Kuklalar geliyor İzmir canlanıyor

Giriş Tarihi:05.03.2011, 18:47 Güncelleme Tarihi:05.03.2011, 19:07

Yeni Asır'ın basın sponsoru olduğu 'İzmir Uluslararası Kukla Günleri'nde, 16 ülkeden 31 kukla tiyatrosu yer alıyor. Dünya çapındaki Jordi Bertran ve Stephen Mottram da festivale katılıyor


5'inci İzmir Uluslararası Kukla Günleri, 10-21 Mart 2011 tarihlerinde, Türkiye'de düzenlenecek en büyük sanat festivallerinden biri olarak gerçekleşecek. Festivalde İzmir'e 16 ülkeden gelecek 31 kukla tiyatrosu grubu, 34 farklı oyunuyla, 30 salonda 120 gösteri yapacak. Yaklaşık 50 bine yakın seyirciyle buluşması beklenen İzmir Uluslararası Kukla Günleri'nde bu yıl, dünyanın en büyük iki kukla sanatçısı Jordi Bertran ve Stephen Mottram gibi isimler de yer alacak. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın bu sezon büyük yankı uyandıran 45 kişilik dev kadrolu 'Surname 2010' adlı kukla oyunu da festivalin konuğu olacak.

TEMA 'GÖLGE OYUNU'
İzmir'de beşincisi düzenlenen Kukla Günleri'nin, bu yıl Avrupa'daki en büyük festivallerden biri olacağını belirten İzmir Uluslararası Kukla Günleri Direktörü Selçuk Dinçer, "Programda, her yıl olduğu gibi değişik kukla teknikleriyle oynatılan oyunlar bulunuyor. Bununla birlikte, bu yıl festivalin ana teması 'gölge oyunu'. Birçok geleneksel ve modern gölge oyunu örnekleri de programda yer alıyor. Gerek ülkemizden Karagöz örnekleri ve modern gölge oyunları, gerekse yabancı gölge oyunları seyirciyle buluşacak" dedi.

DÜNYAYA AÇILIYORUZ

Festival direktörü Selçuk Dinçer, İzmir'i Avrupa'nın en önemli kukla merkezlerinden biri yapmaya çalıştıklarını belirterek, "Geçtiğimiz yıllarda yürüttüğümüz çalışmalar kukla alanında dünyanın gözünü İzmir'e çevirdi. Artık kukla sanatı İzmir'in kültürel kimliğinin ayrılmaz bir parçası ve İzmir'i dünyaya tanıtıyor. Bu yıl festivalimizde İspanyol Jordi Bertran ve İngiliz Stephen Mottram gibi dünyanın en ünlü kuklacılarını ağırlarken, pek çok yerli yabancı kukla oyununu ve yabancı kukla sanatçılarını İzmirlilerle buluşturacağız. Sanatseverler, 10 Mart'ta başlayacak festival ve programımız hakkındaki ayrıntılı bilgiyi, www.izmirkuklagunleri.com sitesinden öğrenebilirler" diye konuştu.

Birbirinden ilginç üç sergi açılacak
Gölgelerin Dünyası:

"Dünya Gölge Oyunu Figürleri Sergisi" adıyla, Konak Belediyesi'nin katkılarıyla İzmir Resim Heykel Müzesi'nde açılacak. Tayvan'dan gelen ve festival boyunca gezilebilecek sergide, İzmirliler dünyanın en tanınmış gölge oyunu figürleriyle tanışma fırsatı bulacaklar.
Karagöz'ün Dünyası:
Yine Konak Belediyesi'nin katkılarıyla İzmir Resim Heykel'de kurulacak "Suat Veral'ın Yorumuyla Karagöz Tasvirleri Sergisi", geleneksel gölge oyunumuzun baş kahramanları Karagöz ve Hacivat'ın değişik tasvirlerinden oluşacak.
Fotoğrafçı Gözüyle Kukla:
İzmirli başarılı fotoğraf sanatçısı Orhan Alptürk'ün geçtiğimiz Kukla Günleri'nden yakaladığı ilginç kareler, "Orhan Alptürk Fotoğrafları Sergisi" adıyla Fransız Kültür Merkezi'nde sergilenecek.

İki uluslararası sempozyum yapılacak
Kuklalardan Yansımalar:

"Psikodramada Kukla Kullanımının Yeri" adlı sempozyum, Buca Eğitim Fakültesi Konferans Salonu'nda 11, 12 ve 13 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek. Sempozyuma yurtdışından ve yurtiçinden ünlü akademisyenler katılacak.
Gelenekten Geleceğe Gölge Oyunu: 18 ve 19 Mart tarihlerinde, Bornova Uğur Mumcu Kültür Merkezi'ndeki bu sempozyuma ise Prof. Dr. Özdemir Nutku, Prof. Dr. Sevda Şener, Prof. Dr. Aysegül Yüksel, Prof. Dr. Hülya Nutku, Prof. Dr. Murat Tuncay, Yrd. Doç. Dr. Efdal Sevinçli gibi tiyatro hocalarının yanında yabancı akademisyenler de yer alacaklar.

Gelenekten Geleceğe Gölge Oyunu
18 ve 19 Mart tarihlerinde, Bornova Uğur Mumcu Kültür Merkezi'ndeki bu sempozyuma ise Prof. Dr. Özdemir Nutku, Prof. Dr. Sevda Şener, Prof. Dr. Aysegül Yüksel, Prof. Dr. Hülya Nutku, Prof. Dr. Murat Tuncay, Yrd. Doç. Dr. Efdal Sevinçli gibi tiyatro hocalarının yanında yabancı akademisyenler de yer alacaklar.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.