• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bilim Kurulu bugün toplanıyor! 3. doz aşı kararı masada

Kademeli normalleşme adımlarının ardından aşı gündemiyle bir araya gelen Bilim Kurulu bugün toplanıyor. Son olarak 18 yaşa inen korona aşısının 3. dozu hakkında değerlendirmelerde bulunulması beklenen Bilim Kurulu toplantısı sonrası yapılacak açıklama merakla bekleniyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu'nda ülke genelindeki vaka sayıları ve 1 Temmuz'da başlayacak olan üçüncü normalleşme döneminin ele alınması bekleniyor.

Bilim Kurulu bugün toplanıyor! 3. doz aşı kararı masada

30.06.2021, 11:16

Türkiye, aylardır beklediği normalleşme kararlarının üçüncü aşamasına 1 Temmuz itibariyle geçiyor.

Aşılamanıın vaka sayılarındaki pozitif etkisi ile birlikte, iş yerlerinin yeniden tamamen faaliyete geçmesi ve sokağa çıkma yasaklarının kaldırılmasıyla rahat bir nefes alınacak.

Salgın kontrol altına alınmasına karşın ortaya çıkan mutasyonlar, son günlerde Türkiye'de de endişe yaratıyor. Bu noktada 1 Temmuz normalleşme öncesi toplanacak olan Bilim Kurulu, konuya dair değerlendirmelerde bulunacak.

BİLİM KURULU TOPLANTISI NE ZAMAN?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu Toplantısı'nın 30 Haziran'da gerçekleşeceğini bildirdi. Bugün yapılması beklenen toplantı sonrası Bakan Koca'nın açıklamalarda bulunması bekleniyor.

30 HAZİRAN BİLİM KURULU GÜNDEMİ

Bilim Kurulu'nun gündeminde delta varyantındaki yayınlanın önlenmesi, spor müsabakalarının seyircili oynanması, 3. doz aşının yapılıp yapılmaması, gece 24:00'ten itibaren uygulanan müzik yayını yasağının kaldırılması, ve BioNTech aşısı olanların ikinci doz için bekleme sürelerinin kısaltılması gibi konular var.

3. DOZ AŞI

Bakan Koca. Bilim Kurulu toplantısında 'rapel' yani hatırlatma dozu ve BioNTech'te ikinci doz bekleme süresinin toplantının ana gündem maddesi olacağını açıkladı. BioNTech aşısı olanların ikinci doz için 6 hafta olarak belirlenen bekleme süresinin 4 haftaya indirilmesi bekleniyor.

DELTA VARYANTI

Delta varyantına ilişkin Koca, "26 ilde, 224 Delta varyant görüldü ve bunun 134'ü İstanbul'da. Delta plus daha yok ama Delta varyantı artıyor" dedi. Bu noktada alınacak önlemler toplantıda görüşülecek.

MASKE ZORUNLULUĞU

1 Temmuz'da yani yarın başlayacak yeni dönemde açık alanlarda maske takma zorunluluğunun kaldırılıp kaldırılmayacağı da Bilim Kurulu'nun gündeminde olacak.

Delta varyantındaki hızlı artış ve tehlike nedeniyle bir süre daha açık alanlar başta olmak üzere maske takma zorunluluğunun devam ettirilmesi görüşünün ağır bastığı belirtiliyor.

Bir görüşe göre ise ikinci doz aşısını olanların açık alanlarda sosyal mesafeye uyarak maskelerini çıkarmasına müsaade edilmesi isteniyor.

Bilim Kurulu bugün toplanıyor! 3. doz aşı kararı masada haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.