• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Afganistan’ın istikrarı için çaba göstereceğiz

Pakistan MİLGEM Korvet Projesi denize iniş ve karakol gemisinin sac kesim törenine katılan Başkan Erdoğan, Afganistan’da Taliban’ın başkent Kabil’e girmesiyle ilgili konuştu. Erdoğan, “Bölgenin bir an önce istikrara kavuşturulması için her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz” diye konuştu

Afganistan’ın istikrarı için çaba göstereceğiz

16.8.2021

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Tersane Komutanlığı'nda, Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 1'inci Gemi Denize İniş ve Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi 1'inci Gemi Sac Kesim Töreni'nde konuştu. Erdoğan, özetle şunları söyledi:DOST VE KARDEŞ ÜLKE
İlişkilerimizi her alanda ileriye götürmek için çalışmaları sürdürüyoruz. Salgın döneminde sergiledikleri samimi işbirliği ile dost ve kardeş ülke olmanın ne demek olduğunu bir kez daha göstermişlerdir. Savunma sanayii alanında son dönemde gerçekleştirdiğimiz somut işbirliği projelerinden de bahtiyarlık duyuyoruz. Bugün ilk gemisinin açılışını yaptığımız MİLGEM korveti yanında ortak projelerimiz bulunuyor. Pakistan'la güçlü siyasi ilişkilerimizin ve savunma sanayiimizdeki ilişkilerin ticari ilişkilerimize de yansımasını istiyoruz. Bu konuda yol haritasını Pakistan ile Şubat 2020'de İslamabad'da imzaladık.HAYATİ GÖREVLER DÜŞÜYOR
Son dönemde çatışmaların yoğunlaştığı Afganistan'a barış ve istikrarın gelmesi konusunda Pakistan'a hayati görevler düşüyor. Türkiye olarak İran üzerinden yoğunlaşan bir Afgan göçmen dalgası ile karşı karşıyayız. En başta Afganistan'ın bir an önce istikrara kavuşturulması için her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz. Pakistan ile işbirliğimizi arttırmalıyız. Giderek artan istikrarsızlığın Afganistan'dan yeni bir göç dalgasını tetiklemesi yönündeki endişeleri ancak bu şekilde ortadan kaldırabiliriz.


Başkan Erdoğan ve Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi Karakol Gemisi Projesi 1'inci Gemi Sac Kesim Töreni'ne katıldı.

KAZANIMLARIMIZ ORTAK
Pakistan donanması için MİLGEM sınıfı 4 korvet inşa edilecek. Bunların ikisi ülkemizde ikisi ise Pakistan'da üretilecek. Korvetlerde kullanılacak ilave teknoloji de ülkemiz savunma sanayii ürünleri arasından seçilecek. Sözleşmesi yaklaşık 3 yıl önce imzalanan bu proje ile 2025'e kadar tüm korvetlerin teslimatı tamamlanacak. Pakistan'ın her kazanımını kendi kazanımımız olarak görüyoruz. Bugün ayrıca Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacı için yapılması planlanan 10 adet açık deniz karakol gemisi projesinin de sac kesim işlemini yapıyoruz. Türkiye hava ve kara unsurlarının yanında denizde de gücünü sürekli artırmaktadır.

SAVUNMADA DIŞA BAĞIMLILIK YÜZDE 20'NİN ALTINA İNDİ
Türkiye'nin terörle mücadeleden sınır ötesi harekatlara kadar attığı her adımda açık ve gizli ambargolara maruz kaldığını söyleyen Erdoğan, "Bunlar bizi yıldıramadı. Sonuçta savunma sanayiindeki dışa bağımlılığımızı yüzde 80'lerden yüzde 20'lerin altına çektiğimiz bir döneme geldik. Türkiye savunma sanayii alanında dünyanın en üst ligine çıkmış olacaktır. 2023'te milletimize vereceğimiz en büyük armağanın işte bu olduğuna inanıyoruz. Türkiye büyüdükçe elde edeceği imkanların her birini dostlarıyla bölüşmekten memnuniyet duyan bir ülkedir" diye konuştu.

Afganistan’ın istikrarı için çaba göstereceğiz haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.