Matrah artırımında naylon fatura şoku

Giriş Tarihi:09.04.2011, 16:48 Güncelleme Tarihi:09.04.2011, 16:48


6111 Sayılı Yasanın 6, 7, 8 ve 9. maddelerinde, vergi mükellefleri, gelir, kurumlar, KDV ve gelir stopaj matrahlarını yasadaki oranlarda, 2 Mayıs 2011'e kadar, 'artırdıkları yıllara ilişkin olarak, bu vergi türleri için daha sonra vergi incelemesi veya herhangi bir tarhiyatı yapılamayacağı' hükmü bulunmaktadır. Bu yasadan faydalanmak, devlet ile barışmak isteyen, daha önce vergisini düzenli ödeyen iyi niyetli mükellefler, ileride herhangi bir vergisel sorunla karşılaşmamak için

2006, 2007, 2008 ve 2009 yıllarına ait gelir, kurumlar, KDV ve gelir stopaj vergi matrahlarını artırarak, yeni bir vergi yüküne katlanmaktadırlar. 6111 Sayılı Kanun; ekonomik krizin etkilerini azaltmak, idare ile mükellefler arasındaki ihtilafları yok etmek, yıllar itibariyle firmaların risklerini belirli bir vergi yükü ile ortadan kaldırmalarına imkan vermeyi, vergi dairelerinin ve inceleme elemanlarının iş yüklerini hafifletmeyi amaçlamıştır.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI'NIN ÇABASI
Yasayı kamuoyunun algılaması için, mükelleflere yazı göndererek, paneller yaparak, afişler asarak, tüm mükelleflerin yasanın hükümlerinden yararlanması için, yurt çapında üstün bir performans sergilemekte ve idarenin bu çabaları da kamuoyunca takdirle karşılanmaktadır.

VERGİ DAİRELERİNDEKİ HAKSIZ UYGULAMA
Ancak bazı vergi daireleri, matrah artırımından yaralanan mükellefleri telefonla arayarak, Ba-Bs formlarındaki uyumsuzluktan, mal ve hizmet satın aldığı mükelleflerdeki olumsuz tespitlerden veya bilmeden naylon fatura kullanılmasından dolayı, söz konusu faturaların işletme kayıtlarından çıkarılmasını ve matrah artırımında bulunulmasına rağmen, ilgili döneme ait KDV beyanlarının düzeltilmesini talep etmektedirler. Matrah artırımında bulunan mükelleflerin, ilgili döneme ait KDV Beyannamelerini düzeltmemeleri ve çıkan vergiyi ödememeleri halinde ise, vergi dairesi tarafından hem cezalı tarhiyat yapılacağı,
hem de genel esaslardan, özel esaslara alınarak firmalar kodlanmaktadır. Genel esaslardan özel esaslara alınan mükelleflerin, ticari yaşamları zedelenmekte, koda giren firmalardan mal ve hizmet satın alan işletmelerde, firma kodlu olduğu gerekçesiyle ticari işlemlerini sonlandıracağından, sadece 'Kod' deyip geçtiğimiz olay bazı firmaların ticari hayatlarını bitirmektedir.
Bazı vergi daireleri bu şekilde haksız bir uygulama yaparken, inceleme elemanları ise, matrah artırımında bulunan mükelleflere ait defter inceleme iş emirlerini, yasanın ruhuna ve getiriliş amacına uygun olarak inceleme yapmadan, idareye iade etmektedirler. Vergi idaresindeki bu iki farklı yaklaşımda; incelmesi, inceleme elemanlarına düşen mükelleflere gün doğarken, incelemesi vergi dairelerine gönderilen mükelleflere de Allah sabır versin.

MÜKELLEFLER NEDEN MATRAH ARTIRIMI YAPSIN

İyi niyetli ve bu yasadan yararlanarak matrah artırımında bulunan, gerçekten satın aldığı, ödemesini de banka veya çekle yaptığı bir işlem için, bilmeden naylon fatura kullanıcısı durumuna düşen mükelleflerin, vergi daireleri tarafından genel esaslardan özel esaslara alınması, KDV beyanlarının düzeltilmesinin istenmesi hakkaniyet ölçülerine uygun düşmeyeceği gibi, yasanın getiriliş amacına da aykırıdır.
6111 sayılı yasaya ile, naylon fatura kullanan mükelleflerin matrah artırımından faydalanarak, söz konusu risklerini ortadan kaldırma ve idare ile barışma imkanı tanınmış iken, bazı Vergi Dairelerinin yasayı zorlayarak bir koyundan iki post çıkarma çabasına girmesi, bu yasanın matrah artırımı hükümlerini anlamsız hale getirip, mükelleflerin matrah artırımı müessesesinden yararlanmaları hususunda caydırıcı bir etki yaratmaktadır.
Bu nedenle henüz matrah artırımı süresi sona ermeden, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın bu hususta görüşünü açıklayarak, yasaya katılımı artıracağına, kamuoyuna ve iş alemine faydalı olacağı kanısındayım. Aksi takdirde, bu tür haksız uygulamalar devam ettiği sürece, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, matrah artırımından beklediği nihai faydanın gerçekleşmeyeceği kanısındayım.kalan karakter 1000

devletmagduru devletmagduru

2008 yılını matrah artırımı yapmış olmamıza rağmen, 2008 yılında satın almış olduğumuz mal karşılığı faturanın sahte ve yanıltıcı olduğunu ve firamımı koda aldığını, o yıla ait faturanın çıkarılarak kdv yi öde diye yazı göndermiş, üstelik haber vermeden koda almış ve bütün ticari ilişkimizi zora sokmuş durumda böyle adaletmi olur, hem matrah artırımı yap hem haber bile vermeden sen koda al sonrada bu faturayı çıkar ve kdv yi öde. ozaman matrah artırımı niye yaptık.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 04.02.2013 09:38
gariban gariban

vergi dairesi 2008 de almış olduğumuz faturanın sahibinin koda girdiğini bu faturayı ödeyene kadar bizi de koda aldığını bildiren yazı gönderdi. Faturayı çek düzeltme beyanı ver KDV yi öde diyor malzemeleri aldığımız yer kapanmış adamlar kaybolmuş gitmiş şimdi bizi itham ediyor ve resmi olarak tehdit ediyor.bir firmayı suçlamak ve suçu tespit olmadan koda sokup cezalandırmak ne kadar adil? Ama hiç fatura kesmeden milyonlarla oynayan adama kimse bir şey soramıyor nede olsa kestiği bir fatura yok

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 22.12.2012 20:13

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.