Hayalini gerçekleştirdi

Giriş Tarihi:27.05.2011, 19:30 Güncelleme Tarihi:27.05.2011, 19:30

KOSGEB desteği ile 'Bergama Sofrası'nı açarak işyeri hayalini gerçekleştiren Nilgün Demir, restoranında köylü kadınların yemeklerini satarak herkese örnek oldu


ERDAL ÇARBOĞA (BERGAMA)

SEKA'da uzun yıllar memur olarak çalıştıktan sonra emekli olan Nilgün Demir'in hayatı, Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın (EBSO) '100 Girişimci Kadın Projesi'ndeki eğitimlerine katıldıktan sonra değişti. 52 yaşındaki Demir, kendi işinin patronu olmaya karar verdi. İzmir'in Bergama ilçesinde kendi restoranını kuran Nilgün Demir, 'Bergama Sofrası' adını verdiği işletmesini dün hizmete açtı. Restoranında 2 köylü kadına da istihdam yaratan Demir'in restoran açılış törenine, EBSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Lider Yaratıcı Katılımcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Berkay Eskinazi, KOSGEB Güney Hizmet Müdürü Mustafa Çanakçı ve Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Bölcek Belediye Başkanı Tevfik Üreten de katıldı.

"FİKİRLERİNİZE İNANIN"

KOSGEB'ten 27 bin TL'si hibe, geri kalanı ise 2 yıl sonra faizsiz ödemeli toplam 97 bin TL yardım alarak işyerini açan Nilgün Demir, restoranında köylü kadınların evinde yaptığı yemekleri satıp, onların da ev ekonomisine katkı koymasını sağladı. İşyerini açmasına destek olan EBSO Başkanı Ender Yorgancılar ve Yönetim Kurulu Üyesi Berkay Eskinazi ile KOSGEB yetkililerine teşekkür ettiğini ifade eden Demir, "Ben hayallerimi gerçekleştirdim. Evde oturan kadınlar da benim gibi hayallerini gerçekleştirsin. Onlar da önce hayal etsinler, sonra hayallerinin peşinde koşsunlar. Önlerindeki engellere asla takılmasınlar. İnsanların yapamayacağı şey yok. Onun için önce fikirlerine inansınlar" dedi.

HERKES MUTLU
Girişimcilik eğitimlerine katıldığı sırada kooperatif kuran kadınları görünce neler yapılabileceğini ve kadınların gücünü gördüğünü anlatan Nilgün Demir, eşinin sıradan bir emeklilik hayatı yaşamak isteğine bile karşı çıkarak kendi işyerini kurduğunu belirtti. Demir, kadınlara yardımcı olmanın mutluğunu yaşadığını ifade ederek, "Şimdi köyde kadınlarımız yöresel yemeklerini yapıyor. Bana getiriyorlar. Emeklerinin karşılığını da alıyorlar. Onlar da mutlu, ben de" dedi.

BUTİK OTELCİLİK
Yemekler dışında farklı projelere de imza atmak istediğini belirten Demir, "İnsanlar beldemize geldikleri zaman yemekleri yedikten sonra asırlık çınar ağaçlarımız altında çay içsinler, dinlensinler, gece konaklasınlar istiyorum. Onun için beldemizde butik otelcik yapılmasını tasarlıyorum. Pamuk yataklar, yer minderleri, kanaviçe örtüler, çarşaflar yapılsın. Bu projeme de destek vereceklerine inanıyorum" dedi.

Eskinazi: Kadınlar kendilerine güvenmeli

"Önce kadınlar kendilerine güvenecekler" diyen EBSO Yönetim Kurulu Üyesi Berkay Eskinazi, projeye 30 kadını dahil ettiklerini anlatarak, "Onların arasından en az 20 kadının kendi işyerini açmasını ümit ediyordum. Hayallarinizi gerçekleştirebilirsiniz. Önce hayal edeceksiniz ki, hayaliniz gerçekleşsin" dedi. Kendileri için girişimcilerin çok önemli olduğunu belirten KOSGEB Güney Hizmet Müdürü Mustafa Çanakçı ise, "Girişimcilik ekonomik büyüme ve istihdam yaratmanın temel faktörü" diye konuştu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.