• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'Tosuncuk' Mehmet Aydın, Türkiye yolunda! İşte ilk görüntüler

Son dakika haberi... 'Tosuncuk' lakaplı Çiftlik Bank'ın CEO'su Mehmet Aydın, binlerce kişiyi kar vaadiyle kandırıp milyonlarca liralık servetle yurt dışına kaçmıştı. Seneler sonra ortaya çıkan Mehmet Aydın çektiği bir video ile Türk yargısına teslim olacağını söyledi. Brezilya hükümeti, Aydın'ı Türkiye'ye iade etme kararı aldı. Aydın'ın haftasonu İstanbul Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ilk kez hakim karşısına çıkması bekleniyor. Özel ekip Aydın'ı almak için yola çıktı. İşte teslim alınan Mehmet Aydın'ın ilk görüntüleri...

’Tosuncuk’ Mehmet Aydın, Türkiye yolunda! İşte ilk görüntüler

03.07.2021, 08:42 Güncelleme Tarihi: 03.07.2021, 13:36

Brezilya'nın Sao Paulo kentindeki Türk Başkonsolosluğu'na teslim olan Çiftlik Bank dolandırıcısı Mehmet Aydın Türkiye'ye getiriliyor.

'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın, Türkiye'nin talebiyle Brezilya'dan sınır dışı edildi.

Aydın'ın Brezilya'dan bu sabah TSİ 09.40'ta havalanan THY'ye ait uçakla Türkiye'ye getirilmekte olduğu öğrenildi.

İçişleri Sözcüsü İsmail Çataklı, Mehmet Aydın'ın saat 22.30 sıralarında Türkiye'de olacağını söyledi.

Uçaktan indiğinde gözaltına alınacak Aydın hakkındaki ilk işlem Gaziosmanpaşa Adliyesi ek binası olarak hizmet veren İstanbul Havalimanı Adliyesinde yapılacak. Aydın daha sonra sorgulanmak üzere İstanbul Anadolu Başsavcılığına gönderilecek.

Mehmet Aydın hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı ile Bursa ve Geyve Cumhuriyet Başsavcılığında devam eden soruşturma ve kovuşturma dosyaları bulunuyor. Aydın hakkında ilk kırmızı bülten 19 Mart 2018'de yakalama kararına istinaden çıkarılmıştı.

ÇİFTLİK BANK VURGUNUNDA HESAP ZAMANI
Kurduğu Çiftlik Bank ile binlerce kişiyi kâr vaadiyle dolandırıp milyonlarca lirayla 2 yıl önce yurtdışına kaçan ve gıyabında yargılama yürütülen Mehmet Aydın'ın Brezilya'da Türkiye'nin Sao Paulo Başkonsolosluğu'na teslim olmasının ardından önemli bir gelişme yaşandı. Aydın Brezilya makamlarına "Türk makamlarına teslim olacağım" dedi.

Bu ifade üzerine Brezilya makamları Aydın'ı Türkiye'ye iade etme kararı aldı. Bunun üzerine Aydın'ı Türkiye'ye getirmek üzere Ankara'dan özel bir ekip gönderildi. Komiser, komiser yardımcısı ve bir polis memurundan oluşan 3 kişilik ekip, Brezilya'ya gitmek üzere dün yola çıktı.

Ekip dün akşam saatlerinde Sao Paulo kentine ulaştı. İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, "Tosuncuk olarak bilinen Mehmet Aydın'ı bu sabah 09.50'de alındı. Bu akşam Mehmet Aydın'ı getirecek olan uçak 22.30'da Türkiye'de olacak." şeklinde konuştu.

Hakkında yakalama kararı bulunan Aydın'ın hafta sonu İstanbul Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkarılması bekleniyor.

'BEN DE MAĞDUR OLDUM' AÇIKLAMASI YAPMIŞTI
Mehmet Aydın, iki gün önce çektiği bir videoyu avukatları aracılığıyla kamuoyuyla paylaşmıştı. Videoda kendisinin de mağdur olduğunu söyleyen Aydın, "Şirketin çok fazla büyümesi, etrafımdaki kötü niyetli kişilerin haksız kazanç elde etmesi ve etmeye çalışmalarını şirketin büyüklüğü nedeniyle geç fark ettiğimden sizler gibi ben de mağdur oldum. Suçsuzluğumu ve mağduriyetimi kanıtlamak için kendi hür irademle Türk yargısına teslim olacağım" ifadelerini kullanmıştı. Aydın, bu açıklamasının ardından teslim olmuştu.

'Tosuncuk' Mehmet Aydın, Türkiye yolunda! İşte ilk görüntüler haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.