayla ilgili tüm bakanlıklarımız kurumlarımız yoğu bir çalışma içindedir ve şu anda kontrol altına alınmıştır. Can kaybının daha fazla artmamasını umuyoruz." dedi.

Başkan Erdoğan'dan Levent Camii’nin temel atma töreninde önemli mesajlar

03.07.2020, 15:05 Güncelleme Tarihi: 03.07.2020, 15:24

Mimar Sinan'ın kalfalık eseri olan Süleymaniye Camisi'nden esintiler taşıyan, Levent Camisi'ni temeli atılıyor. 20 bin kapasiteli olacak cami, gerektiğinde deprem toplanma alanı olarak da kullanılabilecek şekilde inşa edilecek. Bölgenin en büyük camisi olacak Levent Camisi'nin temel atma törenine katılan Başkan Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Erdoğan'ın Levent Camii temel atma törenindeki açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:
Bu camimizin şehrimize kazandırılmasına katkısı olan ve olacak kardeşlerimize şükranlarımı sunuyorum. Camiler, hiçbir çıkar, kazanç, şöhret beklentisi olmaksızın, sadece Allah rızası için inşa edilen eserlerdir.

Kimsenin bizim ibadethanelerimize karışmaya hakları yoktur. Türkiye, her dinden vatandaşına ibadet imkanı sunan bir devlettir.

CAMİNİN ADINI AÇIKLADI

Levent Camii'nin İstanbul'a kazandırılmasında emeği geçen, dernek yönetimine, tüm işçilerimize, herkesten Allah razı olsun. Levent Camii'nin adı ne olacak merak ediyorsunuz. Dedik ya Levent'ler buradan geçti. Öyleyse baş Levent'in adını koyalım. Dedik ki, adı Barbaros Hayrettin Paşa Camii olsun.

SÜLEYMANİYE'DEN ESİNLENEREK TASARLANDI

Süleymaniye Camisi'nden esinlenerek yapılan Levent Camii, ibadete açıldığında, Sarıyer Büyükdere'den Yıldız Hamidiye Camisi'ne kadar ana arterdeki tek büyük cami olacak. İhale bedeli 159 milyon 738 bin lira olan cami, 5 bin 744 metrekarelik alan üzerinde yükselecek.

OLASI BİR DEPREMDE TOPLANMA ALANI OLARAK KULLANILABİLECEK
Kapalı ve açık alanlarıyla toplam 20 bin kişi kapasiteli olacak cami, klasik mimari özelliklere sahip. Caminin inşasında, modern inşaat tekniklerinin tamamı kullanılacak.

İstanbul için öngörülen deprem katsayısının üzerindeki bir değer dikkate alınarak statik projeleri hazırlanan cami, olası depremde toplanma alanı olarak kullanılacak.

Başkan Erdoğan'dan Levent Camii’nin temel atma töreninde önemli mesajlar haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.