• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'den koronavirüs aşısı hamlesi! '’le ortak üretimi konuşacağız'

Son dakika haberi... Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 'in koronavirüs aşısı için harekete geçti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı , Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Başkanı Turgay Türker, Başkan Yardımcısı Hazal Ateş ve Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya gelirken, Bakan Varank, Covid-19’la mücadele sürecinde yürütülen aşı geliştirme çalışmalarına yönelik bilgi verdi. Bakan Varank, Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın Almanya’ya giderek BionTech CEO'su Prof. Dr. ile görüşeceğini belirterek, "Beraber bir üretim tesisi ’de kurabilir miyiz diye bizzat gidip görüşmesini istedim" dedi.

Türkiye'den koronavirüs aşısı hamlesi! 'BioNTech’le ortak üretimi konuşacağız'
SABAH

31.12.2020, 14:13 Güncelleme Tarihi: 31.12.2020, 14:16

Son dakika haberi... Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, tanı kiti, aşı çalışmalarına ilişkin ilk toplantıyı 31 Ocak 2020'de yaptıklarını belirterek, "Aşı süreçleri dünyada çok uzun sürüyor. Hızlıca bir şey yapabilir miyiz, Türkiye'deki kapasite yeterli mi? Daha sonra mart ayında hocalarımızı topladık. 'TÜBİTAK Covid-19 Türkiye Platformu'nu oluşturduk. Önce 14 proje, 8 aşı, 6 ilaç geliştirme projesi geldi. Daha sonra 17 projeye çıktı. Sadece TÜBİTAK Covid-19 Türkiye Platformu olarak 8 aşı, 9 ilaç geliştirme projesini desteklemeye başladık" diye konuştu.

"ENSTİTÜYÜ BİZ KAPATMADIK"

Muhalefet partilerinin Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü'nün kapatılmasına yönelik eleştirilerini hatırlatan Bakan Varank,"'Kapatmasaydınız işler yürürdü' diye eleştiriyor. Enstitüyü biz kapatmadık. En son aşı üretimini 1998 tarihinde yapmış. O tarihten itibaren aşı üretmeyle ilgili faaliyeti olmamış. Dünyada aşı işleri o kadar hızlı gelişmiş ki biz o altyapıyı güncelleme fırsatı yakalayamamışız. Maddi, insan kaynağı sıkıntısı olabilir. Türkiye'de bir aşı üretme kapasitesi zaten yok olmuş. Bunun AK Parti ile ilişkisi yok" değerlendirmesini yaptı.OCAK AYINDA BAŞLAYACAK

Yerli ve milli aşı çalışmalarına ilişkin bilgi veren Varank, "Bizim hocalarımızdan üçü faz 1 yani insan çalışması yapacak aşamadalar. Bunların ürünlerin üretileceği tesislerde 3 tane özel sektör firmamız Sağlık Bakanlığı'ndan dünya standartlarında üretim yapabilecekleri sertifikalarını aldı. Bir hocamız pilot üretimini tamamladı. Başvurusunu Sağlık Bakanlığına yaptı. Onay aldıktan sonra faz 1 insan çalışmalarına başlayacaklar. Ocak ayı içinde bu aşıların en az bir iki tanesinde faz çalışmalarına başlamak istiyoruz. Yerli ve milli aşımızı piyasaya çıkarmak için de gayretlerimiz büyük bir hızla sürüyor" değerlendirmesini yaptı.

BİONTECH'LE GÖRÜŞME

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal'ın Almanya'ya giderek Prof. Dr. Uğur Şahin ile görüşeceğini belirterek şöyle konuştu:

"TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal hocamıza talimat verdim, Almanya'ya gitmesi için. Beraber üretim yapabilir miyiz? Türkiye, iyi bir noktada. Kendi aşımızı geliştirmekte kararlıyız. Salgınla beraber özellikle insanların aşılanmasıyla insan adayları bulmakta zorlanıyorsunuz özellikle faz 3 aşamasında ama biz bu işe çok ciddi şekilde devam ediyoruz. Çünkü bu salgının uzun yıllar devam edeceğini görüyoruz. Onların üretim kapasitelerinde(BioNTech) bir kısıt var. Beraber bir üretim tesisi Türkiye'de kurabilir miyiz diye bizzat gidip görüşmesini istedim. Ortak üretim, Ar-Ge konularını Hasan Hoca görüşecek."

Türkiye'den koronavirüs aşısı hamlesi! 'BioNTech’le ortak üretimi konuşacağız' haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.