Muğla Tıp Fakültesi "hastane" bekliyor

Giriş Tarihi:22.03.2010, 19:26 Güncelleme Tarihi:22.03.2010, 19:26
İki yıl önce kurulan fakültenin, dekanı, öğretim üyeleri, derslikleri ve laboratuvarları hazır ancak hastane binası olmadığı için öğrenci kabul edemiyor
OSMAN AKÇA / FATİH ABACIOĞLU

Muğla Üniversitesi (MÜ) Tıp Fakültesi, dekanı ve 10 öğretim üyesiyle işbaşı yapmasının üzerinden iki yıl geçti ancak hala öğrencilerini kabul edebileceği bir binaya kavuşamadı. AK Parti Milletvekilleri Prof. Yüksel Özden ve Dr. Mehmet Nil Hıdır ile Belediye ve üniversite, fakülte hastanesinin kurulacağı yer konusunda anlaşmazlığa düşünce fakülte binasının temeli atılamadı.
Atanan öğretim üyeleri de 2 yıldır oturdukları yerden maaş almaya devam etti. Geçen yıl 15 öğrenci alacağını duyuran fakülte, anlaşmazlık nedeniyle sözünü tutamadı.
MÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Nurettin Demir, "Muğla, Tıp Fakültesi'ne sahip olduğu halde, fakültenin öğrenci kabul edip faaliyete geçirilememesi çok üzücü. Muğla Tıp Fakültesi için ben dahil 10 öğretim üyesi atandı. İki yıldır oturduğumuz yerden maaş alıyoruz. Anlamsız nedenlerle öğrenci alamıyoruz. Muğla halkının tıp fakültesine sahip çıkması gerekli" dedi.

TBMM'DEN GEÇTİ
TBMM'den 2 yıl önce geçen tıp fakültesine 362, tıp fakültesi hastanesine de 498 olmak üzere toplam 860 personel istihdam edilmesi için kadro verildi ve ilk etapta 15 öğrenci kabul etme noktasına gelindi. Ancak, fakülte morfoloji binası ile fakülte hastanesine kavuşuncaya kadar kullanılmak üzere kliniklere dönüştürülen medikososyal binasının fiziki yapısı YÖK'ten gelen uzmanlar tarafından yeterli bulunmayınca bu öğretim yılı için 15 öğrenci kabul edilemedi. Muğla Devlet Hastanesi ile anlaşarak ek kontenjandan öğrenci kabulü için yapılan girişimler de sonuçsuz kaldı.

MUĞLA ZARAR GÖRÜYOR
Muğla Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Nurettin Demir, anlaşmazlığın Muğla'ya zarar verdiğini belirterek, "Biz Üniversite olarak tıp fakültesi hastanesinin hem üniversite yerleşkesine yakın olması, hem de ileride genişleyeceği düşünülerek yerleşke karşısındaki Karadağ mevkiine yapılmasını istedik. Ancak aynı bölgeye yeni bir devlet hastanesi kurarak, hem tıp fakültesinin hem de vatandaşların yararlanması istendi. Oysa tıp fakültesi hastaneleri eğitim ve araştırma ağırlıklıdır. Devlet hastaneleri ise hizmet ağırlıklı. Belediyenin gösterdiği alanlar da üniversiteye uzak. ODTÜ raporunda belirtilen alan ise küçük olduğu için tıp fakültesi hastanesi için yeterli değil. Artık bu kurumların bir araya gelerek anlaşmalarını istiyoruz. Çünkü kaybedilen her an Muğla'ya zarar veriyor" dedi.

Boşuna maaş alıyoruz
Dekan Prof. Nurettin Demir, tıp fakültesi kuruacak diye kendisi dahil 10 kişinin atandığını belirterek şöyle konuştu: "İki yıldır maaş ödüyorlar. Muğla'ya kurulacak 550 yataklı hastane içerisinde tıp fakültesi için öğrenci yetiştirmemiz isteniyor. Muğla için 55 bin nüfusu var, bir hastane yeter deniliyor. Muğla'ya merkez olarak değil ilçeleriyle birlikte bakmak gerekli. İl genelinin nüfusu 800 bin. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle birlikte 7 milyona yakın nüfus oluşuyor. Ortalamaya vurduğumuz zaman bir milyona yakın nüfus oluşuyor. Ege bölgesinde ortalamaya bakıldığı zaman İzmir'den sonra nüfus olarak en fazla iliz. Bu gün Aydın'da Denizli'de üniversite hastaneleri var. Ancak, Muğla küçük görülüyor. Muğla küçük bir il değil. Muğla halkı, tıp fakültesine sahip çıkmalı."

kalan karakter 1000

VATANDAŞ VATANDAŞ

Tabiki haklısınız herkes kaybediyor nereye kurulacağını millet bilse yakınlarından arsa alır değerlenincede 4 takla atar...

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 31.03.2011 01:57

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.