SERTAB'LI, ZİYNET'Lİ, İSMAİL YK'LI 23 NİSAN

Giriş Tarihi:16.04.2010, 18:59 Güncelleme Tarihi:16.04.2010, 19:53
İzmir'in ikinci kez ev sahipliği yapacağı TRT 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği'ne, gazeteniz Yeni Asır da yazılı basın sporu olarak katılıyor
Halkapınar Spor Salonu, Gündoğdu Meydanı ve Kültürpark'taki Anfi Tiyatro, çeşitli ülkelerden gelen öğrencilerin milli dansları ile şenlenecek

ŞİRVAN BEKTAŞ (HABER MERKEZİ)

Bu yıl İzmir'in ikinci kez ev sahipliği yapacağı TRT 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği'ne Sertab Erener, Ziynet Sali ve İsmail YK da katılacak.
Dün başlayan ve 25 Nisan'a kadar sürecek olan 23 Nisan etkinliklerinde sanatçıların yanı sıra öğrencilerin hazırladığı çeşitli dans gösterileri de izlenecek.
105 ülkeden bin 500 çocuğun konuk edileceği kutlamalar, her yıl olduğu gibi bu yıl da TRT ekranlarından naklen yayınlanacak. Yeni Asır'ın yazılı basın sponsoru olduğu kutlamalarda İzmir, çocukların sesiyle şenlenecek.
Kutlamalar için yabancı ülkelerden gelecek öğrenciler, İzmir'de daha önceden belirlenen 45 okuldaki öğrenciler eşleştirilecek. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yurtdışından gelen öğrencilerin hangi aileler tarafından ağırlanacağı kararlaştırılacak. TRT tarafından gönderilen davete 100 ülkeden yaklaşık bin 500 çocuğun katılımı, delegasyon ve yetkililerle de bu sayının daha da artması bekleniyor.
Halkapınar Spor Salonu, Gündoğdu Meydanı ve Kültürpark'taki Anfi Tiyatro'da çeşitli ülkelerden gelen öğrenciler milli danslarının yer aldığı gösteriler sunacak. Şenlik haftasında, halk konserleri, dans gösterileri ve kültür gezileri yapılacak.

REKOR BEKLENİYOR
İzmir'de gerçekleşecek 23 Nisan kutlamaları 16-25 Nisan tarihlerini kapsayan tüm haftaya yayılacak. İzmir'in çeşitli kültür zenginliklerini içeren bir programın da yer aldığı kutlamalarda, Efes, Bergama gibi yerler ile çeşitli ilçelerin yeraldığı bir gezi programı olacak. Halkapınar, Kültürpark'taki Amfi Tiyatro ve Gündoğdu Meydanı'nda çeşitli kutlama etkinlikleri yer alacak.ıÜü 18 Nisan, Pazar günü, İzmir Gündoğdu Meydanında saat 13.00'te 2 bin kişilik çocuk korosu, Sertab Erener eşliğinde, 'We Are The World' şarkısını seslendirerek. We Are The World Çocuk Korosu rekor denemesini yapacak. İsmail YK ve Ziynet Sali gala akşamı saat 20.00'de sahne alacak. İkili sahnede 2 saat kalacak.

HAYDİ AŞUREYE
Bugün saat 14.00'te Cumhuriyet Meydanı'nda bir başka rekor denemesi gerçekleştirilecek. Dünya Çocuk Rekorları Projesi kapsamında çocuklar aynı anda aşure yiyerek, "Dünya Aşure Yeme Rekor Denemesi" gerçekleştirecek.
Bolulu Hasan Usta Süt Tatlıları Sponsorluğu'nda gerçekleştirilecek organizasyonda, kurulacak dev kazanın içine 43 ülkenin çocuklarının getiridiği aşure malzemeleri karıştırılacak. 2 bin kişinin aşure yemesinin planlandığı rekor denemesi noter tarafından tescil edilecek.

TÜM ÇOCUKLAR DAVETLİ
Dünya Çocuk Rekorları Koordinatörü İlham Saleh, aşurenin geleneksel tatlıların arasında olduğuna dikkat çekerek, "Aşure bir birlikteliktir, değişik tatların bir araya gelmesiyle oluşur. Biz de 'Çocuklar İçin Çocuklarla Birlikte' diyerek ülkemizin ve çocuklarımızın dünya çapında öncü olacağı bu evrensel etkinliğe tüm çocukları bekliyoruz" dedi.

Doğal Yaşam Parkı'nda eğlence var

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı Doğal Yaşam Parkı'nda üç gün sürecek şenlikle kutlayacak.
20-21-22 Nisan tarihlerini kapsayan İzmir Doğal Yaşam Parkı Çocuk Şenliği'ne katılacak çocukların parkta geçirecekleri her dakika, çeşitli eğlenceler, müzik, dans ve gösterilerle süslenecek.
3 gün boyunca 10.00-15.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek Çocuk Şenliği kapsamında yapılacak etkinliklerin programı şöyle olacak:
10.00 - 12.00: Doğal Yaşam Parkı'nda gezi. (Animasyon ekibinden hayvan karakterleri ile birlikte kısa skeçler)
12.00 - 13.00: Kumanya dağıtımı. (Öğle yemeği arası)
13.00 - 14.00: Konser (Armoni Orkestrası)
13.00 - 15.00: Yüz Boyama etkinliği
14.30 - 15.15:' Masalın Sonu' adlı çocuk tiyatrosu gösterisi.

Gaziemir'de tema 'barış'
Gaziemir'de gelenekselleşen Uluslararası Çocuk Şenliği'nin 13'üncüsü bugün başlayacak. Şenliğe 8 yabancı halk oyunları ekibinin yanı sıra Türkiye'nin üç farklı yöresinden de katılım olacak. Şenliğin teması Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün söyledi "Yurtta barış dünyada barış" olarak seçilirken, 23. Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın anlam ve önemine bu yıl daha fazla vurgu yapılacak.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.