'Horoz dövüşü' yaptıran derneğe para cezası

Giriş Tarihi:25.02.2012, 14:00 Güncelleme Tarihi:25.02.2012, 14:00
Muğla'nın Marmaris ilçesinde horoz dövüşü yaptırıldığı belirlenen Kanatlı ve Kümes Hayvanları Üreticileri Birliği Derneği yöneticileri hakkında cezai işlem uygulandı. Marmaris Kaymakamlığından alınan bilgiye göre, güvenlik güçleri, Çamlı köyü sınırlarındaki Taşhan Sanayi Sitesi'nde bulunan Marmaris Kanatlı ve Kümes Hayvanları Üreticileri Birliği Derneğinde horoz dövüşü yaptırıldığı ihbarı üzerine harekete geçti. Düzenlenen operasyonda, ring kurularak hayvanların dövüştürüldüğü tespit edildi. Güvenlik güçleri, yarası bulunan iki Hint horozuna el koydu, dernek yöneticilerine Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanunu'na muhalefetten idari para cezası uygulandı.

ŞİKAYET

Marmaris Hayvanları Koruma Derneği Sekreteri Eda Ülken Tören, gazetecilere yaptığı açıklamada, derneklerine söz konusu yerde horoz dövüşü yapıldığı yönünde ihbar geldiğini, bunun üzerine de cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Başvuruları üzerine harekete geçildiğini anlatan Tören, ''Horoz dövüşü yapılan yere baskın düzenlendiği bilgisi verildi. Dernekte baskın sırasında yaklaşık 150 kişinin bulunduğu ve horoz dövüşü yapıldığını öğrendik. Oradaki kişilerin üzerinden 5 bin, 10 bin lirayı bulan, cep harçlığı olamayacak paralar çıktığı bilgisini de aldık. Bu yerde hayvanlara işkence ediliyor ve hayvanlar üzerinden kumar oynatılıyor'' iddiasında bulundu.

İlçede horoz ve köpek dövüşleri yapıldığıyla ilgili uzun zamandır duyumlar aldıklarını anlatan Tören, baskın yapılan dernek dışında başka yerlerde de bu dövüş organizasyonlarının yapıldığını ileri sürdü. Baskın yapılan derneğin yöneticilerinin kendileri ile görüşmeye geldiğini ve şikayetlerini geri almalarını istediğini iddia eden Marmaris Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Suna Ak ise hayvanlara dövüş adı altında eziyet edilmesine kimsenin seyirci kalmaması gerektiğini belirtti.

kalan karakter 1000

RAMBO RAMBO

DÜNYANIN HER YERİNDE HOROZ DÖVÜŞÜ SERBEST BİZİM TÜRKİYE NUMUNELİK. MAŞALLAH.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 25.02.2012 16:25

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.