Sanayideki genelev Aydın'a yakışmıyor

Giriş Tarihi:26.11.2009, 18:58 Güncelleme Tarihi:26.11.2009, 19:22
Fabrika sahipleri, genelevin sanayi alanı sınırlarının dışına çıkarılmasını isterken, Vali Coş, bu yönde gerekli kararın alındığını söyledi
İHSAN KARATAŞ (AYDIN)

Aydın Sanayi ve Ticaret İş Merkezi (ASTİM) Organize Sanayi Bölgesi sınırları içinde kalan Aydın genelevinin durumu kentte tartışma yarattı. Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hulusi Akşit, genelevin imar planı üzerinde, OSB dışına çıkarılmasının yeterli olacağını savunurken, işadamları ve sanayiciler sanayi bölgesi içindeki genelevin Aydın'a yakışmadığını, kent dışına taşınması gerektiği görüşünde birleşti.

ETİK DEĞİL
Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hulusi Akşit, Türkiye'nin hiçbir yerinde organize sanayi bölgesi içinde genelev bulunmadığını belirtti. Akşit, "Genelev yerinde kalsın ama OSB sınırları içerisinde olmasın. Sorun kağıt üzerinde çözüldükten sonra sıkıntı sona erecektir. Yol kenarlarında binlerce hayat kadını var. Ama genelevlerde her şey yasal. Bu insanlar vergilerini ödeyen, dürüst insanlar. Onları hiçbir şekilde mağdur etmemek gerekli" dedi.
Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu, genelevin ASTİM içinde, sanayi tesisleriyle iç içe olmasının hoş karşılanmayacağını, şehrin dışına taşınması gerektiğini söyledi.
Dokuzlu, "Özellikle eğitim yuvalarının yanında ve şehir merkezinde olmadığı sürece ben bu yerleri mahsurlu görmüyorum. Ama OSB içinde de yer alması pek hoş görüntü değil. Tabii ki OSB sınırları içinden çıkarılması gerekiyor" diye konuştu.
ASTİM'de faaliyet gösteren Aymendo Limited şirketinin sahibi sanayici Abdürahim Tikbaş, tablo için "üzücü" ifadesini kullandı, mağdur olduklarını söyledi. Tikbaş, şöyle devam etti: "Bu tarz yerlerin şehir dışında olması gerekli. Genelevin çevresinde arsası olan kişiler, ne bir işletme açabiliyor, ne de bu yerlerini satabiliyorlar. Bu yerin tamamen boşaltılıp taşınmasını istiyoruz. Yurtdışından bir misafirimiz geldiğinde ve bölgeyi gezmek istediğinde onlara bu durumu nasıl anlatabiliriz."
Balkan Tekstil Makineleri Ticaret Limited şirketi sahibi Osman Balkan da, genelevin sanayi bölgesinde faaliyet göstermesinin etik olmadığını kaydetti. Balkan, şöyle konuştu: "Geneleve karşı değiliz. Ancak bu tarz yerlerin şehir dışında olması gerekir. Hele ki bir organize sanayi bölgesi sınırları içerisinde olması, etik olarak çok yanlış. Bu evlere giden yol, tam OSB'nin ortasından geçiyor. En azından başka bir yol tahsis edilmeli."
Aydın Sanayi Odası Meclis Başkanı Yalçın Pekgüzel de, bu yerin taşınıp taşınmamasından ziyade ilk planda imar tadilatının yapılmasının daha doğru olacağına inandığını dile getirerek, şöyle konuştu:
"Bu tarz işletmeler OSB'ye aykırı. OSB içinden çıkartılması kararı çok doğru. Mevcut belediye yöneticilerimiz maddi imkanları varsa bu yeri uygun bir yere taşımalıdır."

Vali Coş'tan Yeni Asır'a teşekkür
ASTİM Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Başkanı olan Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, müteşebbis heyetin konunun ortaya çıkmasının ardından olağanüstü toplanarak, genelevi OSB sınırlarının dışına çıkarma kararı aldığını söyledi. Vali Coş, "Bu kararı Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na da gönderdik. Bakanlık en kısa zamanda gönderdiğimiz sınır değişikliği planını onaylarsa genelev OSB sınırları dışında bırakılacak. Bu yerin daha uygun bir alana taşınması isteniyorsa, bu iş Aydın Belediyesi'ne ait. Taşınacaksa valilik olarak belediyemize gerekli tüm desteği sağlamaya hazırız" dedi. Coş şöyle konuştu: "Bu geçmişte yapılan bir yanlış. Ancak yasal faaliyette bulunan kuruluşlar için hiçbir zaman önyargılı olmayız. Bu işletme de yasal bir faaliyet içinde. OSB sınırları içerisinde olması yanlıştır. Ege'nin nabzını tutan Yeni Asır gazetesine de bu konuyu gündeme taşıdığı ve duyarlı davrandığı için teşekkür ederim."

kalan karakter 1000

Coşak Coşak

Ben bir kere gittim öğle ulu orta bir yerde değil hemde başka yere taşınmasını istemiyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 08.02.2016 16:15
adaletci adaletci

nerde olacak başka kardeşim sanayi iyi

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 20.12.2014 18:33

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.