• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Türk askerinin pençesi terör yuvalarını yok ediyor

21.11.2021

Türk askerinin pençesi terör yuvalarını yok ediyor

IRAK'IN kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik Nisan ayında eş zamanlı başlatılan Pençe- Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonları kararlılıkla sürüyor. Metina ve Avaşin-Basyan bölgelerinde devam eden operasyonlarla Mehmetçik, zorlu arazi koşullarına rağmen teröristler tarafından kullanılan mağaralara tek tek giriyor, bölgeyi teröristlerden temizliyor.

KOMANDOLAR İNLERİNE GİRDİ
PENÇE serisi harekatlar sonucunda bugüne kadar 831 terörist etkisiz hale getirildi. Teröristler tarafından kullanılan 1281 adet çeşitli cins ve çapta silah ile bunlara ait 316 bin 46 mühimmat ele geçiren komandolar, 1407 mağara ve sığınağı da kullanılamaz hale getirdi. Mehmetçik, teröristler tarafından çeşitli saldırılarda kullanılmak üzere hazırlanan 1812 el yapımı patlayıcı da imha etti. Bakanlık tarafından Pençe serisi harekâtlara yönelik paylaşılan yeni görüntüler de dikkat çekti. Zorlu arazi şartlarında faaliyetlerini sürdüren Mehmetçik, bölgede teröristler tarafından kullanıldığı belirlenen mağaralara tek tek giriyor.

Gerekli güvenlik önlemlerini almalarının ardından çok dar tünellerden mağaralara giren komandolar buralardaki "odaları" tek tek kontrol ediyor. Silah ve mühimmattan elektronik eşyaya kadar çok sayıda malzemenin bulunduğu mağaralar tahrip edilerek kullanılamaz hale getiriliyor. Harekâtlar kapsamında bölgede yıllarca teröristler tarafından geniş bir alan içinde kullanılan barınak, sığınak, depo ve sözde karargahların tahrip edildiğini belirten kaynaklar, Irak için de tehdit teşkil eden ve bölgedeki istikrara zarar veren terör örgütü ile mücadelenin Irak ile koordineli ve yakın iş birliği içinde devam ettiğini belirtti.

4 PKK'LI DAHA ÖLDÜRÜLDÜ
HAREKAT bölgelerinde terör örgütüne bir darbe daha vuruldu. Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "PKK'ya yönelik operasyonlarımız kararlılıkla sürüyor. Kahraman komandolarımız, Barış Pınarı bölgesinde 2, Zeytin Dalı bölgesinde 1 ve Irak'ın kuzeyindeki Hakurk bölgesinde 1 olmak üzere saldırı hazırlığındaki 4 PKK/YPG'li teröristi etkisiz hale getirdi" denildi