• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'Gittiğin kadar öde' uygulaması başladı

04.04.2018, 10:30

Büyükşehir Belediyesi Genel Müdürlüğü, 'Gittiğin kadar öde' uygulamasını 2 Nisan'dan itibaren pilot bölge seçilen Seferihisar'da başlattı. Yeni uygulama sayesinde kısa mesafe yolculuk yapanların, gitmedikleri mesafenin ücretini geri alarak daha ucuza seyahat ettikleri belirtildi.

ESHOT Genel Müdürlüğü, 985 No'lu Seferihisar-Üçkuyular İskele hattı yolcularının gittiği kadar ücret ödemelerini sağlayacak pilot uygulamayı devreye aldı. İlçe tarifesinin geçerli olduğu ve tam yolcular için 5 liralık ücret kesilen yolculuklarda artık yolcular gitmediği mesafenin ücretini geri alarak daha ucuza seyahat ediyor.

Uygulamanın henüz ilk günleri olmasına rağmen, seçilen pilot hattın yolcularının yeni sisteme adapte olduğu belirtildi. Yolcular, bugüne kadar her binişte 5 TL ödedikleri otobüs hattını artık kısa mesafe yolculuklarda daha ucuza kullanma imkanı buldu.

'Gittiğin kadar öde' uygulamasının geçerli olduğu sistemde yolcular otobüsten inerken de tıpkı binişlerde olduğu gibi kartlarını arka kapıdaki validatöre gösteriyor. Tam bilet kullanan yolcular, ilk 15 kilometre için 2.50 TL, sonraki her kilometre başına 10 kuruş ödeyerek yolculuk edebiliyor. Bu sistem sayesinde kısa mesafede yolculuk yapanlar, daha önce 5 lira ödeyerek gittikleri mesafeyi yeni sistem ile 2.5 lira ödeyerek gitme imkanına sahip oluyor.

DİĞER İLÇELERDE DE YAYGINLAŞABİLİR

Sistemin uygulandığı hatta sürekli gözlem yapan ESHOT Genel Müdürlüğü yetkilileri, yolcuların olumlu tepkileriyle karşılaştıklarını ve zaman geçtikçe sistemin daha iyi olacağını belirtti. Yetkililer, pilot bölge olarak seçilen Seferihisar'da uygulanan 'Gittiğin kadar öde' uygulamasının başarılı olması durumunda, diğer çevre ilçelerde de hayata geçirilebileceğini dile getirdi.

SEFERİHİSAR-SIĞACIK HATTI HİZMETE GİRDİ

ESHOT Genel Müdürlüğü, yeni sistemle birlikte yeni bir otobüs hattını da devreye aldı. 640 numaralı Seferihisar-Sığacık hattı hizmete girerek tüm gün Sığacık bölgesine ulaşım hizmeti sağlamaya başladı. Özellikle yaz aylarında yoğun ilgi görmesi beklenen yeni otobüs hattı sayesinde Sığacık'ın daha da canlanması hedefleniyor. Bu yeni hatta tam bilet 2 TL, öğrenci 1.15 TL, öğretmen ise 1.54 TL.

Kaynak: DHA

ESHOT 'Gittiğin kadar öde' uygulaması başladı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN