İş arayanlar ve işverenler DENİF’te bir araya gelecek

Giriş Tarihi:16.07.2011, 16:23 Güncelleme Tarihi:16.07.2011, 16:23

Pamukkale Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek 1. Ulusal İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı (DENİF), meslek seçimi konusunda da gençlere yol gösterecek
UFUK SOYHAN (DENİZLİ)

Denizli'de ilki düzenlenecek Denizli 1. Ulusal İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı (DENİF), işverenler ve işsizleri tek çatı altında toplayarak, istihdama katkı yapacak. Denizli Valiliği, kentte ilk kez düzenlenmesi planlanan 1. Ulusal İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı için düğmeye bastı. İstihdamı artırmaya yönelik düzenlenecek fuar için çalışmalar hızla sürerken, DENİF'in GEKA'nın desteğini alarak Denizli ile birlikte Aydın ve Muğla'yı da kapsaması planlandı.

Tanıtım yapılacak

Özellikle yeni mezun olmuş ve olacak, lise ve üniversite öğrencileri için iş bulma yolunda önemli bir adım olacak fuar, Ekim ayında Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Kongre ve Kültür Merkezinde yapılacak. Denizli Valisi Yavuz Erkmen, herkesin işinin olması ve evine ekmeğini götürebilmesinin çok önemli olduğunu belirterek, "İnsanların meslek sahibi olabilmeleri konusunda hükümetimiz önemli miktarda kaynak ayırıyor. Bize tahsis edilmiş olan ödenekleri en iyi şekilde kullanıp ilimizdeki istihdam sorununa çözüm bulma, yardımcı olma ve bu anlamda yapılması gerekenleri elbirliği ile yerine getirme konusunda hareket ediyoruz. Bu konuda katkı sağlayan, görüş bildiren ve uygulamada yardımcı olan bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum" dedi.
DENİF'in işveren, işsizler ve meslek seçme aşamasına gelmiş öğrencileri buluşturacağını kaydeden Erkmen, "Fuarda firmalar yaptıkları işi anlatarak, bu işe ilgi duyan vatandaşlar ve özellikle mesleğini seçme aşamasına gelmiş öğrencilere tanıtım yapacak. Karar aşamasındaki öğrenciler yapacakları işi görerek, kendilerine şimdiden bu konuda hedef belirleyebilecek" dedi.
GEKA Genel Sekreteri Mehmet Aydıner, kalkınma ajansının bölgenin ekonomik potansiyelinin harekete geçirilmesi, girişimciliğin ve yenilikçiliğin desteklenmesini amaçladığını vurgulayarak, istihdamı artıracak her türlü çalışmaya destek vereceklerini söyledi.
İş-Kur Denizli İl Müdürü Mevlüt Akman ise, 1. Ulusal İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı'nın düzenlenmesindeki temel amacının işverenlerle iş arayanları buluşturmak olduğunu söyledi. Akman, "Burada işverenler kendi faaliyet alanlarıyla ilgili katılımcılara bilgi vermesinin yanında, onlarla bire bir görüşme imkanı bulacak. Bu şekilde kendi işletmelerine uygun özellikte olan kişileri istihdam edebilecek" dedi. Fuarın Ekim'de planlandığını işaret eden Akman, "Bu fuar özellikle üniversite ve meslek liselerinin son sınıflarındaki öğrencilerine yönelik olacak. Öğrenciler mezun olduklarında bulabilecekleri işle ilgili görüşmeler yapabilecek" diye konuştu.
İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, Denizli Valisi Yavuz Erkmen başkanlığında toplanarak işsizliğin azaltılması için bir toplantı düzenledi. Valilik'te gerçekleştirilen toplantıya Vali Yavuz Erkmen, Vali Yardımcısı Nevzat Sinan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Oklu, İŞKUR İl Müdürü Mevlüt Akman, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz ve kurulun diğer üyeleri katıldı.

Kayıt dışı istihdam

Vali Yavuz Erkmen, "Kayıt dışı istihdamın önlenmesi ve bu konuda yapılabilecek olan işlerin düşünülüp hayata geçirilmesi önemli. Meslek eğitiminin geliştirilmesi konusunda gayretlerimiz devam ediyor. Bu konuda hayırseverlerimiz de yeni meslek liseleri yapma konusunda önemli katkılar veriyorlar. Açılacak olan yeni meslek liselerimiz ile gençlerimizi meslek sahibi yapma yolunda önemli mesafeler alacağız. Meslek eğitimini ne kadar fazlalaştırabilirsek bizim için o kadar iyi olacak" diye konuştu.
İŞKUR İl Müdürü Mevlüt Akman, İŞKUR'un bugüne kadar gerçekleştirdiği meslek edindirme kursları ve bundan sonra gerçekleştirmeyi planladığı meslek edindirme kursları ile sağlanan istihdam, eleman ihtiyacı duyulan meslek dalları ve işverenleri talepleri gibi konularda kurul üyelerine bilgiler verdi.
Vali Yavuz Erkmen de özellikle bazı meslek dallarında yoğun eleman talebi olduğunu, ancak işverenlerin o dallarda yetişmiş eleman bulma konusunda sıkıntılar yaşadıklarını belirtti. Kurulda, Honaz İl Özel İdaresi 75. Yıl Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürlüğü bünyesinde matbaacılık bölümünün, Ticaret Meslek Lisesi Müdürlüğü bünyesinde ağ işletmenliği bölümünün açılması, Çivril Kadir Kameroğlu Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdürlüğü bünyesinde yiyecek içecek hizmetleri alanı mutfak dalının açılması gibi konular da görüşüldü.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.