Yörük düğünü geleneği yaşatıldı

Giriş Tarihi:04.10.2009, 18:30 Güncelleme Tarihi:04.10.2009, 18:30
Muğla’da, davul zurna eşliğinde mahallede tur atan Yörükler, daha sonra da meydanda oyunlar oynadı
Muğla'da Yörük kültürünün yaşatılıp gelecek nesillere aktarılması amacıyla, temsili olarak 'Yörük Düğünü' düzenlendi. Saburhane Meydanı'nda yapılan Yörük düğünü, dağdan kesilen odunların deve sırtında meydana getirilmesiyle başladı. Davul zurna eşliğinde, deve sırtında odunlarla mahallede tur atan Yörükler daha sonra mahalle meydanında Yörük oyunu ve Muğla zeybeği oynadı. Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Nurhan Keleş, Muğla'da Yörük kültürünün çok uzun bir geçmişinin olduğunu belirtti.

BAŞLANGIÇ YAPTIK
Nurhan Keleş, "Bu kültürü mutlaka gelecek nesillere aktarmalıyız. Geçmişi asla unutmamalıyız. Bu, kültürel bir zenginliktir. Zenginliğimizin kıymetini iyi bilerek ona sahip çıkmalıyız. Bu düğünde unutulmaya yüz tutan örf ve adetlerimizi uygulayarak geleneklerimizi gelecek nesillere aktarmayı hedefliyoruz" diye konuştu.
Yörük kültürünün gün geçtikçe unutulduğunu ifade eden düğün sahibi Osman Sandras ise, "Biz gençliğimizde yaşadığımız bu güzel olayların çocuklarımıza da birer anı olması için atalarımızın geleneklerini yaşatıyoruz. Bu geleneklerimizi çocuklarımız 30 yıl sonra da hatırlayacak" dedi. Yörük düğünlerinin eskiden 4 gün sürdüğüne işaret eden Osman Sandras, şöyle devam etti: "Düğünlerde dağdan odun getirilir, keşkek dövülürdü. Biz düğünümüzde bunların hepsini yapacağız. Meydan ateşi yakacağız. Eskiden düğünler 4 gün sürerdi, şimdilerde 1 gün veya bir kaç saat oluyor. Eskiden perşembe günü odun gelir, cuma günü düğün başlar, diğer günlerde de duvak dediğimiz adetimizi yerine getirirdik. Biz düğünümüzü 2 gün yapacağız. Düğünlerimizde hiç olmazsa geleneklerimizi hatırlamış oluyoruz. Bu düğün bizim için bir başlangıç oldu, gelecek yıllarda daha geniş kapsamlı olarak yapacağız."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.