• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Avrupa’daki kayıp çocukların izini sürüyor

Türkiye Avrupa’daki kayıp çocukların izini sürüyor
Giriş Tarihi: 2.8.2020
Türkiye, Avrupa'daki kayıp mülteci ve göçmen çocukların izini sürüyor. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk Grubu üyesi AK Parti İstanbul Milletvekili Serap Yaşar'ın girişimiyle AKPM'de Avrupa'daki kayıp mülteci ve göçmen çocukların durumu gündeme geldi. Konuya ilişkin rapor hazırlayan Yaşar, raporu ve 'yürek yaralayıcı' olarak değerlendirdiği soruna ilişkin Meclis İnsan Hakları Komisyonu'na bilgi verdi. Yaşar'ın hazırladığı raporla, dünya genelinde günde 1 çocuğun ve her 2 dakikada da Avrupa'da kayıtlı göçmen ve mülteci çocuğun kaybolduğu kayıt altına alınmış oldu. Rapora göre refakatsiz göçmen çocukların yüzde 50'si Avrupa'daki bazı kabul merkezlerine yerleştirildikten 48 saat sonra kayboluyor. "Kendilerini bilmedikleri bir yerde bulan mülteci çocuklar insan tüccarı ve kaçakçıların ağına düşüyor" diyen Yaşar, çocuklara statülerine bakılmaksızın hak ettikleri koruma ve bakımın en üst düzeyde sağlanması gerektiğine işaret etti.

■ EVRİN GÜVENDİK / ANKARA

Türkiye Avrupa’daki kayıp çocukların izini sürüyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA