Fabrika gibi fakülte

Giriş Tarihi:20.08.2011, 19:06 Güncelleme Tarihi:20.08.2011, 19:06

Menemen'deki çiftliğinde organik meyve, sebze, zeytinyağı ve yumurta üreten Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi yıllık 800 bin liralık satışa ulaştı


ERKAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Menemen'deki çiftliğinde üretilen organik meyve, sebze, zeytinyağı ve yumurtalar yok satıyor. Kampüs alanındaki iki satış ofisinde yıllık 800 bin TL'lik satış yaptıklarını belirten Fakülte Dekanı Prof.Dr. Akın Olgun, "Gelen talebe yetişemiyoruz" dedi.

4500 DÖNÜM

Menemen, Seyrek ve Mordoğan'daki toplam 4 bin 500 dönümlük alana sahip Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, bilimsel çalışmalarıyla üreticileri ışık tuturken, ürettiği organik ürünlerle de vatandaşlara doğal ve katkısız ürün tüketme imkanı sağlıyor. Tarımsal ve hayvansal ürün üretimleri hakkında Yeni Asır'a açıklama yapan Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akın Olgun, "4500 dönümlük alanın 380 dönümü Mordoğan, 3 bin 400 dönümü Menemen, 700 dönümü ise Seyrek'te bulunuyor. Menemen'deki çiftliğimizde 500 büyükbaş, 400 küçükbaş (koyun), kampus içerisindeki yerimizde ise 200 civarında Saanen türü keçimiz var. Bu bölgelerde hocalarımız bilimsel çalışmalarını yürütürken, öğrencilerimiz de stajlarını yapıyorlar. Ürettiğimiz ürünleri ise kurumları toptan, kampüs içerisindeki ofislerimizde ise parakende olarak satışını yapıyoruz" dedi.

OKULA YOĞURT

Fakülte olarak yılda 800 bin TL tutarında ürün sattıklarını belirten Dekan Olgun, satış ofislerinde çoğu zaman gelen talebi karşılayamadıklarını ifade etti. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin yoğurt ve zeytin ihtiyacının fakülte tarafından karşılandığını anlatan Olgun, yine bir çok kuruma yoğurt ve sebze sattıklarını belirtti. Günde bin öğrenci ve öğretmene yemek veren Atatürk Lisesi'ne yoğurt, peynir ve süt vereceklerini ifade eden Olgun, "Çoğu zaman ürün yetiştiremiyoruz. Kışın 150-200 koli yumurta anında satılıyor" diye konuştu. Menemen'deki çiftliklerinde 400 adet koyun olduğunu belirten Olgun, koyun sayısının bine çıkarttıkları takdirde damızlık koyun satışı yapabileceklerini bildirdi.

Menemen Çiftliği halka açılıyor

Menemen'de 3 bin 400 dönüm alana kurulu çiftliklerini halka açacaklarını kaydeden Olgun, şunları söyledi:
"Burası aslında ağaçların içerisinde kimse tarafından bilinmeyen bir cennet. Orada çok güzel bir restoran ve hobi bahçeleri yaptık. İzmirliler ve çevreden gelenler çiftlikte 100 metrekare yerde, kendi domates ve patlıcanını yetiştirsin, çocuğu oynasın. Ailece yemek yesinler. Ağaç altında oturup çay demlesinler. Hedefimiz İzmirliyi doğa ile buluşturmak. İzmir Büyükşehir Belediyesi çok destek verdi. Resmi bir kurum olduğumuz için kar amacımız yok. Rektörümüz Prof. Dr. Candeğer Yılmaz üniversiteyi halkla birleştirmek istiyor. O çiftlikten herkesin yararlanması gerekiyor. Çiftliği 5 Eylül'de açmayı planlıyoruz."


kalan karakter 1000

karsiyakali karsiyakali

elleriniz dertgormesin.Basarilariniz daim olsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.03.2016 19:48
Gürcan Gürcan

Çok iyi bir haber.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.08.2011 11:37

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.