• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Organik üretimde hedef 2.5 milyar dolar ihracat

Organik üretimde hedef 2.5 milyar dolar ihracat

12.04.2012, 18:54

Ekoloji İzmir 2012 Fuarı dün açıldı. Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği Başkanı Ertem, "Geçen yıl 7 binden fazla ziyaretçi aldık, bu yıl 8 bini aşacağız. Organik tarım atağı İzmir'den başlayacak" dedi


FATİH ABACIOĞLU (HABER MERKEZİ)

Türkiye'nin birçok ilindeki organik tarım ürünlerinin sergilendiği Ekoloji Fuarı, dün İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği Başkanı Atila Ertem, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz ile çok sayıda sektör temsilcisinin katılımıyla açıldı.
Törende konuşan Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği Başkanı Atila Ertem, hükümetin 2023 hedefleri arasında yer alan 500 milyar dolar ihracat hedefinde tarımın önemli bir yeri olduğunu söyledi. Bu nedenle kendi hedeflerinin yükseldiğini kaydeden Ertem, "Teşvik ve desteklerle Türkiye, İzmir'den başlayan organik tarım atağı kapsamında dünyada önemli seviyelere gelebilir. Fuara geçen yıllara göre ilgi çok fazla. 20 farklı ülkeden 100'ü aşkın davetlinin katılımıyla konferans düzenleyerek, sektörü masaya yatıracağız. Ürünlerimizi ve firmalarımızı da onlara tanıtacağız. Geçen yıl 7 binden fazla ziyaretçi aldık bu yıl 8 binden fazla olacağını tahmin ediyoruz" dedi.

HEDEF YÜKSELDİ

Dernek Başkanı Atila Ertem, "Bu strateji içinde tahmini ihracatımız 300 milyon dolardan 2.5 milyar dolara çıkacak. Organik tarımdaki KDV'nin düşürülerek, teşvik edilmesi gerekiyor. Organik tarım dolaylı olarak ülkemizin sağlık harcamalarını azaltacak ve doğru beslenmenin anahtarı olacaktır. Türkiye'de şuan 18 milyar dolar seviyesinde tarım ihracatı yapılıyor. 2023 stratejisi içindeki yeri 60 milyar dolara yükselecek. Destek aldığımız ölçüde organik tarım büyüyor. Teşvikler ve KDV'nin organik tarımda indirilmesi sektöre önemli bir katkı olacaktır" dedi.
Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, Türkiye'de 1985 yılında İzmir önderliğinde başlayan organik tarımın günümüzde büyük gelişme yakaladığını belirterek, "İzmir bugüne kadar bin 505 organik tarım üreticisi 134 farklı ürün ve 45 bin ton ürün üretti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın da bu konuda destek ve teşvikleri var. Organik tarımın yaygınlaştırılması, ürün çeşitliliği, pazar, tüketici algısı ve tanıtım çok önemli. Bu alanlara biraz daha önem verirsek daha başarılı oluruz" dedi.

SAHTELERE DİKKAT

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Sırrı Aydoğan, "Türkiye'de cezalarla çözülemeyen sorunlar var. Örneğin ahlak erozyonu. Toprak erozyonunu parayla, pulla düzeltebiliriz ancak ahlak erozyonunu düzeltemeyiz. Teknolojinin ilerlemesi avantajın yanında dezavantajı da getiriyor. Sahte ürünler piyasada dolaşıyor. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu budur" dedi. Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve beraberindekiler kurdele keserek, fuarın açılışını gerçekleştirdi ve fuarı gezdi.
İzmir Organik Ürünler Fuarı'nda, gıda maddelerinden kozmetiğe, temizlik ürünlerinden oyuncak ve tekstile kadar pek çok farklı ürün bulunuyor. Yerli, yabancı pek çok katılımcı ve ziyaretçiyi bir araya getiren fuara bu yıl 110 firma katıldı. Fuarın uluslararası hale dönüştürülmesi için çalışma başlatıldığı açıklandı.Organik üretimde hedef 2.5 milyar dolar ihracat haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN