İşyerinde psikolojik baskı ve taciz, suç kapsamına alındı

Giriş Tarihi:12.01.2011, 19:34 Güncelleme Tarihi:12.01.2011, 19:34

TBMM'de kabul edilen yasayla işverenler, 1 Temmuz 2012'den itibaren işyerlerindeki psikolojik baskı ve tacizden sorumlu olacak


ZAFER ŞAHİN (ANKARA)

"Mobbing" adıyla tanımlanan 'iş yerindeki psikolojik şiddet' kanunen suç kapsamına alındı. Çalışanlar artık Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD'nde olduğu gibi kendisine mobbing uygulayan patron ya da amirlerini mahkemeye verip, tazminat talep edebilecek.
Meclis'te önceki gün kabul edilen Türk Borçlar Kanunu'nun üç ayrı maddesinde getirilen düzenlemelere göre, işverenler işyerlerinde psikolojik baskı ve tacizle mücadele etmekle yükümlü hale getirildi. 1 Temmuz 2012'de yürürlüğe girecek kanunda, işçinin kişiliğini korumak, ona saygı göstermek, psikolojik ve cinsel tacize uğramaması için gerekli önlemleri almak da işverenin görevleri arasında sayıldı. Kanunun Meclis'ten geçmesiyle Türkiye'de çalışanlar ilk kez işyerinde psikolojik şiddet ve tacize karşı yasal güvenceye kavuşmuş oldu. Borçlar Kanunu'ndaki bu düzenlemeyi İş Kanunu ve Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) yapılacak değişikler takip edecek. Mobbing'le mücadele için 'Alo Mobing Mağduruyum' hattı kurulması da gündemde.

HAK İHLALİ
Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof. Dr. Hamit Hancı, son yıllarda adli tıp uzmanlarına mobingle ilgili yapılan başvurularda büyük artış olduğunu, çalışanlar üzerindeki psikolojik şiddet ve tacizlerin önlenmesinde Borçlar Kanunu ile getirilen düzenlemelerin önemli rol oynayacağını söyledi. "Mobing bir insan hakları ihlalidir" diyen Hancı, İsveç'te meydana gelen intihar vakalarının yüzde 15'inin psikolojik şiddet kaynaklı olduğu bilgisini verdi. Mobbing'in yasal olarak suç sayıldığı Avrupa ülkelerinde açılan davalarda ağır para cezaları uygulandığını anlatan Hancı, artık benzer davaların Türkiye'de de görülebileceğini ifade etti. Bugüne kadar mobbing TCK kapsamında bir suç olarak düzenlenmediği için, Türkiye'de çalışanlara psikolojik şiddet uygulayan patron ve işyerlerine karşı doğrudan bir yasal yaptırım uygulanamıyordu.

3 AŞAMALI YAŞANIYOR
- Birinci derece mobbing: Ağlama, zaman zaman uyku bozuklukları, alınganlık, konsantrasyon bozukluğu. Henüz sosyal ilişkileri etkilenmemiştir.
- İkinci derece mobbing: Direnememe, kaçamama, geçici veya uzun süreli zihinsel veya fiziksel rahatsızlıklar.
- Üçüncü derece mobbing: Mağdurun işgücüne geri dönememesi. Fiziksel ve ruhsal zarar görme, rehabilitasyonla bile düzeltilememe. Tıbbi ve psikolojik yardıma ihtiyaç duyma.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.